27 września br. w słoneczny piątek uczniowie klas V a i VI b oraz kilku uczniów z innych klas wybrali się w niedaleką podróż. Celem naszej wyprawy było obejrzenie Ogrodów Tematycznych Hortulus w Dobrzycy. Ogrody zostały założone w 1992 r., a słowo „hortulus” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza ono „ogródek”.
Cały kompleks tworzy 28 ogrodów, a każdy z nich wyróżnia krajobraz charakterystyczny dla danego regionu oraz kultura typowa dla konkretnego kraju.
Ogrody Hortulus zachwycają mnogością gatunków roślin i malowniczymi krajobrazami. Każdy z nich stworzony jest w taki sposób, by odwiedzający mogli podziwiać piękne widoki, czuć wyjątkowe zapachy kwiatów, krzewów i drzew oraz wsłuchiwać się w odgłosy natury. Wszystko to sprawia, że zwiedzanie stanowi doświadczenie, oddziałujące na wszystkie zmysły.
Twórcy ogrodów nie ograniczają się jednak do botaniki. Każdy ogród przedstawia kulturę europejskiego lub azjatyckiego kraju. Udając się do Dobrzycy, można zobaczyć różnice pomiędzy aranżacjami przestrzeni zewnętrznych w różnorodnych stylach.
Znajdziemy tu m.in. ogród w stylu Antonio Gaudiego.
Po zajęciach z paniami przewodniczkami przejechaliśmy do Ogrodów Hortulus Spectabilis.
A czym jest labirynt Hortulus?
W Dobrzycy znajduje się tzw. labirynt grabowy, którego alejki mają 3250 m długości. Budowano go przez ponad 10 lat. Niedaleko labiryntu znajduje się wieża widokowa, a odwiedzający mogą na nią wejść wspinając się po schodach liczących aż 102 stopnie. Jej konstrukcja przypomina łańcuch DNA. Na wzgórzu znajduje się też altana określana jako Świątynia Dumania. Wśród innych atrakcji warto wskazać Ogród Małego Skrzata i Plac Małej Syrenki.
Po zajęciach, zwiedzaniu i gubieniu oraz szukaniu się w labiryncie pojechaliśmy w stronę domu… Nie obyło się jednak bez zatrzymania się w popularnym barze szybkiej obsługi ( byliśmy bardzo głodni !). Z pełnymi brzuchami, pełni wrażeń z piosenką na ustach wróciliśmy do Barlinka.
Wycieczkę zorganizowała Anna Mariańska, a opiekunami na wycieczce były pp.. Dorota Kowalska, Joanna Solińska i Danuta Zajączkowska.
Anna Mariańska