W czwartek, 26 października 2023r., do rywalizacji w ramach Szkolnego Konkursu
Recytatorskiego w języku angielskim i niemieckim, stanęła spora grupa uzdolnionych językowo oraz
artystycznie uczniów z klas 4-6. Wyłonienie laureatów nie należało do prostych zadań, ponieważ
wszyscy recytowali z ogromnym zaangażowaniem i talentem. Ostatecznie decyzją jury 1 miejsce
zajęła Irmina Czarnomska z klasy 4a, która w brawurowy sposób zaprezentowała wiersz pt. „ Mother
doesn’t want a dog”. 2 miejsce stało się udziałem Cecylii Mickiewicz z klasy 4c, natomiast na 3
miejscu uplasowały się ex aequo Oliwia Mostowicz z klasy 4b oraz Olga Mrowińska z klasy 5c.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, natomiast na wszystkich
uczestników konkursu czekały słodkie niespodzianki.
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie i życzymy
dalszych sukcesów oraz niegasnącej pasji do nauki języków obcych.
KOLEJNA EDYCJA SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO W JĘZYKU ANGIELSKIM I NIEMIECKIM ZA NAMI
- 6
Październik - miesiąc ochrony przyrody
Minął październik - miesiąc, w którym działo się bardzo dużo w zakresie zadań, działań przyrodniczych. Nasi uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w konkursach, przygotowywali wystawy, brali udział w podchodach z zadaniami przyrodniczymi oraz obchodzili święto drzewa. A ten dzień był szczególny, ponieważ zajęcia odbywały się na terenie ogrodu dendrologicznego w Przelewicach. Podzieleni na grupy uczniowie mieli wiele zadań, które odkrywały tajniki tego niezwykle ciekawego i coraz piękniejszego miejsca (cały efekt będzie widoczny wiosną). Na zakończenie grupy rozwiązywały krzyżówki, a te nie były łatwe, jednak wszyscy poradzili sobie z odgadnięciem hasła, co świadczyło o zaangażowaniu uczestników zajęć. Podsumowaniem miesiąca przyrodniczego były podchody z zadaniami, z zakresu przyrody, które uczniowie odkrywali na trasie, co nie było łatwe, gdyż ich treść została ukryta pod mchem, kamieniami gałęziami drzew. Trudy wyprawy zostały nagrodzone ogniskiem i kiełbaskami, zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z opisanych wydarzeń.
Szkolne koło LOP
M. Kozar
21
Wycieczka do stadniny koni
27 września 2023 r. uczniowie klas 2 b i 2 c wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do stadniny koni "Robin" w Chwalęcicach. Był to nie tylko edukacyjny wyjazd, ale również integrujący dzieci poprzez wspólną zabawę.
Uczniowie z zadowoleniem i wielkim zainteresowaniem oglądali stajnie i boksy, w których znajdowały się konie różnej maści. Dowiedzieli się, w jaki sposób o nie dbać, karmić oraz utrzymać w dobrej kondycji i zdrowiu. Po obejrzeniu koni nastąpiła przejażdżka pod okiem instruktorek. Po niesamowitych wrażeniach jeździeckich odbyły się zabawy i gry. Na zakończenie wspólnego pobytu każdy zjadł upieczoną kiełbaskę nad ogniskiem.
Wycieczka była udana, dostarczyła wiele radości i niezapomnianych wrażeń.Beata Szulc-Ogunbiyi
,,CO WIEM O JEŃCACH WOLDENBERGU’’? – WARSZTATY HISTORYCZNE W DZIEDZICACH
Warsztaty historyczne dotyczące życia jeńców Oflagu II C Woldenberg ( dzisiaj Dobiegniew) odbywają się od 2012 roku. Uczestników od samego początku gości Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic.
Tegoroczne warsztaty odbyły się w sobotę, 21 października br., a wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa nr 1 opiekun Jolanta Hinc, Szkoła Podstawowa nr 4 opiekun Anna Mariańska, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mostkowie opiekun Marzena Olszewska oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Radosna” opiekun Agnieszka Kowalska.
Celem spotkania było poznanie losów jeńców, a w szczególności tych, którzy trafili do Dziedzic po ewakuacji obozu w 1945 r.
Na początku uczniowie przedstawili krótkie scenki historyczne o znanych jeńcach, których osadzono w Oflagu II C Woldenberg, a następnie mieli do rozwiązania 7 zadań :
- podać informacje po rozszyfrowaniu kodu QR,
-odgadnąć hasło ukryte w skomplikowanym zadaniu matematyczno—historycznym ,
- rozwiązać krzyżówkę,
- ułożyć puzzle,
- odgadnąć i dopasować zawody Woldenberczyków ,
-zaznaczyć na mapie z II wojny światowej miejsca bitew,
- dopasować ilustracje do jeńców.Było też zwiedzanie tamtejszego muzeum, poczęstunek, dyplomy dla szkół i nagrody dla zespołów uczniów Było też coś słodkiego dla wszystkich. Warto w tym miejscu dodać, że w warsztatach nie było wygranych i przegranych. Tutaj każdy był zwycięzcą, bowiem chodziło tu przede wszystkim o naukę przez zabawę. Warsztaty przygotowali: prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic p. Grażyna Leszkiewicz oraz p. Anna
Mariańska ( autorka zadań). Pomoc przy opiece nad dziećmi sprawowała p. Danuta Zajączkowska, a piękne dyplomy zaprojektował p. Łukasz Blezień. Naszą szkołę reprezentował zespół chłopców z klasy VI a : Juliusz
Kupczak, Jeremiasz Skowron i Igor Wiśniak. Wypadli bardzo dobrze! Specjalne podziękowania należą się uczniom, którzy wzorowo nadzorowali punkty z zadaniami ( Mateusz Gulczyński, Kacper Niewiadomski, Hania Mirek, Hania Szyszko, Agata Popek i Oliwia Kłapsia. Mam nadzieję do zobaczenia za rok.Anna Mariańska
13
Niepełnoletni też głosowali w wyborach!
W ramach projektu “Młodzi głosują 2023” uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Barlinku mieli okazję wziąć udział w symulacji wyborów i tak jak dorośli zagłosować na wybrane komitety. Na kogo zagłosowali?
10 października w niemal 600 szkołach z całej Polski młodzież zagłosowała na komitety, które startują w powszechnych wyborach parlamentarnych. Oznacza to, że niemal 200 000 uczennic i uczniów miało okazję stanąć przed podobną decyzją jak dorośli wyborcy i dać znać o swoich poglądach.
Działania młodych
W projekcie “Młodzi głosują 2023” uczniowie i uczennice samodzielnie tworzą kampanię profrekwencyjną, powołują komisję wyborczą i przeliczają głosy. Ze wsparciem organizatora i nauczycieli-koordynatorów, przez własne doświadczenie uczą się o najważniejszych mechanizmach demokracji. Cała szkoła ma możliwość uczestniczyć w tym wyborczym święcie, uświadamiając młodzieży jak cennym prawem jest prawo wybierania swoich przedstawicieli.
W ramach projektu uczniowie i uczennice, prócz samych wyborów, mają również możliwość zorganizowania szkolnych debat na ważne tematy, które są interesujące dla młodzieży, a bywają pomijane przez partie polityczne i opinię publiczną. Ponadto nauczyciele i nauczycielki, korzystając ze scenariuszy przygotowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, prowadzą angażujące lekcje o parlamencie, świadomym wyborze, partiach politycznych czy referendum. Wszystko w celu kompleksowego budowania zainteresowania polityką, które zaowocuje obywatelskimi nawykami w przyszłości.
Wyniki wyborów
Frekwencja w Szkole Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza wyniosła 89%.
Uczennice i uczniowie zagłosowali w następujący sposób:KW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY
5,6
KKW TRZECIA DROGA (POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI I POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE)
14,1
KW NOWA LEWICA
7,5
KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
16,9
KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ
16
KKW KOALICJA OBYWATELSKA (PO, .N, IPL, ZIELONI)
35,8
KOMITET WYBORCZY POLSKA JEST JEDNA
2,8
KWW RUCH DOBROBYTU I POKOJU
0,9
Wyniki szkolnych wyborów wprowadzone zostały przez zespoły uczniowskie pod opieką nauczycieli-koordynatorów na dedykowaną projektowi platformę przygotowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na tej podstawie organizator opublikował ogólnopolskie wyniki. Dzięki temu opinia publiczna może poznać poglądy młodzieży, która wkrótce uzyska prawa wyborcze i będzie współdecydować o wyglądzie polskiej sceny politycznej. Ogólnokrajowe wyniki szkolnych symulacji wyborów w projekcie “Młodzi głosują 2023” można znaleźć na stronie: Platforma “Młodzi głosują”.
Nie tylko wybory
Do wysokiej frekwencji w szkolnej symulacji wyborów przyczyniły się działania profrekwencyjne zespołu uczniowskiego, który odpowiadał za przygotowanie wyborów. Zespół pod opieką Anny Mariańskiej przygotował:
-
Plakaty z informacjami o głównych partiach , ich przewodniczących, programach
-
Postery z wiadomościami o projekcie
-
Infografiki o Sejmie i Senacie
-
Latarnik wyborczy
-
Uczniowie wykonali plakaty zachęcające do wyborów
Świadomy wybór młodych
“Od wielu lat frekwencja w grupie najmłodszych wyborców jest bardzo niska. Powodów jest wiele, ale jednym z ważniejszych jest to, że młodzi ludzie często nie mają okazji rozmawiać z dorosłymi o swoich poglądach i brakuje im neutralnej przestrzeni na debatę o tematach wyborczych. Kończąc 18 lat obywatelki i obywatele otrzymują prawo głosowania, nie można jednak oczekiwać, że wszyscy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki staną się świadomi wyborczo. Postaw wyborczych i obywatelskich też trzeba uczyć. Organizując “Młodzi głosują”, wychodzimy tym potrzebom naprzeciw” - mówi Michał Mazur koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
„Na człowieka składają się wybory i okoliczności. Nikt nie ma władzy nad okolicznościami, ale każdy ma władzę wyboru.”
Éric-Emmanuel Schmitt
Młodzież odrobiła lekcję obywatelską bardzo dobrze. Pokazało to podejście do szkolnych wyborów. Tylko 6 głosów było nieważnych.
Tradycja “Młodzi głosują” - projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej
Od 1995 roku w projektach „Młodzi głosują” wzięło udział kilka tysięcy szkół, a ponad 3 miliony uczniów zagłosowało w szkolnych wyborach. Szkoła Podstawowa nr 4 ( wcześniej Publiczne gimnazjum nr 2 ) w Barlinku wzięła udział w projekcie po raz 18.
Podstawową zasadą projektu jest neutralność polityczna. “W naszym przewodniku projektowym oraz na webinariach z uczestniczkami i uczestnikami zwracamy szczególną uwagę na to jak zorganizować głosowanie bez agitacji wyborczej” - mówi mówi Michał Mazur koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
W 2010 roku po petycji samych osób uczestniczących w ,,Młodzi głosują” do kodeksu wyborczego dodano zapis stanowiący, że za agitację nie uznaje się prowadzonych w szkole zajęć edukacyjnych. “Ustawodawca rozpoznał wartość jaką niosą ze sobą projekty, które uczą o znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego. Obserwujemy, że osoby, które na etapie szkolnym uczestniczą w ciekawych zajęciach z zakresu edukacji wyborczej, chętniej biorą aktywny udział w budowie społeczeństwa obywatelskiego, także po osiągnięciu pełnoletności” - dodaje Michał Mazur.
Centrum Edukacji Obywatelskiej jest największą polską organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji. Od 28 lat zmieniamy polską szkołę i konsekwentnie pracujemy na rzecz tego, by młodzi ludzie uczyli się mądrzej i ciekawiej, a praca nauczycieli i nauczycielek oraz dyrektorów i dyrektorek była bardziej efektywna i satysfakcjonująca. Wprowadzamy do szkół nowoczesne metody nauczania oraz ocenianie kształtujące. Prowadzimy programy, które pomagają młodym ludziom zrozumieć świat, rozwijają krytyczne myślenie, wiarę we własne możliwości, uczą przedsiębiorczości i odpowiedzialności, zachęcają do angażowania się w życie publiczne i działania na rzecz innych. Więcej informacji na stronie: www.ceo.org.pl.
Koordynator projektu Anna Mariańska
18-
Wycieczka o zapachu piernika...
Wczesnym rankiem, w piątek, 6-go października wesoły autokar z uczniami klas 6a, 7a, 7b, 7d i 8a wyruszył w stronę Torunia. Celem wycieczki było zapoznanie się z dziedzictwem kulturowym rodzinnego miasta pewnego znanego astronoma… Naszą wycieczkę po Toruniu rozpoczęliśmy od Rynku Staromiejskiego z dwoma sławnymi obiektami – fontanną z żabkami oraz pomnikiem samego Mikołaja Kopernika. Następnie skierowaliśmy się do Muzeum Żywego Piernika, gdzie prawdziwy mistrz piernikarski przybliżył nam proces powstawania tego popularnego ciastka, a każdy z uczniów mógł uczestniczyć w jego wyrobie. Korzenne zapachy długo jeszcze towarzyszyły nam w drodze do Krzywej Wieży oraz Ogrodu Zoobotanicznego. W ogrodzie zobaczyliśmy m.in. pandę rudą, rysia, niedźwiadka (choć on wcale nie chciał widzieć nas, bo akurat wtedy uciął sobie drzemkę). Odwiedziliśmy również lamy, anakondy i wszędobylskie kozy oraz owce, które nakarmiliśmy. My nadal głodni wrażeń i strawy ruszyliśmy w poszukiwaniu pierogów i naleśników w drodze podziwiając urokliwą architekturę miasta. Już nasyceni udaliśmy się do Domu Legend Toruńskich żeby na własnej skórze doświadczyć tego, co działo się w mieście kilka wieków temu.. Kończąc naszą przygodę z Toruniem już spowitym mrokiem, odnaleźliśmy ruiny Zamku Krzyżackiego oraz Kościół Akademicki. Do Barlinka wróciliśmy sporo po północy. Nie mówimy Toruniowi żegnaj, ale do zobaczenia wkrótce!!
Joanna Zmarzlik
Małgorzata Kozar3
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI I PROZY W JĘZYKU ANGIELSKIM I NIEMIECKIM
ROK SZKOLNY 2023 / 2024
ORGANIZATOREM KONKURSU jest Zespół
Nauczycieli Języków Obcych w SP 4 w BarlinkuTERMIN: 26 października (czwartek) 2023r.
godz. 14.30, sala nr 36CELE KONKURSU:
1)Pogłębianie wiedzy o literaturze anglojęzycznej i niemieckojęzycznej,
2) Doskonalenie umiejętności recytatorskich,
3) Szerzenie zainteresowania nauką języków obcych wśród uczniów,
4) Doskonalenie znajomości języka angielskiego i niemieckiego,
5) Promocja i pomoc dzieciom utalentowanym językowo i artystycznie,
6) Zachęcanie do nauki języka angielskiego poprzez zabawę i przyjemność.REGULAMIN KONKURSU:
1) Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej nr 4 w Barlinku,
w dwóch kategoriach:
- język angielski
- język niemiecki
2) Nauczyciele języków obcych ogłaszają w klasach informacje o konkursie, zapisują
chętnych do udziału w konkursie. Regulamin konkursu będzie zamieszczony na stronie
internetowej szkoły.3) Każdy uczeń przygotowuje prezentację jednego nauczonego na pamięć wiersza lub
fragmentu prozy w języku angielskim bądź niemieckim.
4) Podczas prezentacji dozwolone jest wykorzystanie środków artystycznych takich jak:
mimika, gesty, ruch, strój czy inne rekwizyty.
5) Prezentowany wiersz/fragment prozy powinien być dostosowany do wieku uczestnika
konkursu.
6)Czas prezentacji nie może przekroczyć 3 minut.KRYTERIA OCENY:
Przy ocenie pod uwagę brane są następujące aspekty:
1)Stopień opanowania pamięciowego tekstu - tekst ma być samodzielnie wyrecytowany z
pamięci (0 – 5 punktów)
2) interpretacja oraz wrażenia artystyczne (0 – 5 punktów)
3) prawidłowa wymowa i intonacja (0 – 5 punktów)
4) stopień trudności wiersza/wybranego fragmentu (0 – 3 punkty)
Uczeń maksymalnie może zdobyć 18 punktów. W każdej kategorii przyznane zostaną
nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce.NAGRODY:
1) Uczniowie, którzy zajmą I, II lub III miejsce w każdej z 2 kategorii otrzymują nagrody
rzeczowe oraz dyplomy, a także cząstkową ocenę celującą z języka angielskiego
bądź niemieckiego (kategoria – aktywność) oraz punkty z zachowania wg Szkolnego
Systemu Oceny Zachowania (I m – 20 pkt., II i III – 15 pkt.),
2) Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują 10 punktów do oceny z zachowania.DODATKOWE INFORMACJE:
Ewentualne propozycje wierszy w języku angielskim znajdują się pod linkami:
https://childrens.poetryarchive.org/
https://www.poetry4kids.com/poems/
Światowy Dzień Zwierząt 2023
4.10.2023 obchodziliśmy Dzień Zwierząt. Wystawa została zorganizowana w sali biologiczno – geograficznej , która tego dnia była bardzo chętnie odwiedzana przez tłumy uczniów. Zainteresowanie przekroczyło najśmielsze oczekiwania, ale nasi uczniowi przynieśli swoich podopiecznych, a w śród nich: chomiki, świnki morskie, żółw, gekon orzęsiony, królik i wąż zbożowy. Cieszymy się, że był to dzień pełen radości, ale także ciekawie spędzonego czasu podczas przerw, gdzie nikt się nie nudził.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.Koło LOP – M. Kozar
4
Wycieczka do Sandomierza, Kazimierza n/Wisłą i…
Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu MEiN "Poznaj Polskę"
29 września br. o godzinie 5 zaspani ale pełni sił i z dobrymi humorami zameldowaliśmy się w autokarze, aby udać się w długą podróż.
Po kilku godzinach jazdy dotarliśmy do niesamowitego Kazimierza Dolnego. Przy pięknej, słonecznej pogodzie zwiedziliśmy miasteczko z panią przewodnik -Rynek z kamieniczkami, Kościół Farny, zamek, basztę, Górę Trzech Krzyży oraz Muzeum Nadwiślańskie. Interesujący był spacer w wąwozie korzeniowym, który dawniej pełnił funkcję drogi.
Po wyczerpującym ale ciekawym dniu dotarliśmy do hotelu Prima Nova w Puławach.
Kolejnego dnia pojechaliśmy do Sandomierza licząc na spotkanie filmowego Ojca Mateusza. Z przewodnikiem odwiedziliśmy stare miasto (historyczny zespół architektoniczno krajobrazowy). Tam znajdowała się nietypowa kotwica, która miała nam zapewnić słoneczną pogodę; obejrzeliśmy Bazylikę Katedralną, Bramę Opatowska, spacerowaliśmy podziemną trasę turystyczną i przez wąwozy sandomierskie. Przeszliśmy przez ,,ucho igielne” i odszukaliśmy słynny posterunek policji w Sandomierzu. Zaopatrzeni w dobry humor i krówki sandomierskie wróciliśmy do hotelu.
Trzeciego dnia czekało na nas dużo atrakcji: zwiedziliśmy z przewodnikiem park zdrojowy w Nałęczowie -Domek Grecki, Pałac Małachowskich, pijalnię wód. Później odwiedziliśmy domy naszych wybitnych pisarzy i poetów : Muzeum Bolesława Prusa , Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie i dom Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Pojechaliśmy też do Janowca, gdzie oglądaliśmy ruiny Zamku Firlejów, a ciekawe i śmieszne historie opowiadał nam przewodnik ubrany w historyczny strój.
Trzy dni szybko minęły. Pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Barlinka- dotarliśmy już po północy 30 IX, a przywitał nas rzęsisty deszcz.
Anna Mariańska
28
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie