PILNA INFORMACJA DYREKTORA SZKOŁY
Dotycząca 8 kwietnia 2019r.
Szanowni Państwo!
Zapewne z niepokojem śledzą Państwo burzliwe doniesienia mediów o planowanym nauczycielskim proteście od 8 kwietnia 2019 r. Pragnę Państwa poinformować, że również nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego strajku nauczycieli i pracowników oświaty, o czym zadecydowali w referendum pracownicy SP-4. Brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa uczniom, co może zagrozić bezpośrednio Ich zdrowiu, zmusza mnie do zapewnienia od dnia 8 kwietnia opieki w świetlicy, którą pełnić będą 3 wicedyrektorów i dyrektor. W związku z powyższym od poniedziałku o ile to możliwe Dzieci będą musiały pozostać pod Państwa opieką.
Zdając sobie sprawę z licznych problemów, których źródłem stanie się ta sytuacja, ufam, że Państwo zrozumieją naszą determinację i wesprą nas w tym wyjątkowo trudnym czasie.
Dzień 8 kwietnia br. dostarczy mi więcej informacji na temat skali strajku w naszej szkole, więc decyzje dotyczące kolejnych dni protestu podejmę w poniedziałek. Będę Państwa o nich na bieżąco informowała na stronie internetowej szkoły i za pośrednictwem dziennika elektronicznego czy szkolnego profilu Facebook.
Prosimy o zapoznanie się z poniższą informacją dotyczącą możliwości zapewnienia opieki swoim dzieciom.
W sytuacji, gdy dojdzie w dniach piątek- niedziela do odwołania protestu natychmiast poinformujemy Państwa o przywróceniu zajęć lekcyjnych.
Z poważaniem
Elżbieta Trautman, Dyrektor szkoły
Informacja dla rodziców dzieci uczęszczających do szkół i przedszkoli,
w których odbędzie się strajk.
Przypominamy, że zgodnie z przepisami zaistnienie okoliczności uzasadniających konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, jest usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy. Stanowi tak § 3 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1632). Dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy z tego powodu jest oświadczenie pracownika. Należy pamiętać, że pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia (przyczyną nieobecności może być ogłoszenie strajku w przedszkolu, do którego uczęszcza dziecko pracownika). O nieobecności z takiej przyczyny i przewidywanej długości tej nieobecności, pracownik jest obowiązany zawiadomić pracodawcę niezwłocznie, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.
Jeżeli obowiązujący u danego pracodawcy regulamin pracy lub układ zbiorowy pracy nie określa sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albodrogą pocztową, przy czymza datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego. Niedotrzymanie terminu może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi terminowe dopełnienie przez pracownika obowiązku określonego w tym przepisie, zwłaszcza jego obłożną chorobą połączoną z brakiem lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym.
Okres usprawiedliwionej nieobecności rodzica w pracy z powodu zamknięcia przedszkola lub szkoły, jest okresem, za który pracownik otrzymuje zasiłek opiekuńczy. Wynika to z treści art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r., poz. 1368 ze zm.).
Zgodnie z art. 33 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, wtym przypadku nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku (art. 35 ust. 1 ustawy).
Powyższe uprawnienie przysługuje rodzicom, współmałżonkowi albo współmałżonce rodzica oraz osobom, które przysposobiły dziecko lub przyjęły na wychowanie i utrzymanie. Uprawnienie do zasiłku nie przysługuje jednak, gdy inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogą zapewnić dziecku opiekę.