• „Jak się uczyć ?” - Warsztaty rozwijające umiejętność uczenia się w klasach IV
          • „Jak się uczyć ?” - Warsztaty rozwijające umiejętność uczenia się w klasach IV

          • Nasza szkoła od wielu lat współpracuje z Wydawnictwem OPERON realizując projekt edukacyjno –terapeutyczny „Kluby Ortografffiti”. W ramach tego projektu oprócz systematycznych, cotygodniowych zajęć korygujących funkcje poznawcze oraz wyrównujących umiejętności szkolne dla uczniów z trudnościami w uczeniu się, organizowane są w miesiącach październik – listopad warsztaty rozwijające umiejętność uczenia się dla wszystkich uczniów klas IV. W roku szkolnym 2022/2023 właśnie zakończyły się lekcje wychowawcze w klasach IV na ten temat.

            Uczniowie klas IV mieli możliwość poznania swojego indywidualnego stylu uczenia się ułatwiającego dobór właściwych technik uczenia. Oglądali fragmenty filmu pt. „ Jak się uczyć?”. Otrzymali informacje dotyczące technik uczenia się. Ćwiczyli spostrzegawczość i koncentrację uwagi czyli ważne elementy treningu pamięci. Wykonywali ćwiczenia relaksujące, zmniejszające stres przed i na sprawdzianach, poprawiające płynne czytanie itp. Przygotowali swoją własną mapę myśli. Dowiedzieli się o warunkach skutecznego uczenia się, których spełnienie ułatwi osiąganie sukcesów szkolnych.

             

            Małgorzata Jabłońska pedagog szkolny

            Oraz wychowawcy klas 4

        • PROJEKT  BohaterON w SP4
          • PROJEKT  BohaterON w SP4

          • 1 września ruszyły zapisy dla szkół i przedszkoli do projektu BohaterON w Twojej Szkole 2022, będącego częścią VII edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Tegoroczna edycja mocno stawia na wirtualne działania edukacyjne dzięki nowym platformom cyfrowym.

            BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

                        W tym roku szkolnym autorzy przygotowali scenariusze w dwóch kategoriach :

            • Klasy 4-6       „MAŁY” ROZNOSICIEL NADZIEI
            • Klasy 7-8       CO ZA HISTORIA ?

            Nasi uczniowie z klas VIII po obejrzeniu filmu wykonali infografiki , za pomocą których przedstawili następujące zagadnienia :

            1. Plan „Burza” i decyzja o wybuchu powstania

            2.Godzina „W” i pierwsze dni powstania

            3.Brak pomocy ze strony sojuszników

            4.Życie codzienne i sprawa kobiet

            5.Ofensywa niemiecka i kapitulacja powstania

            6.Spór o powstanie warszawskie

            Prace uczniowie wykonywali wg metody 5W+H:

            • Kto to zrobił?

            • Co się wydarzyło?

            • Kiedy to się stało?

            • Gdzie wydarzenie miało miejsce?

            • Dlaczego to się stało?

            Powstały bardzo ładne prace, które można obejrzeć na zdjęciach.

                        Uczniowie z klasy 5 c po wysłuchaniu audycji , wykonali rekonstrukcje wydarzeń na osi czasu. Na koniec lekcji odczytaliśmy wiersz  Krystyny Krzewskiej „Mądrość”, a uczniowie podawali cechy i ułożyli definicję słowa BOHATER.

            Klasa  7 a ułożyła życzenia, następnie nagraliśmy filmik, który został umieszczony na stronie  https://dumnizpowstancow.pl/ . Na tej stronie znalazły się również życzenia dla powstańców ułożone przez uczniów klas ósmych.

             

            Koordynator projektu  

            Anna Mariańska

        • ,,Nareszcie u siebie… ‘’
          • ,,Nareszcie u siebie… ‘’

          • 15 listopada br. , aby uczcić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości klasy 5-8 oraz klasa 4 b mogły obejrzeć przedstawienie o pierwszych dniach wolności Polski. Uczniowie zobaczyli , jak Rada Regencyjna przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, a dziennikarz radia Karlsborg przekazał fantastyczne informacje przez eter całemu światu. Marlena Dietrich zaśpiewała dla wolnych Polaków piosenkę. Kobiety na ulicy nie kryły swojego wzruszenia i odświętnie się ubierają. Dziadek rozmawiał z kobietą i bardzo żałował, że jego żona nie doczekała NIEPODLEGŁOŚCI , syn pytał z niedowierzaniem mamy i dziwił się, że może swobodnie mówić po polsku, czytać polskie książki, uczyć się historii. Swojego zadowolenia i nieopisanego szczęścia nie ukrywają nawet panowie w karczmie. Cały naród się cieszył z upragnionej i długo wyczekiwanej (123 lata ) WOLNOŚCI.

            Przedstawienie przygotowała klasa VIII c i troje uczniów z VIII b. Opiekę nad
            uczniami sprawowały p. p. Regina Bęben i Anna Mariańska.

            Anna Mariańska

          • Wielka Szkolna Loteria LIDL

          • Pragniemy poinformować, że w losowaniu nagród dodatkowych w „Wielkiej Szkolnej Loterii” organizowanej przez @Lidlpolska nasza szkoła wylosowała monitor interaktywny o wartości 12 258,49 zł.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Odbiór nagrody odbył się 10 listopada.

            Wszystkim, którzy swoje talenciaki przekazali naszej szkole bardzo dziękujemy. Dzięki Państwu nasi uczniowie cieszą się z nowego monitora, który urozmaici i wzbogaci zajęcia dydaktyczne.

            Każdy z talenciaków zamienia się na punkty, za które otrzymamy inne, wybrane przez nas pomoce.

            Dziękujemy !

            Społeczność uczniowska, grono pedagogiczne, Dyrektor SP-4

             

        • Realizujemy Rządowy Program „ Aktywna tablica”
          • Realizujemy Rządowy Program „ Aktywna tablica”

          • W roku szkolnym 2022/23 nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w rządowym programie „Aktywna Tablica".

            W związku z tym, że w szkole funkcjonują klasy integracyjne, tym razem wsparcie finansowe kierujemy właśnie do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

            Naszym nadrzędnym celem było doposażenie szkoły w nowoczesne środki nauczania TIK oraz rozwijanie kompetencji uczniów ze SPE i nauczycieli w zakresie wykorzystywania technologii informacyjno - komunikacyjnych na zajęciach lekcyjnych oraz zajęciach specjalistycznych (rewalidacji, zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych, logopedii, itp.)

            W ramach udzielonego wsparcia finansowego, zakupiliśmy sprzęt, pomoce dydaktyczne i narzędzia do terapii. Wśród tych zakupów znalazły się min.:

            • Laptop Lenovo,

            • specjalistyczne programy interaktywne do diagnozy i terapii logopedycznej, dysleksji, dyskalkulii, terapii uczniów ze spektrum autyzmu, terapii zapobiegającej trudnościom w zakresie pisania, czytania i liczenia, a także terapii uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.

            Realizacja projektu obejmuje wszystkie oddziały szkolne 1 – 8.

            Wybrane w projekcie pomoce dydaktyczne, narzędzia do terapii wraz z laptopem, zostaną wykorzystane do diagnozy, terapii i kształcenia uczniów ze SPE, co pozwoli im korzystać z możliwości TIK w edukacji. Laptop jest niezbędny do ich działania. Zakupione pomoce wesprą szkołę w procesie kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Pomoce multimedialne będą wykorzystane w pracy stacjonarnej oraz zdalnej na zajęciach indywidualnych i grupowych. Wykorzystanie multimedialnych programów zwiększy zaangażowanie dzieci w proces uczenia się i pomoże osiągnąć zakładane cele. Umożliwi to wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z niepełnosprawnościami i trudnościami w nauce oraz przygotowanie ich do funkcjonowania w dorosłym życiu.

            W zakupiony sprzęt przewidziano wyposażenie gabinetu terapii. Będą z niego korzystać specjaliści (logopedzi, rewalidatorzy itp.), a także inni nauczyciele, pracujący z uczniami ze SPE. Wprowadzanie nowoczesnych, technologicznych rozwiązań w szkole sprawia, że dzieci chętniej się uczą, lepiej przyswajają zagadnienia oraz rozwijają swoje zainteresowania. Pomaga uczniom oraz nauczycielom rozwijać umiejętność stosowania nowoczesnej technologii informacyjno - komunikacyjnej, co jest głównym punktem w zapewnieniu wysokiej jakości edukacji.

            Z pewnością nauczyciele naszej szkoły będą potrafili w pełni wykorzystać możliwości zakupionego sprzętu i programów multimedialnych, ponieważ posiadamy wieloletnie doświadczenie w pracy z uczniami ze SPE.

             

            Elżbieta Trautman
            Dyrektor SP-4

             

             

        • JEST POLSKA!
          • JEST POLSKA!

          • Bo wciąż na jawie widzę

            I co noc mi się śni,

            Że TA, CO NIE ZGINĘŁA,

            Wyrośnie z naszej krwi.

             

            Edward Słoński „Ta, co nie zginęła”

             

             

            Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy (późniejsze Niemcy), Rosja – w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia.

            Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska – wykreślona z mapy Europy – istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień.

            Pierwsza wojna światowa (1914-1918) osłabiła państwa zaborcze, dzięki czemu możliwa stała się odbudowa niepodległego państwa. Po 123 latach niewoli, rozbiorów i obcego panowania, w końcu 1918 roku odrodziło się państwo polskie. Marzenia pokoleń stały się rzeczywistością. Niepodległa Polska odrodziła się w ciągu zaledwie trzech tygodni. To niezwykłe tempo zaskoczyło ówczesnych obserwatorów wydarzeń politycznych w Polsce i Europie.

             

            Oto kronika tamtych dni 1918 roku:

             

            7 października - ogłoszenie niepodległości Polski przez Radę Regencyjną.
            6 na 7 listopada – powstał w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele.
            10 listopada - powrócił do Warszawy Józef Piłsudski, komendant I Brygady Legionów, internowany od lipca 1917 r. przez Niemców w Magdeburgu.

             

            Powitanie Komendanta na dworcu kolejowym w Warszawie 11 listopada 1918 r.

             

            11 listopada - w lasku Compiegne pod Paryżem podpisano zawieszenie broni będące kapitulacją Niemiec i kończące I wojnę światową. Był to przełomowy moment nie tylko w dziejach całej Europy, ale i Polski.


             

             

            Na wieść o powrocie Piłsudskiego, Ignacy Daszyński wraz z całym rządem 11 listopada przyjechał do Warszawy. Tego samego dnia Józef Piłsudski otrzymał z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową i rozpoczął konsultacje z przedstawicielami stronnictw politycznych w sprawie utworzenia koalicyjnego rządu.

            Wieczorem Piłsudski spotkał się z przybyłymi

            z Lublina przedstawicielami powstającego tam Rządu Tymczasowego. Powierzył Ignacemu Daszyńskiemu misję tworzenia gabinetu.

             

            11 listopada na ulicach wszystkich miast panowała euforia z powodu rodzącej się niepodległości.

             "Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało. Od rana do wieczora gromadziły się tłumy na rynkach miast; robotnik, urzędnik porzucał pracę, chłop porzucał rolę i leciał do miasta, na rynek, dowiedzieć się, przekonać się, zobaczyć wojsko polskie, polskie napisy, orły na urzędach, rozczulano się na widok kolejarzy, ba, na widok polskich policjantów i żandarmów.

             



             

            12 listopada Piłsudski wydał pierwszy rozkaz wojsku:

            "Żołnierze! Obejmuję nad wami komendę w chwili, gdy serce w każdym Polaku bije silniej i żywiej, gdy dzieci naszej ziemi ujrzały słońce swobody w całym blasku.

            Z wami razem ślubuję życie i krew swoją poświęcić na rzecz dobra Ojczyzny

            i szczęścia jej obywateli".
             


            14 listopada 1918 - nowym dekretem Rada Regencyjna postanowiła się rozwiązać i całą władze w państwie przekazała Józefowi Piłsudskiemu, ustanawiając urząd naczelnika państwa.

            Józef Piłsudski został pierwszym Marszałkiem Polski. Tego wielkiego wodza często nazywano „Dziadkiem”. I to nie tylko z powodu sumiastych wąsów, ale także dlatego, że bardzo lubił dzieci. Podobno zawsze nosił dla nich cukierki w kieszeniach swojego szarego munduru. Ukochanym koniem Marszałka była klacz Kasztanka. Towarzyszyła mu już wtedy, gdy dowodził Pierwszą Brygadą, a po odzyskaniu niepodległości brała wraz z nim udział w defiladach z okazji 11 listopada.

             

            11 listopada to symboliczna data, Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości.
            Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy - w roku 1937 i 1938. Po wojnie Narodowe Święto Niepodległości dopiero w 1989 roku wróciło do kalendarza oficjalnych świąt państwowych. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego. Znajduje się tam Grób Nieznanego Żołnierza. Jest to symboliczny grób wszystkich bohaterów, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.

             


             

            Dzisiaj wielka jest rocznica -
            Jedenasty Listopada!
            Tym, co zmarli za Ojczyznę,
            hołd wdzięczności Polska składa.

            Im to, bowiem zawdzięczamy
            wolność - polską mowę w szkole,
            to, że tylko z ksiąg historii
            poznajemy dziś niewolę.

            Uroczyście biją dzwony,
            w mieście flagi rozwinięto...
            i me serce się raduje,
            że obchodzę Polski święto.

            Ludwik Wiszniewski „Jedenasty Listopada"

            Anna Mariańska

             

        • RZĄDOWY PROGRAM LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
          • RZĄDOWY PROGRAM LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI to inicjatywa, której celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Program zakłada doposażenie szkół w nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne, potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności manualnych i technicznych, a także samodzielnego i krytycznego myślenia. Główny nacisk położony jest tu na rozwój kompetencji w szeroko rozumianej tematyce STEAM (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka).

            Program spotkał się z bardzo szerokim zainteresowaniem. Również nasza szkoła otrzymała dofinansowanie, w ramach którego zostały zakupione nowoczesne pomoce i sprzęt.

            W skład wyposażenia podstawowego wchodzą:

            drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami, ploterami etc.),

            mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami,

            sprzęt audio-wideo do nauki prezentacji swoich osiągnięć,

            stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).

            Wyposażenie dodatkowe, które wybraliśmy stawia na rozwój praktycznych umiejętności, kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów i konstruowania własnych projektów. Zestawy STEAM podnoszą atrakcyjność zajęć, zwiększając zaangażowanie uczniów w proces nauki. Podobnie jak klocki konstrukcyjne i zestawy modelarskie, pozwalają na rozwój indywidualnych zainteresowań i talentów wśród uczniów. 

            Katalog przygotowany przez MEiN definiuje możliwe do zakupu pozycje dodatkowe. Z pośród nich wybraliśmy:

             zestawy do konstruowania oryginalnych robotów i nauki ich programowania,

            zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin, czyli doświadczenia STEAM, łączące w sobie elementy nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki,

            różnorodne klocki do samodzielnej konstrukcji - rozwijające w uczniach kreatywne myślenie,

             skaner kombatybilny z drukarką 3D,

            gogle wirtualnej rzeczywistości.