•  „Noc w szkole”
          • „Noc w szkole”

• Tak to prawda, kiedy coś się kończy najbardziej to doceniamy. Klasa 8a już niedługo kończy edukację w naszej szkole. Z tego tez względu uczniowie postanowili sprawdzić, jak to jest, gdy milknie dzwonek.

W piątek 19 kwietnia  byliśmy w szkole do północy, aby spędzić w niej czas inaczej niż zwykle. Oglądaliśmy filmy, graliśmy, zjedliśmy przepyszną pizzę, odpoczywaliśmy leżąc sobie na materacach, pod ciepłymi kocykami.

Było bardzo miło i nawet nikt nie zauważył, kiedy wybiła północ, a wtedy pod opieką rodziców wróciliśmy do domu.

Klasa VIIIa i wychowawczyni M. Kozar

• Klasa V b z wizytą  na spektaklu  Iskry Niepodległej
          • Klasa V b z wizytą na spektaklu Iskry Niepodległej

• ISKRY NIEPODLEGŁEJ to nowoczesny spektakl multimedialny umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej. Zobaczyliśmy historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Wśród nich znaleźliśmy bohaterów z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu.

Po spektaklu ,,oprowadzała’’ nas cyfrowa postać, która poruszała się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią mogliśmy udać się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy najwybitniejszych Polaków. Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez AI. Doświadczenie wizyty wspiera aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat ISKIER NIEPODLEGŁEJ.

Dzieci były pod opieką wychowawczyni Anny Mariańskiej i p. Danuty Zajączkowskiej.

• 81.rocznica wybuchu  powstania w getcie warszawskim
          • 81.rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

• "Chronić pamięć i kształtować przyszłość" to misja Muzeum POLIN, którą realizuje poprzez obszerny program edukacyjny.

Jednym z programów jest ,,Akcja Żonkile”, która jest wspierana przez duże grono znanych osób:

Jacek Braciak

Martyna Byczkowska

Bogumiła Siedlecka-Goślicka

Tomasz Włosok

Do grona Ambasadorów akcji Żonkile dołączyła aktorka Agnieszka Grochowska, która zapraszała do wspólnego upamiętnienia 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

"Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć" – mówi aktorka.

Czym jest akcja społeczno-edukacyjna Żonkile?

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

W tym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział kolejny raz w tym projekcie. Co tym razem udało się zrobić ?

• lekcje przeprowadzone w klasach IV d, VI c i VIII a

IV d- ,,Było- nie ma – jest”

Na początku lekcji uczniowie usłyszeli różne sytuacje i do nich dopasowali swoje emocje; później dzieci obejrzały animację, a następnie uzupełniły karty pracy. Jako podsumowanie był tekst z lukami, które zostały przez uczniów sprawnie wypełnione.

VI c- ,, Prawdziwi przyjaciele”

Uczniowie i uczennice przyjrzeli się fotografiom i spróbowali odpowiedzieć na pytania:

Gdzie taka ulica mogła się znajdować? W jakim kraju? W jakim mieście?

Dlaczego tak myślicie?

Kim byli ludzie, którzy czytali te gazety, interesowali się wydarzeniami

z ukazanych plakatów?

W jakich czasach mogło się to dziać?

Po wysłuchaniu opowiadania uczniowie zobaczyli ilustrację przedstawiającą rodzinę bohatera. Dzieci ( podzielone na grupy)otrzymały załączniki, które przedstawiały rodzinę Maćka. Zadaniem każdej z grup było wypisanie jak najwięcej zapamiętanych informacji na temat Maćka i jego rodziny.

VIII a- ,,Muranów –dzielnica północna”

Młodzież z klasy 8 obejrzała film pt.,, Muranów –Dzielnica Północna”. Po obejrzeniu filmu uczniowie mieli do zrobienia kartę pracy, na której musieli ułożyć w kolejności chronologicznej ważne wydarzenia związane z historią narodu żydowskiego

• Grupa uczniów z klas V-VIII zrobiła żonkile

• Koordynator projektu wzięła udział w webinarium