• Powitanie jesieni
          • Powitanie jesieni

          • W poniedziałek, 25-go września witaliśmy kolorową jesień tradycyjnym już festynem współorganizowanym z Nadleśnictwem Barlinek.
            Przy wyjściu na boisko szkolne leśnicy ustawili namiot, przy którym za wykazanie się wiedzą można było zdobyć nagrody – niespodzianki edukacyjne z leśnym motywem.
            Poza tym odbył się pokaz mody jesiennej 2023 w takt ulubionej muzyki naszych uczniów. W naszej jesiennej fotobudce można było zrobić sobie kolorowe zdjęcia. Te dzień jeszcze długo pozostanie w pamięci uczniów SP 4.

            Małgorzata Kozar
            Joanna Zmarzlik

        • Dzień czwartoklasisty
          • Dzień czwartoklasisty

          • W piątek, 15-go września na szkolnym korytarzu urządziliśmy dzień poświęcony nowym uczniom klas 4-tych. Uczniowie mogli korzystać z bufetu z ciastkami i babeczkami oraz stoiska z kukurydzą. Kiedy jedni jedli, inni układali origami, budowali z klocków Lego oraz kolorowali mega kolorowankę klasową. Stoisko z malowaniem twarzy oraz popularne hity nucone przez uczniów również umilały piątkowe przerwy. 4-klasiści wychodząc tego dnia ze szkoły wesoło komentowali: „Ten dzień był suuuper!”.

            Zespół Edukacji Regionalnej
            Małgorzata Kozar
            Joanna Zmarzlik

        • BIEGI SIENKIEWICZOWSKIE
          • BIEGI SIENKIEWICZOWSKIE

          • Dnia 26.09.2023 odbędą się Biegi Sienkiewiczowskie dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Barlinku

            Plan biegów:

            9:25-10:10 Bieg dla klas I-III- Dystans- 300m

            Dzieci przychodzą przebrane (przebierają się w klasach)

            9:30 –wspólna rozgrzewka (prowadzą nauczyciele w-f)

            9:35- rozpoczęcie biegów zaczynamy od dziewcząt klas 1 później chłopcy klasy 1 itd.

            10:20-11:05 Bieg klas IV-VI dystans -600m

            Dzieci przebierają się w szatniach w-f.

            10:25 –wspólna rozgrzewka (prowadzą nauczyciele w-f)

            10:30 –rozpoczęcie biegów.

            11:15-12:00 –Bieg klas VII-VIII Bieg na 800m

            11:20 –rozpoczęcie Biegów

            Pierwsze trzy osoby w każdej kategorii wiekowej otrzymują Dyplomy.

            Pierwsze pięć osób dostaje ocenę celującą oraz jest zwolniona ze sprawdzianu z biegu długiego, miejsca 6-10 otrzymuje ocenę bardzo dobrą.


             

        • Mistrzostw Europejskiej Stolicy Nordic Walking
          • Mistrzostw Europejskiej Stolicy Nordic Walking

          • W sobotę 09 września nasi uczniowie reprezentowali szkołę podczas Mistrzostw Europejskiej Stolicy NW. Sztafeta w składzie dziewczyn reprezentowana była przez: Igę Smutek 6a, Tolę Stradomską 7b, Blankę Kwiatkowską 7b, Agatę Kulę 7b, Zuzię Furmańską 7d. Sztafetę chłopców reprezentowali: Filip Smutek 8a, Sebastian Lasota 7d, Marcel Szczepaniak 7b, Julian Fabisiak 7c, Kacper Konopelski 7d. Zawody ukończyliśmy z I miejscem na podium. Nasza radość byla ogromna, ponieważ to I Gminna Młodzieżowa Sztafeta Drużyn NW - tak więc zapisaliśmy się na kartach historii. Serdecznie dziękujemy rodzicom zawodników, ponieważ ich doping i pomoc przy zawodach były nieocenione. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Moniki Smutek oraz Pana Rafała Szczepaniaka, którzy bardzo usprawnili pracę naszej drużyny.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z sobotniego wydarzenia.

            M.Kozar, B.Sokołowska

        • 340. rocznica bitwy pod Wiedniem - 12 września 1683 r.
          • 340. rocznica bitwy pod Wiedniem - 12 września 1683 r.

          •  

            Bitwę wiedeńską, zarówno pod względem rozmiarów, jak i znaczenia strategiczno-politycznego, zalicza się do najważniejszych bitew w dziejach Europy. 

            W lecie 1682 r. Turcja rozpoczęła przygotowania do wojny z Austrią. 29 czerwca 1683 r. potężne siły tureckie wyruszyły z Adrianopola przez Węgry na Austrię. W Belgradzie, sułtan przekazał dowództwo nad 110 000 armią wielkiemu wezyrowi Kara Mustafie. Turcy podjęli marsz na Wiedeń. Wojska austriackie dowodzone przez księcia Karola Lotaryńskiego, wobec liczebnej przewagi tureckiej zmuszone były do wycofania się w głąb kraju. Od 14 lipca rozpoczęło się oblężenie austriackiej stolicy. Siły obrońców liczyły około 30 000. Do króla Jana III Sobieskiego przybył poseł austriacki z prośbą o szybką pomoc. Na podstawie zawartego 1 kwietnia 1683 r. przymierza zaczepno-odpornego (traktat, w którym strony gwarantują sobie wzajemne przyjście z pomocą w razie agresji ze strony państw trzecich), polski król obiecał pomoc. 

             Jan III Sobieski zabrał z Krakowa ok. 27 tys. wojsk koronnych, w tym 25 chorągwi husarii, nie czekając na spóźniających się Litwinów, podjął szybki marsz na odsiecz Wiedniowi.

            3 września wojska sprzymierzone spotkały się w Tulln nad Dunajem. Tam Jan III Sobieski przejął komendę nad całością wojsk austriackich, niemieckich i polskich, liczących łącznie 67 tysięcy żołnierzy (w tym 31 tysięcy jazdy).

             Bitwa rozpoczęła się rankiem 12 września 1683 r. Kara Mustafa był bardzo pewien wartości bojowej swoich wojsk, dlatego nie poczynił większych przygotowań do obrony np. obóz turecki nie doczekał się jakiegokolwiek wzmocnienia.

            Na skraj Lasu Wiedeńskiego wojska Sobieskiego wyszły dopiero w późnych godzinach popołudniowych. Na rozległym terenie doliny rzeczki Wiedenki widoczne były wielkie obozowiska i oddziały tureckie. Ugrupowanie polskiej husarii, liczące prawie 6 km, było zaś dla przeciwnika niewidoczne. 

            Impet, z jakim husaria przejechała cały teren od linii Lasu Wiedeńskiego po rzeczkę Wiedenkę, spowodował, że znajdujące się po drodze wojska nieprzyjacielskie, tj. konnica tatarska, potem załogi obozów, piechota janczarska oblegająca Wiedeń, także wielki wezyr rzucili się do ucieczki przez rz. Wiedenkę. Sobieski zatrzymał swe wojska przed rzeczką, była już bowiem zbyt późna pora, by gonić dalej wroga. Zwycięstwo było pełne. Wiedeń ocalony, mieszkańcy miasta witali radośnie swych wyzwolicieli, a wielki główny obóz turecki otoczony był przez żołnierzy.

             Bitwa trwała około 12 godzin, z tego: przez 11,5 godziny odbywał się ostrzał artyleryjski przygotowujący atak, a sama szarża wojsk Króla Jana III Sobieskiego trwała pół godziny. 

             Król polski osobiście poprowadził 20 000 jazdy do ataku. Była to najsłynniejsza w dziejach szarża husarii polskiej. Głównodowodzący wojsk tureckich Kara Mustafa ledwie uszedł z życiem. Potężna armia turecka została doszczętnie rozbita. Straty Turków w bitwie wyniosły ok. 10 tysięcy zabitych i 5 tysięcy rannych żołnierzy, a sprzymierzeni stracili ok. 1500 zabitych i ponad 2500 rannych. Znaczna część armii tureckiej zdołała wycofać się, tracąc część uzbrojenia, wszystkie działa oraz zapasy wojenne. 

            Zwycięstwo pod Wiedniem nie tylko ocaliło stolicę Austrii lecz oznaczało również załamanie się agresji osmańskiej w Europie.

             


             


            Wezyr Kara Mustafa


             

            Dowódcy bitwy

            A oto bohaterowie tamtych wrześniowych wydarzeń – co by tu dużo nie pisać – bitwy, która odmieniła losy Europy.


             

            Król Jan III Sobieski, hetman Stanisław Jan Jabłonowski i hetman Mikołaj Hieronim Sieniawski

            Książę Lotaryngii Karol V Lotaryński i elektor Saksonii Jan Jerzy III Saksoński

            Elektor Bawarii Maksymilian II Emanuel i książę Jerzy Fryderyk von Waldeck


             

            Anna Mariańska

            Epistolografia  1) sztuka pisania listów zgodna z obyczajami panującymi w danej epoce czy środowisku; 2) dział piśmiennictwa zajmujący się listami i ich zbiorami oraz utworami literackimi pisanymi w formie listów.

            Fragment listu napisanego przez Jana III Sobieskiego do żony Marii Kazimiery d’Arquien.

             

            W namiotach wezyrskich 13 IX [l683] w nocy.

            Jedyna duszy i serca pociecho, najśliczniejsza i najukochańsza Marysieńku!

            Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały. Działa wszystkie, obóz wszystek, dostatki nieoszacowane dostały się w ręce nasze. Nieprzyjaciel, zasławszy trupem aprosze, pola i obóz, ucieka w konfuzji. Wielbłądy, muły, bydle, owce, które to miał po bokach, dopiero dziś wojska nasze brać poczynają, przy których Turków trzodami tu przed sobą pędzą; drudzy zaś, osobliwie des renegats, na dobrych koniach i pięknie ubrani od nich tu do nas uciekają. Taka się to rzecz niepodobna stała, że dziś już między pospólstwem tu w mieście i u nas w obozie była trwoga, rozumiejąc i nie mogąc sobie inaczej perswadować, jeno że nieprzyjaciel nazad się wróci, Prochów samych i amunicyj porzucił więcej niżeli na milion. Widziałem też nocy przeszłej rzecz tę, którejm sobie zawsze widzieć pragnął. Kanalia nasza w kilku miejscach zapaliła tu prochy, które cale Sądny Dzień reprezentowały, bez szkody cale ludzkiej: pokazały na niebie, jako się obłoki rodzą. Ale to nieszczęście wielkie, bo pewnie na milion w nich uczyniło szkody.

            Wezyr tak uciekł od wszystkiego, że ledwo na jednym koniu i w jednej sukni. Jam został jego sukcesorem, bo po wielkiej części wszystkie mi się po nim dostały splendory; a to tym trafunkiem, że będąc w obozie w samym przedzie i tuż za wezyrem postępując, przedał się jeden pokojowy jego i pokazał namioty jego, tak obszerne, jako Warszawa albo Lwów w murach. Mam wszystkie znaki jego wezyrskie, które nad nim noszą; chorągiew mahometańską, którą mu dał cesarz jego na wojnę i którą dziśże jeszcze posłałem do Rzymu Ojcu św. przez Talentego pocztą. Nie rzekniesz mnie tak, moja duszo, jako więc tatarskie żony mawiać zwykły mężom bez zdobyczy powracającym, "żeś ty nie junak, kiedyś się bez zdobyczy powrócił", bo ten co zdobywa, w przedzie być musi. Mam i konia wezyrskiego ze wszystkim siedzeniem; i samego mocno dojeżdżano, ale się przecię salwował. Kihaję jego, tj. pierwszego człowieka po nim, zabito, i paszów niemało. Złotych szabel pełno po wojsku, i innych wojennych rynsztunków. Noc nam ostatka przeszkodziła i to, że uchodząc, okrutnie się bronią Janczarów swoich odbiegli w aproszach, których w nocy wyścinano, bo to była taka hardość i pycha tych ludzi, że kiedy się jedni z nami bili w polu, drudzy szturmowali do miasta; jakoż mieli czym co począć…

            Jan III Sobieski

          • Informacja!

          • Stołówka szkolna rozpoczyna wydawanie posiłków od dnia 11 września 2023 roku (poniedziałek) dla uczniów, których rodzice lub opiekunowie złożą karty zgłoszenia dziecka na obiady do dnia 07 września 2023 roku (czwartek). Pozostali uczniowie będą korzystać z posiłków od następnego poniedziałku liczonego od dnia złożenia karty.

        • 84. rocznica wybuchu II wojny światowej
          • 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

          • 1 września 1939 niemiecka III Rzesza zaatakowała Polskę. O godz. 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte – Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę (około 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego. Przez siedem dni Polacy bohatersko odpierali powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza.

            Do historii przeszła także obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Polacy poddali się dopiero po południu, gdy budynek został podpalony. Miesiąc później zostali rozstrzelani przez Niemców.

            Jedną z pierwszych zaatakowanych miejscowości był Wieluń, zbombardowany przez Luftwaffe. Liczbę ofiar szacuje się na około 1200 cywilów.

            W pierwszych dniach września 1939 r. w wielu miejscach w Polsce doszło do masowych egzekucji cywilów. Zbrodnie te popełnili żołnierze Wehrmachtu. Zgodnie z rozkazami Adolfa Hitlera agresorzy dążyli nie tylko do odniesienia zwycięstwa militarnego, ale także do wyniszczenia ludności cywilnej.

            Gdy 17 września na wschodnie rubieże Rzeczypospolitej wkroczyła Armia Czerwona, rozbiór Polski został przesądzony.

            Mimo że w wielu miejscach trwał bohaterski opór, 27 września z powodu dramatycznego położenia ludności cywilnej, pozbawionej żywności, prądu i bieżącej wody, zdecydowano o przerwaniu obrony Warszawy. Dwa dni później poddała się twierdza Modlin, a 2 października skapitulował Hel. Ostatnie strzały kampanii padły na Lubelszczyźnie, dokąd dotarły w końcu września oddziały Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga, maszerujące na pomoc Warszawie. 6 października 1939 r. po zaciętej bitwie z Niemcami pod Kockiem, z powodu wyczerpania amunicji, Polacy złożyli broń.

            Już we wrześniu 1939 r. powstały pierwsze zalążki niepodległościowej konspiracji. 27 września 1939 r. w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski. 4 grudnia premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 r. przekształcił go w Armię Krajową.

            Anna Mariańska

        • 1 sierpnia 2023 - 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
          • 1 sierpnia 2023 - 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

          • We wtorek 1 sierpnia br. obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

            Miłość istnieje zawsze” to hasło obchodów tegorocznej, 79. rocznicy Powstania Warszawskiego. Kampanię promocyjną otwiera krótki film w reżyserii Tadeusza Śliwy z autorskim utworem Wojtka Sokoła „Miłość zawsze jest”. Inspiracją do stworzenia filmu był ślub Alicji i Bolesława Biegów, którzy pobrali się w sierpniu 1944 roku.

            Stefan Meissner, pseudonim Krzysztof, uczestnik Powstania Warszawskiego, obecnie mieszkający w Kanadzie, mówił o tym, dlaczego co roku przyjeżdża do Polski na obchody kolejnych rocznic.

            - Bo się czuję się tutaj jak w domu, bo przyjeżdżam do wolnej Polski, do mojej Warszawy kochanej, która jest zawsze w moim sercu i będzie do końca życia. To jest obowiązek i przyjemność. Przyjemność być wśród Polaków i wspominać tych towarzyszy broni, którzy odeszli, moich braci, którzy odeszli, których nie ma - powiedział.

            W dalszej wypowiedzi zaapelował do młodszych pokoleń o udział w wyborach. - Chcę, żeby wszyscy młodzi usłyszeli, że nie warto tracić tego, o co myśmy walczyli. Pójście do wyborów to nasz obowiązek, to jest decyzja, jaką chcemy mieć Polskę; czy demokratyczną, czy chcemy mieć dyktaturę - podkreślił.

            Hej, młodzi! Ołówki w dłoń. Losy Polski są wkrótce przed nami. Dzisiaj ołówek jest dla was tym, czym dla nas był kiedyś karabin. Hej, kto Polak, do wyborów! Żyj wolności. Posko żyj. My nie chcemy dyktatorów. Niech to będzie hasłem dni - powiedział.

            Chcę, żeby wszyscy młodzi usłyszeli - nie warto tracić tego, o co myśmy walczyli - mówił dalej.

            Podkreślił, że pójście do wyborów to dla młodego pokolenia obowiązek taki, jakim dla jego pokolenia 79 lat temu była walka w obronie ojczyzny.

            Anna Mariańska

        • Mam Talent
          • Mam Talent

          • W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie mieli możliwość prezentowania swoich zainteresowań, pasji, talentów w zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski kąciku – Mam talent.

            Swoje prace i osiągnięcia przedstawili:

            • Błażej Skwara (obrazy na płótnie)
            • Natasza Szponarska (szkice i grafiki)
            • Zuzanna Pietruszewska (fotografia)
            • Martyna Dawicka (fotografia)
            • Jeremiasz Skowron (osiągnięcia szachowe)
            • Oliwia Mostowicz (ceramika, obrazy na płótnie)
            • Igor Kowalewski (osiągnięcia tenisowe).

            Eksponując swoje talenty uczniowie pokazywali jednocześnie jak ciekawie, twórczo i aktywnie można spędzać wolny czas. Wystawy cieszyły się dużym zainteresowaniem, więc być może staną się inspiracją dla innych uczniów, zachęcą, dodadzą odwagi, wiary w swoje możliwości i przekonają, że warto poszukiwać własnych pasji i z radością je rozwijać. Wyrazy uznania dla wszystkich prezentujących swoje talenty.

             

            Udanych wakacji z pasją!
            Samorząd Uczniowski z opiekunami

        • „ Wycieczka w głąb historii”
          • „ Wycieczka w głąb historii”

          • Ledwie skończyły się wyczerpujące egzaminy ósmoklasistów, a już w poniedziałek, 29.05.23 niektórzy z ich przedstawicieli wyruszyli w świat daleki tj. do Małopolski. Wycieczka została zorganizowana przez Biuro Turystyczne „Błękitne Okna” z Barlinka, a głównym organizatorem w szkole była pani Katarzyna Duszkiewicz. Opiekę nad 39 osobami sprawowali: p. Regina Bęben, p. Anna Mariańska oraz p. Mirosław Kusy.

            W pierwszym dniu udaliśmy się w daleką podróż, w czasie której musieliśmy pokonać ok. 700 km. Było trudno, bo wciąż na drodze pojawiały się tzw. korki. Ale udało się nam dotrzeć na czas do kopalni soli w Wieliczce, którą zwiedzaliśmy jaką pierwszą na naszej trasie turystycznej. Tam podziwialiśmy wspaniałe groty solne. Poznaliśmy również historię tego miejsca.

            Wieczorem, po zjedzeniu obiadokolacji, zostaliśmy zakwaterowani w hotelu „Premier” w Krakowie, z którego następnego dnia wyruszyliśmy zwiedzać dawną stolicę Polski. Podziwialiśmy Stary Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki, Wawel i Katedrę . W tym ostatnim miejscu mogliśmy obejrzeć grobowce władców Polski oraz wybitnych osobistości naszej ojczyzny. Na koniec dnia wdrapaliśmy się na Kopiec Kościuszki, skąd podziwialiśmy panoramę grodu Kraka. Zwiedziliśmy także muzeum Tadeusza Kościuszki oraz posłuchaliśmy pięknych opowieści pani przewodnik o życiu tego wielkiego patrioty.

            Wreszcie nadszedł trzeci dzień i wizyta w Energylandii. Czekaliśmy z niecierpliwością, kiedy będziemy mogli znaleźć się w tym parku rozrywki. Bawiliśmy tam od godz. 10.00 do godz.18.00, ale dla niektórych osób przydałyby się jeszcze dodatkowe godziny.

            Ostatni dzień przyniósł nam bardzo przerażające doznania i smutne refleksje związane z wizytą w Auschwitz- Birkenau, niemieckim obozie koncentracyjnym z czasów II wojny światowej. W niezwykłej powadze i milczeniu przeszliśmy przez miejsca, w których zginęły miliony ludzi. Słuchaliśmy relacji pani przewodnik o życiu więźniów w obozie i ich okrutnym traktowaniu przez nazistów. Szczególnie przeżyliśmy wizytę w baraku dla dzieci, które również traktowano z niezwykłym bestialstwem. Nigdy nie zapomnimy tego, że „Człowiek człowiekowi zgotował ten los”. Była to niezwykła lekcja historii.

            To ostatnie miejsce, które odwiedziliśmy w naszej podróży. Zmęczeni, ale cali i zdrowi wróciliśmy do domu. Miejmy nadzieję, ze nie tylko Energylandia zostanie w naszej pamięci.

            Tekst: Regina Bęben

            Zdjęcia : Anna Mariańska

        • ZIELONA SZKOŁA - MURZASICHLE 2023r.
          • ZIELONA SZKOŁA - MURZASICHLE 2023r.

          • W tym roku szkolnym na Zieloną Szkołę pojechaliśmy w Tatry do Murzasichla. W
            wycieczce wzięło udział 45 uczniów z klas: 4c, 4d, 5a, 6a, 7a, 8a wraz z 5 nauczycielami.
            Kierownikiem Zielonej Szkoły była pani Małgorzata Kozar a pozostali opiekunowie to panie:
            Joanna Zmarzlik, Agnieszka Żołędziejewska, Małgorzata Jabłońska oraz pan Wojciech
            Blatkiewicz.
            W ciągu 5 dni, od 29 maja do 2 czerwca 2023r., zwiedziliśmy wiele atrakcyjnych miejsc. Po
            drodze w góry zatrzymaliśmy się w Krakowie. Na Rynku Głównym zobaczyliśmy Sukiennice,
            podziwialiśmy Kościół Mariacki. Spacerując uliczkami Starego Miasta stanęliśmy na
            przeciwko słynnego „Okna Papieskiego” przy ul. Franciszkańskiej 3, wstąpiliśmy do
            gotyckiego Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wspięliśmy się na wzgórze
            Wawel by zwiedzić Zamek Królewski. W dzielnicy Kazimierz zakończyliśmy spotkanie z
            Krakowem. Wieczorem urzeczeni widokiem Tatr dotarliśmy do Hotelu Tatry w Murzasichlu.
            Pierwszy dzień skończył się wykonaniem wizytówek, które zawisły na drzwiach
            poszczególnych pokojów. Drugi dzień Zielonej Szkoły zaczął się wcześnie, ponieważ
            wyruszaliśmy na szlak do Morskiego Oka. Kilkunastokilometrowa wędrówka była
            wyczerpująca, ale widok jeziora Morskie Oko u stóp Mięguszowieckich Szczytów i
            widocznych w oddali Rysów oraz relaks na basenach termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej
            zrekompensował nam trudy tego dnia. Kolejny dzień to Kasprowy Wierch i Zakopane.
            Kasprowego Wierchu wznoszącego się na wysokości 1987 m n.p.m. nie zdobywaliśmy pieszo,
            ponieważ wjechaliśmy na sam szczyt koleją linową. W Zakopanym oczywiście byliśmy pod
            samą skocznią narciarską. Zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej oraz najstarszą i
            wyjątkowo piękną dzielnicę Krzeptówki wraz z zabytkowymi drewnianymi domami w stylu
            „podhalańskim” i starym cmentarzem na Peksowym Brzyzku. Kupiliśmy masę pamiątek na
            zakopiańskich Krupówkach. Wieczorem należało wykonać kolejne zadanie zespołowe –
            napisać list do rodziców. Niektóre listy zostały odczytane przez chętnych uczniów na naszych
            wieczornych spotkaniach. Czwarty dzień Zielonej Szkoły to Pieniny, kolejne pasmo górskie
            polskich Karpat. Na początku zwiedziliśmy zabytkowy drewniany kościół św. Michała
            Archanioła w Dębnie Podhalańskim – Perłę Kultury Światowej. Udało nam się zdobyć szczyt
            Wdżar ( 766m n.p.m) w paśmie łączącym Lubań z Pieninami w miejscowości Kluszkowce. Ze
            szczytu zeszliśmy wąwozem ciągnącym się starym kamieniołomem. I w końcu mieliśmy
            okazję podziwiać Pieniny i ich najwyższe szczyty Trzy Korony oraz Sokolicę płynąc przełomem
            Dunajca do Szczawnicy. Ten dzień, który był także Dniem Dziecka, zakończyliśmy grami i
            zabawami na boiskach przy naszym hotelu. Te trzy dni w górach nie byłyby tak pełne wrażeń
            gdyby nie nasi przewodnicy tatrzańscy, którzy w sposób profesjonalny, bezpieczny prowadzili
            nas po turystycznych szlakach. Dzięki nim poszerzyliśmy wiedzę o parkach narodowych
            tatrzańskim i pienińskim. W piątek 2 czerwca zakończyliśmy naszą wycieczkę
            podsumowaniem konkursu na najbardziej uporządkowany, schludny pokój, na króla i
            królową Zielonej Szkoły oraz zwiedzaniem kopalni soli w Wieliczce. Późną nocą dotarliśmy
            zmęczeni, ale zadowoleni do Barlinka.

            Na koniec prezentujemy fragmenty wybranych listów do rodziców, których autorami są
            uczestnicy wycieczki.
            „ Drodzy Rodzice. W pierwszy dzień droga była męcząca, ale nie zwracaliśmy na to uwagi, bo
            największe wrażenie zrobił na nas Kraków. Zwiedziliśmy tam dużo miejsc. Widzieliśmy tam
            Smoka Wawelskiego, Kościół Mariacki i Zamek Królewski na Wawelu. […] Jest naprawdę
            super! Pozdrawiamy Was – Wasze dzieciaczki!”
            „ […] Jak na razie te dwa dni były męczące, ale podobało mi się. Kocham Was!”
            „ Hej mamo, hej tato. […] Następny dzień to był istny koszmar. Szliśmy do Morskiego Oka. Na
            samym początku nie było jakiejś tragedii, ale w drodze powrotnej tak padało, że każdy był
            przemoczony aż do suchej nitki. Po tym zdarzeniu wróciliśmy do hotelu, by przebrać się i
            wysuszyć. Jedynym plusem w tym dniu był basen. […]”
            „ […] Gdy dotarliśmy do hotelu większość osób nadal próbowała dosuszyć przemoczone
            ciuchy i buty górskie. O 23.00 nastąpiła cisza nocna, chociaż to nie oznaczało, że wszyscy
            spali. Z pokoi nadal można było usłyszeć śmiechy.[…]”
            „ Drodzy Rodzice. Piszemy do Was z miejscowości, gdzie jest przepięknie. Czasami się nie
            odzywamy, bo czasu nie mamy. Byliśmy już w Krakowie i Zakopanym. […]”
            „ W środę zjedliśmy śniadanie i wyruszyliśmy na Kasprowy Wierch. Myśleliśmy, że będzie
            tam zimno, ale wcale tak nie było. Bardzo było ślisko, lecz wynagrodziły nam to piękne
            widoki na Tatry. […]”
            Niektórzy uczniowie napisali listy w języku angielskim. Oto fragmenty jednego z nich.
            „ Dear Mam and Dad,
            Greetings from Zakopane! […] On the first day , we didn’t go straight to our hotel, but we
            decided to explore Krakow first. We saw a few beautiful places, but we didn’t have much
            time. […] The next day was very unpleasant. We got up at 7.00 AM and after breakfast we
            went on 8,5 km hike to Morskie Oko lake. When I started walking my legs hurt really bad,
            but after some time I caught the pace and since then it was easy. The way back though
            wasn’t that fun, because it started raining really bad. All of my clothes were super wet![…]
            After that, we went to a public pool, which was a perfect relax. On day three, we didn’t walk
            as much as the day before. Instead, we took a ride in a special wagon all the way up on
            Kasprowy Wierch. The view was beautiful ! I took some pictures, but these couldn’t quite
            show what it really looked like. After we got down, we went to buy some souvenirs. […]”

            Uczestnicy Zielonej Szkoły 2023r.

        • Klasy IV a i IV b na Długim
          • Klasy IV a i IV b na Długim

          • 26. maja br. klasy IV a i IV b wraz z wychowawczyniami i p. M. Jabłońską udały się do Ośrodka Sportu i Rekreacji „Kadet. Ok.”  nad Jeziorem Długim koło Strzelec Krajeńskich. Pogoda nam dopisała, pięknie świeciło słońce i wiał lekki wiatr.
            Po dotarciu na miejsce od razu dostaliśmy się pod opieką sympatycznych instruktorów.
            Klasa IV a została oddelegowana nad jezioro po uprzednim zaopatrzeniu dzieci w kamizelki ratunkowe . Na rowerkach wodnych popłynęły w siną dal czyli na ,, bezludną’’ wyspę pod nadzorem instruktora. Po kilkudziesięciu minutach pobytu na pięknym jeziorze bardzo zmęczeni uczestnicy wyprawy wrócili do brzegu.
            W tym czasie uczniowie z klasy IV b grali w laser-tag. Emocji i atrakcji było co niemiara.
            Po tych zadaniach dzieci zjadły obiad i w pełni sił jedna grupa udała się na wspinaczkę wysokogórską. Z podziwem patrzyliśmy na tych, którzy zdobywali szczyt.
            Druga klasa wykonywała zadnia dotyczące integracji klasowej. Śmiechu i zabawnych sytuacji było co niemiara. Potem klasy się zamieniły pod względem konkurencji.
            Przy dobrej zabawie i dużej ilości zadań czas szybko płynie. Zanim się zorientowaliśmy, trzeba było już wracać Ale czekała na nas niespodzianka - instruktorzy przygotowali kilka pytań. Uczestnicy, którzy najszybciej udzielali dobrych odpowiedzi, otrzymali koszulki, a wszystkie dzieci zostały zaopatrzone w smycze na klucze.
            Zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną ze śpiewem na ustach. Dobra energia zapewne pozwoli dotrwać uczniom do końca roku szkolnego.

            Anna Mariańska

        • Święto Polskiej Niezapominajki
          • Święto Polskiej Niezapominajki

          • Dnia 16.05.2023 obchodziliśmy w naszej szkole Święto Polskiej Niezapominajki. Jak zwykle od piętnastu lat był to dzień wyjątkowy - pełen radości i kolorów. Stoiska kwiatów, słodkich łbędzi z cukierni P. Sawickiego, malowanie ekologicznych toreb wiosennych oraz malowanie twarzy - to atrakcje niezapominajkowego dnia. Wszystkie stoiska były dosłownie oblegane przez uczniów, wraz z nauczycielami. Niebieski ubiór podkreślał charakter świątecznego dnia. Podsumowaniem będzie rajd niezapominajkowy 22.05.2023.                        
            Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

            LOP
            Świetlica
            Zespół Edukacji Regionalnej

        • Z wizytą u alpak
          • Z wizytą u alpak

          • W czwartek 13 kwietnia 2023 r. klasa 1 b wybrała się na wycieczkę do Nawrocka, małej wsi, gdzie odwiedziła gospodarstwo, w którym prowadzona jest hodowla alpak, gołębi, pawi, kur, indyków i bażantów. Mogliśmy nakarmić i pogłaskać alpaki. Dowiedzieliśmy się też wielu ciekawych rzeczy na temat zwyczajów i zasad hodowli tych pięknych, przyjaznych zwierząt. Braliśmy też udział w warsztatach plastycznych, odbył się również konkurs wiedzy z nagrodami przy ognisku, na którym piekliśmy kiełbaski. Wycieczka dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń i wiele radości.

            Beata Szulc-Ogunbiyi

        • Światowy Dzień Ziemi
          • Światowy Dzień Ziemi

          • 21 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole coroczne święto - Dzień Ziemi. Rozpoczeliśmy od wspomnianej wycieczki do Zielonej Góry. Następnie wykonaliśmy okazjonalne eko-torby, które będziemy wykorzystywać odczas robienia zakupów. Ogromnym powodzeniem cieszyły się zadania, krzyżówki. Jednak numerem jeden była eko-kawiarenka. A w niej wszystko co zdrowe i smaczne bo przygotowane przez nasze mamy i babcie.

            LOP
            M. Kozar
            A. Zwolińska

        • Wyjazd interdyscyplinarny do Zielonej Góry
          • Wyjazd interdyscyplinarny do Zielonej Góry

          • Dnia 20.04.2023 klasy 7a, 6a, 5a udały się wraz z wychowawcami do miejsc, które warto odwiedzić - Centrum Nauki Keplera, Planetarium i Palmiarnii. Był to dzień wypełniony zdobywaniem i utrwalaniem wiedzy, integracji oraz niezapomnianych emocji. A jak było zobaczcie sami.

            A. Zmarzlik
            M. Kozar
            M. Jabłońska

        • Czym jest akcja społeczno-edukacyjna Żonkile?
          • Czym jest akcja społeczno-edukacyjna Żonkile?

          • 19 kwietnia przypadła 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

            Dlaczego żonkile?

            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman,

             

             

            który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi  z żółtymi kwiatami.

             Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. Co roku akcję wspierają znane osoby. Tak było i w tym roku.

             

            Od wielu lat ten projekt jest realizowany w naszej szkole. Muzeum Historii Żydów Polskich ,,Polin” przygotowało ciekawy materiał odpowiedni do grup wiekowych.

            W szkole udało nam się zrobić:

            1. W trzech klasach ósmych i siódmej A uczniowie obejrzeli film pt.,, Zdążyć przed Panem Bogiem”. Narracja w filmie opartym na motywach książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana było osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić…

            Po filmie uczniowie układali ilustracje związane z życiem Marka Edelmana w kolejności chronologicznej.

            1. W klasie piątej C dzieci wysłuchały opowiadania "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych, , przygotowanego specjalnie dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkół podstawowych. Do opowiadania był przygotowany scenariusz , który udało nam się zrealizować.

            2. Chętni uczniowie wykonali piękne żonkile za które otrzymali oceny.

            3. Koordynatorka projektu brała udział w szkoleniu online.

             

            Mam nadzieję, że nietypowa lekcja historii zostanie zapamiętania na długo przez moich uczniów, że będą pamiętali o dacie 19 kwietnia 1943

             

            Koordynator projektu

            Anna Mariańska

        • PROFILAKTYKA WCZESNOSZKOLNA - PROGRAM CUKIERKI
          • PROFILAKTYKA WCZESNOSZKOLNA - PROGRAM CUKIERKI

          • Kolejna edycja Programu Wczesnej Profilaktyki ”Cukierki” za nami. W bieżącym roku szkolnym w programie uczestniczyli uczniowie klas trzecich. Podczas zajęć czytaliśmy odcinki opowiadania o uczniach pewnej szkoły i magicznych substancjach złego czarownika. Odnosiliśmy się do sytuacji z życia codziennego, wskazując na niebezpieczeństwa jakie mogą się pojawić w wieku dorastania, co zrobić by ich uniknąć, gdzie szukać pomocy, jak zdrowo i aktywnie się rozwijać. W trakcie spotkań uczniowie tworzyli własną profilaktyczną książeczkę.

            Wyróżniono prace następujących uczniów:

            KLASA III A
            1. Oliwia Kubiak
            2. Aleksandra Kaliwoszka
            3. Amelia Chudy
            4. Agata Osek
            5. Nadia Filipiak
            6. Daria Oszowska
            7. Dawid Każmierczak
            8. Jędrek Kowalczyk
            9. Szymon Majchrzak
            10. Kryspin Kołodyński
            11. Dawid Chyliński

            KLASA III C
            1. Julia Oczko
            2. Natalia Nowak
            3. Nadia Bocian
            4. Marcela Ladra
            5. Milena Lychman
            6. Lena Ignaś
            7. Sara Radomska
            8. Zuzanna Skatulska
            9. Wiktoria Drońska
            10. Leon Lenartowicz

            KLASA III D
            1. Jakub Dembowski
            2. Igor Kapusta
            3. Jan Kander
            4. Antonina Sypnicka
            5. Jagoda Oczko
            6. Amelia Birula
            7. Hanna Kwieciszewska
            8. Natalia Romecka
            9. Karina Karaszewska
            10. Lena Ambrożak
            11. Maria Woźniak

            Gratulacje !!!

            Pedagog szkolny Beata Sokołowska

        • 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 IV 1943 r.
          • 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 IV 1943 r.

          • W tym roku szkolnym w związku z kolejną rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim zgłosiłam szkołę do realizacji projektu ,,Żonkile”, który jest realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich ,,Polin” .

            W tym tygodniu będziemy z moimi uczniami realizować projekt. Relację z lekcji opiszę w późniejszym terminie.

            Koordynator projektu

            Anna Mariańska