AKTUALNOŚCI
Zakończenie roku szkolnego
ZIELONA SZKOŁA 2025R. – TRÓJMIASTO
W dniach 9 czerwca – 13 czerwca 2025roku odbyła się kolejna ZIELONA SZKOŁA. W roku 2025 odwiedziliśmy miasta w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską. W wycieczce udział wzięli uczniowie z klas: 4d, 5a, 5b, 5c, 7a, 8a, 8b pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Kozar, Małgorzaty Motyki, Joanny Zmarzlik, Agnieszki Żołędziejewskiej i Małgorzaty Jabłońskiej.
W poniedziałek wyjechaliśmy z Barlinka wcześnie rano, by o 12.00 rozpocząć zwiedzanie pierwszego miejsca z harmonogramu wycieczki – Szymbarku. To wieś położona w województwie pomorskim, na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, w malowniczej Szwajcarii Kaszubskiej. Co miała nam do zaproponowania niepozorna wieś? W miejscowości znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu, w którym zobaczyliśmy najdłuższą deskę i fortepian świata, dom do góry nogami. Tu nie tylko są rzeczy dziwne i wesołe, ale także ważne dla historii Polski i Polaków. Wzruszające było zwiedzanie Domu Sybiraka sprowadzonego spod Irkucka oraz repliki pociągu, którym wywożono Polaków na Syberię. Widzieliśmy pomnik Niedźwiedzia Wojtka, który przeszedł cały szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim gen. W. Andersa oraz bunkier Tajnej Organizacji Wojskowej „ Gryf Pomorski” działającej na Pomorzu podczas II wojny światowej. W XIX wieku wiele kaszubskich rodzin wyemigrowało do Kanady i jeden z domów, które zbudowali Polacy w Kanadzie – Dom Trapera Kaszubskiego, mogliśmy zwiedzić. Kolejnym punktem był Gdańsk, który jest centrum aglomeracji trójmiejskiej wraz z Gdynią i Sopotem. Gdańsk - piastowski gród wzniesiony między rzekami Motławą a Wisłą nad Zatoką Gdańską w XVI wieku stał się najbogatszym miastem Królestwa Polskiego. Na Główne i Stare Miasto weszliśmy bogato ozdobionymi bramami miejskimi. Spacerowaliśmy ulicą Długą oglądając kamienice miejskie, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Fontannę Neptuna, Bazylikę Mariacką – największą średniowieczną świątynię z cegły na świecie, Wielki Młyn, Żuraw, port nad Motławą.
Po tych atrakcjach dojechaliśmy do naszego hotelu Renusz położonego na spokojnej i malowniczej Wyspie Sobieszewskiej. Wieczór spędziliśmy na spacerze po plaży.
Wtorek rozpoczął się ważnym punktem w historii Polski – półwysep Westerplatte – symbol wybuchu II wojny światowej. Zobaczyliśmy wartownie i koszary Wojskowej Składnicy oraz poznaliśmy dzień po dniu bohaterską bitwę o Westerplatte w 1939r. Naszą uwagę zwrócił wielki napis NIGDY WIĘCEJ WOJNY ! Ku refleksji w dzisiejszych czasach!! Następne w programie było Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Mieliśmy okazję odkrywać świat poprzez doświadczenia naukowe, które sami wykonywaliśmy. Interesującym okazał się podwodny świat flory i fauny Bałtyku i innych akwenów w Akwarium Gdyńskim. Przy nabrzeżu gdyńskim widzieliśmy Okręt – Muzeum ORP „ Błyskawica” i Statek – Muzeum „ Dar Pomorza”. Wysłuchaliśmy historii budowy w okresie międzywojennym nowoczesnego miasta Gdynia i portu gdyńskiego. Zobaczyliśmy najważniejsze ulice i osiedla tego młodego miasta.
Wieczorem uczniowie mieli zadania do wykonania: kończyli wizytówki swoich pokoi oraz pisali sprawozdanie z dwóch dni wycieczki.
W środę Gdańsk znów powitał nas niesprzyjającą pogodą – zachmurzeniem i mżawką. Pogoda nie zniechęciła nas jednak do odwiedzenia opactwa cystersów i Parku im. A. Mickiewicza w dzielnicy Oliwa. W Archikatedrze w Oliwie mieliśmy okazję wysłuchać słynnego koncertu organowego. Miło czas spędziliśmy w Gdańskim ZOO w Oliwie malowniczo położonym w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Następnie weszliśmy na gdański bursztynowy stadion piłkarski - Polsat Plus Arena Gdańsk, na którym rozgrywane są mecze ligowe i międzynarodowe. Wieczorem spacerowaliśmy promenadą wzdłuż Martwej Wisły na naszej wyspie.
Czwartek to intensywny dzień w programie naszej wycieczki. Od samego rana Półwysep Helski oddzielający Zatokę Gdańską od Morza Bałtyckiego. Zwiedziliśmy cypel na Helu – ustanowiony początkiem Polski. Obserwowaliśmy zabawy fok w basenie tutejszego fokarium. Odpoczęliśmy na molo w Juracie. Zwiedziliśmy system polskich fortyfikacji wojskowych z 1939r. w Jastarni. Wracając przejeżdżaliśmy przez Chałupy, Władysławowo, Puck zatrzymując się w Gdyni Redzie w Aquaparku. W parku wodnym szaleliśmy na zjeżdżalniach, na pontonach na rzece ..itp. Chyba największe emocje były w Shark Slide – z paszczy rekina przez akwarium z prawdziwymi rekinami za szybą wpadało się do basenu oraz w rurze AquaSpinner, czyli zjeżdżalni obrotowej!
Piątek zaczęliśmy spokojnie, mniej energicznie, śniadanie, pakowanie i wykwaterowanie z hotelu. Wyjazd z Gdańska nie oznaczał końca Zielonej Szkoły. Po drodze zatrzymaliśmy się w Malborku nad rzeką Nogat. Zwiedziliśmy potężny średniowieczny gotycki zamek krzyżacki poznaliśmy jego historię, odwiedziliśmy wystawy muzealne. Wracając do Barlinka ogłoszone zostały wyniki konkursu na najstaranniej wykonane zadania dla grup. Liczyła się kreatywność, pamięć do szczegółów oraz umiejętność utrzymania porządku w pokojach. Ostatnie godziny w autokarze spędziliśmy na quizach wiedzy dotyczących odwiedzonych miejsc w trójmieście.
Jak, co roku, nasza Zielona Szkoła obfitowała w moc wrażeń, gdzie główną zasadą było uczyć się poprzez zabawę i spędzanie miło czasu z przyjaciółmi.
Uczestnicy Zielonej Szkoły
14
Wycieczka do Warszawy
W dniach 02-05 czerwca 2025 r. uczniowie klas 7b, 8a, 8c oraz 8d wraz z nauczycielami (Sławomira Pawłowska, Katarzyna Duszkiewicz, Jarosław Świderski, Mirosław Kusy) uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.
Pierwszego dnia zwiedzaliśmy stolicę z przewodnikiem. Odwiedziliśmy Stary Rynek, dotarliśmy pod kolumnę Zygmunta – jeden z symboli miasta. Spacerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem i odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza. Tego dnia zwiedzanie zakończyliśmy na Powązkach. Znalazł się również czas na zakup pamiątek.
W drugim dniu naszego pobytu zobaczyliśmy Ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej, zrelaksowaliśmy się podczas spaceru w Łazienkach - jednym z najpiękniejszych parków w Warszawie oraz wjechaliśmy na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki.
Kolejnymi atrakcjami były wizyta w Polskim Radio połączona z warsztatami „Magia Radia” oraz wizyta na Stadionie Narodowym pod tytułem „Piłkarskie emocje”.
Trzeci dzień upłynął pod znakiem relaksu – odpoczywaliśmy w nowoczesnym Parku Wodnym Suntago (położonym pod Warszawą).
W czwartym (ostatnim dniu naszej wycieczki) zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Pałac Królewski w Wilanowie (gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach tańca i wybijania monet). Po południu udaliśmy się w drogę powrotną do Barlinka.
Organizatorem naszej wycieczki była pani Agnieszka Nikoliszyn - Granatowska (Biuro Podróży ,,Błękitne Okna”), której serdecznie dziękujemy.
Katarzyna Duszkiewicz
18
Mały Mistrz i Aktywna Szkoła
9 i 13 czerwca w ramach dwóch projektów realizowanych przez naszą szkołę - MAŁY MISTRZ oraz AKTYWNA SZKOŁA odbyły się eventy (turnieje) na obiektach sportowych naszej szkoły. Udział w tych turniejach brały udział dzieci z naszej szkoły a w pierwszym projekcie również dzieci ze szkoły podstawowej z Myliborza. Było sporo uśmiechu, rywalizacji i zabawy.
9
Bieg po zdrowie
„Bieg po zdrowie” to nazwa działania profilaktyczno-wychowawczego jakie odbyło się w dniu 06 czerwca 2025 w naszej szkole. Odbiorcami byli uczniowie klas IV a,b,c,d. Istota biegu polegała na odnalezieniu ośmiu stacji-punktów i wykonaniu zadań związanych ze zdrowym stylem życia oraz profilaktyką antynikotynową. Połączenie ruchu z zabawą edukacyjną to najlepsza forma przyswajania wiedzy i umiejętności.
Stacje zadaniowe:
1. Stacja „Krzyżówka o zdrowym żywieniu”
2. Stacja matematyczna „Ile kosztuje dym ?”
3. Stacja sprawnościowa „Wykonaj ćwiczenie i ułóż hasło”
4. Stacja „Ciało człowieka a szkodliwość palenia papierosów”
5. Stacja sensoryczna „Odgadnij węchem i dotykiem”
6. Stacja sprawnościowa „Ruch to zdrowie”
7. Stacja rysunkowa „Wykonaj rysunek – połącz kropki”
8. Punkt pierwszej pomocy „Instruktaż o pierwszej pomocy”Uczniowie w 4-5 osobowych grupkach odszukiwali stacje i wykonywali zadania na czas. Punkty zadaniowe obsługiwali wyznaczeni uczniowie klas ósmych, którzy zaangażowali się w przygotowanie i prowadzenie
imprezy wraz z opiekunami. Z każdej klasy wyłoniono zwycięską drużynę i nagrodzono drobnym upominkiem. Szczególne podziękowania dla pana Mirosława Kusego, n-la Edukacji dla Bezpieczeństwa, który udzielał grupom instruktażu pierwszej pomocy oraz pana Łukasz Blezienia za dobór ćwiczeń sprawnościowych. Bieg zakończył się mini piknikiem na kocykach i swobodnymi zabawami uczniów.Dziękujemy za udział i zabawę
Zespół Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej
Beata Sokołowska, Małgorzata Jabłońska, Weronika Pfeifer12
Klasa integracyjna
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. H. Sienkiewicza w Barlinku ogłasza nabór do klasy pierwszej integracyjnej na rok szkolny 2025/2026. Deklaracje można pobierać i składać w sekretariacie szkoły.
Czym jest klasa integracyjna ?
Klasa integracyjna to oddział szkolny, w którym dzieci zdrowe uczą się razem
z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Celem jest zapewnienie im wspólnej edukacji w atmosferze zrozumienia i tolerancji. Dzieci w tej klasie realizują taki sam program nauczania jak dzieci w klasach ogólnych. Tylko uczniowie mający specjalne potrzeby edukacyjne realizują ten program w wersji podlegającej niezbędnym modyfikacjom. Klasy integracyjne są mniej liczebne, dzięki czemu uczniowie mogą liczyć na więcej uwagi nauczycieli i indywidualne podejście. Korzystają na tym również osoby zdrowe - oczywiste jest,
że w mniejszym gronie przyswajanie wiedzy jest o wiele prostsze i łatwiej skupić się na wytężonej pracy.Program nauczania w klasach integracyjnych nie różni się od tego w klasach zwykłych. Jedyna różnica polega na sposobie nauczania. Klasa integracyjna realizuje tę samą podstawę programową, co klasy równoległe,
a uczniowie korzystają z obowiązujących w szkole podręczników. Identyczna jest również liczba godzin dydaktycznych przewidzianych dla danego poziomu. Wszyscy uczniowie realizują ten sam temat lekcji w stopniu zależnym od ich możliwości i poziomu intelektualnego. Zdrowe dzieci mają zatem równe szanse na osiągnięcie wysokich wyników w nauce, jak ich koledzy z klas ogólnych,
a często ich stopnie są nawet lepsze. Podlegają one również wewnątrzszkolnemu systemowi oceniania – jedynie uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oceniani są indywidualnie.Uczniowie z klas integracyjnych uczestniczą w życiu szkoły na takich samych zasadach, a więc biorą udział w konkursach, jeżdżą na wycieczki, uczęszczają na zajęcia dodatkowe czy koła zainteresowań.
W klasie integracyjnej pracuje dwóch nauczycieli – prowadzący oraz wspomagający, który wspiera rozwój uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dostosowuje metody i firmy pracy do ich indywidualnych potrzeb. W starszych klasach integracyjnych nauczyciela prowadzącego zastępują nauczyciele poszczególnych przedmiotów.
Klasy integracyjne posiadają bardzo wiele zalet zarówno dla uczniów zdrowych, jak i tych z niepełnosprawnościami. Poniżej przedstawiamy zalety
i wady klas integracyjnych.Edukacja integracyjna ma bardzo wiele zalet nie tylko dla uczniów
z niepełnosprawnościami, ale również w pełni zdrowych. Przede wszystkim dzieci wspierają się wzajemnie podczas zabawy i nauki, wspólnie rozwiązują trudności, a przede wszystkim uczą się akceptacji. Przebywanie na co dzień
z rówieśnikami posiadającymi konkretne niepełnosprawności sprawia, że dziecko staje się bardziej wyrozumiałe, cierpliwe, opiekuńcze oraz otwarte na drugą osobę, bez względu na jej wygląd czy możliwości fizyczne. Dziecko wychowywane w szacunku do odmienności, ma szansę stać się tolerancyjnym, wrażliwym, empatycznym oraz otwartym człowiekiem. Uczeń w klasie integracyjnej realizuje ten sam program, co jego koledzy z klas ogólnych, o co dba wykwalifikowana kadra nauczycielska.Dużym plusem klas integracyjnych jest również ich liczebność. Im mniejsza grupa, tym więcej czasu nauczyciel może poświęcić każdemu uczniowi. Obecni w szkole specjaliści, np. psycholog, terapeuta czy logopeda czuwają nad wszystkimi dziećmi, dlatego mogą w porę uchwycić pierwsze oznaki problemów u uczniów zdrowych. Współpraca dwóch nauczycieli sprawia, że w klasach integracyjnych o wiele rzadziej dochodzi do konfliktów, ucieczek z lekcji, aktów przemocy.
Klasa integracyjna przynosi również wiele korzyści uczniom
z niepełnosprawnością. Funkcjonowanie w grupie ze sprawnymi rówieśnikami wpływa pozytywnie na ich rozwój emocjonalno-społeczny – nawiązują oni przyjaźnie, odkrywają swoje możliwości i talenty, przełamują słabości, a przede wszystkim dostrzegają, że niepełnosprawność nie czyni ich gorszymi od zdrowych kolegów. W klasie integracyjnej mają szansę nauczyć się funkcjonowania w społeczeństwie, w którym przyjdzie im żyć po opuszczeniu murów szkoły. To wszystko sprawia, że są bardziej pewni siebie oraz zmotywowani do dalszej pracy.Klasy integracyjne liczą 15-20 osób, z czego dzieci z niepełnosprawnością jest troje lub pięcioro. Z tego powodu wykwalifikowany nauczyciel wspomagający może poświęcić im maksimum swojego czasu oraz uwagi.
W klasie integracyjnej dzieci z niepełnosprawnością mogą skorzystać z oferty zajęć dodatkowych, które wspomagają ich rozwój fizyczny oraz intelektualny,
a także rozwijają zainteresowania czy pasje. Podobnie jak uczniowie zdrowi, dzieci z dysfunkcjami uczestniczą w kołach zainteresowań. Poza tym mogą korzystać ze spotkań z psychologiem, logopedą, pedagogiem szkolnym, lekcji wyrównawczych czy integracji sensorycznej.Szkoła jest dostosowana do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Posiadamy windę, odpowiednio zaaranżowane toalety oraz niezbędny sprzęt.
Dużym problemem, z jakim się spotykamy przy tworzeniu klasy integracyjnej są stereotypy wynikające z niedostatecznej edukacji. W polskim społeczeństwie niepełnosprawność nadal uchodzi za temat tabu, przez co znalezienie wartościowych informacji na temat edukacji integracyjnej jest utrudnione. Wielu rodziców obawia się opóźnień w realizacji podstawy programowej, zaniżonego poziomu nauczania, niebezpiecznych lub trudnych zachowań. Na szczęście
w naszej szkole pracują profesjonaliści.Jeszcze raz zachęcam i zapraszam do zapisu dzieci do oddziału integracyjnego.
Elżbieta Trautman
Dyrektor SP-4
w Barlinku
.
Wycieczka Szlakiem Początków Państwa Polskiego
W dniach 28-29.05.25. dwudziestoosobowa grupa uczniów klas ósmych uczestniczyła w wycieczce Szlakiem Początków Państwa Polskiego. Grupa odwiedziła Gniezno, gdzie zapoznała się z historią Wzgórza Lecha, a także z życiem św. Wojciecha przedstawionym na Drzwiach Gnieźnieńskich. Kolejnym celem wyprawy było Jezioro Lednickie. Po dotarciu specjalnym promem na Ostrów Lednicki uczniowie zwiedzili palatium Mieszka I oraz prawdopodobne miejsce jego chrztu. Z drugiej strony jeziora znajdują się tereny, gdzie odbywa się coroczne katolickie spotkanie młodzieży przyciągające tysiące uczestników. Na trasie wycieczki znalazł się również Kazimierz Biskupi z ciekawym Muzeum Misyjnym oraz kościołem kryjącym relikwie pierwszych męczenników Polski. Grupa nocowała w Licheniu. To święte miejsce dostarczyło uczestnikom wycieczki wielu przeżyć duchowych. W drugim dniu wyjazdu uczniowie zwiedzili Wojskową Bazę Lotniczą w Powidzu, gdzie uczestniczyli w warsztatach ratownictwa lotniczego.
15
Archiwum Aktualności