19 kwietnia przypadła 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman,
który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. Co roku akcję wspierają znane osoby. Tak było i w tym roku.
Od wielu lat ten projekt jest realizowany w naszej szkole. Muzeum Historii Żydów Polskich ,,Polin” przygotowało ciekawy materiał odpowiedni do grup wiekowych.
W szkole udało nam się zrobić:
-
W trzech klasach ósmych i siódmej A uczniowie obejrzeli film pt.,, Zdążyć przed Panem Bogiem”. Narracja w filmie opartym na motywach książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana było osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić…
Po filmie uczniowie układali ilustracje związane z życiem Marka Edelmana w kolejności chronologicznej.
-
W klasie piątej C dzieci wysłuchały opowiadania "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych, , przygotowanego specjalnie dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkół podstawowych. Do opowiadania był przygotowany scenariusz , który udało nam się zrealizować.
-
Chętni uczniowie wykonali piękne żonkile za które otrzymali oceny.
-
Koordynatorka projektu brała udział w szkoleniu online.
Mam nadzieję, że nietypowa lekcja historii zostanie zapamiętania na długo przez moich uczniów, że będą pamiętali o dacie 19 kwietnia 1943
Koordynator projektu
Anna Mariańska