Bieżący rok szkolny 2018/19 rozpoczęliśmy wrześniowym profilaktycznym Festynem Świadomi i Bezpieczni, zorganizowanym przez Gminny Zespół Interdyscyplinarny oraz GKRPA. Impreza plenerowa odbyła się na świeżym powietrzu przy OSiW i była skierowana do uczniów klas VII,VIII oraz gimnazjum.
W miesiącu październiku uczniowie klas I i II wzięli udział w spotkaniach funkcjonariusza policji oraz przedstawiciela Zespołu Interdyscyplinarnego pod hasłem Bezpieczne dzieciństwo. Uczniowie zostali uwrażliwieni na zagadnienia kontaktów z nieznajomymi oraz bezpiecznej drogi do i ze szkoły. W zajęciach wykorzystano spot filmowy „Gadki z psem”.
W połowie października rozpoczęliśmy w klasach III realizację Programu Profilaktyki Wczesnoszkolnej Cukierki. Idea programu nawiązuje do zdrowego i aktywnego życia, uczula na niebezpieczne środki psychoaktywne oraz na zachowania asertywne. Każde dziecko podczas programu tworzy własną książkę – w bieżącym roku szkolnym wyróżniono i nagrodzono prace następujących uczniów: Basia Ziobrowska, Nadia Sławińska, Ada Pakosz, Marcel Jurgielewicz, Filip Smutek, Kasjan Banaszak, Seweryn Podyma,Maja Birula, Victoria Boratyn, Hania Kotowska, Gabrysia Filary.
Również w październiku uczniowie klas V wzięli udział w cyklu zajęć Style nauczania a moje predyspozycje. Podczas spotkań z pedagogiem uczniowie uzyskali informacje o sposobach i warunkach efektywnego uczenia się , a także mogli zweryfikować swoje indywidualne profile poznawcze.
Natomiast uczniowie klas III gimnazjalnych zostali objęci dwugodzinnym warsztatem dotyczącym FAS /płodowy zespół alkoholowy/.
Listopad, jak co roku, to miesiąc poświęcony profilaktyce uzależnień. W klasach VI został przeprowadzony blok zajęć psychoedukacyjnych Stop nałogom będę sobą. Na zajęciach rozmawialiśmy o wpływie środków psychoaktywnych na rozwój każdego młodego człowieka, obalaliśmy mity związane z substancjami psychoaktywnymi zawartymi w dymie tytoniowym, e-papierosach, alkoholu, narkotykach i dopalaczach. Podsumowanie treści stanowiły prace -plakaty plastyczne wykonane przez uczniów na zajęciach plastycznych oraz ich wystawa szkolna.
Mieliśmy też okazję gościć prawdziwych harleyowców, którzy opowiadali o błędach swojej młodości, a przede wszystkim o przemianie jaką przeszli, by żyć zdrowo i bezpiecznie.
W grudniu uczniowie III klasy gimnazjum reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Zdrowotnym Wiedza Ratuje Życie pod hasłem „Żyję bez ryzyka”, poświęconym tematyce HIV/AIDS. Nasza reprezentacji w składzie: Tomasz Łukaszuk, Zuzanna Przepiórka, Maria Trif zajęła pierwsze miejsce w powiecie myśliborskim.
W styczniu gościliśmy w naszej szkole trenerów zewnętrznych tj. psychologów z warszawskiej pracowni profilaktycznej, którzy odbyli spotkania z uczniami klas VI i VIII w temacie uzależnień oraz asertywności. Zajęcia stanowiły kontynuację wewnątrzszkolnych działań profilaktycznych.
Szkoła SP4 składa podziękowania GKRPA oraz ZI w Barlinku za wsparcie merytoryczne i finansowe w działaniach wychowawczo-profilaktycznych.
Pedagodzy szkolni B.Sokołowska, M.Jabłońska