• <center> DROGA POLAKÓW DO NIEPODLEGŁOŚCI…</center>
          • <center> DROGA POLAKÓW DO NIEPODLEGŁOŚCI…</center>

          •  

            „Bić się i zwyciężać można w naj­trudniejszych warunkach, wyjść udaje się nieraz                            z najcięższego położenia, lecz dla tego trzeba namiętnie tego po­żądać i jasno patrzeć                          w najczarniejszą prawdę, nie upiększając jej żadną fikcją i fantazją".
            „Szala zwycięstwa rozgrywa się w sercu, w woli, charakterze i umiejęt­ności tworzenia   u człowieka".( Józef Piłsudski)

             

            DROGA POLAKÓW DO NIEPODLEGŁOŚCI…

             

                        11. listopada 2021 r. przypada 103.rocznica odzyskania niepodległości  przez naszą Ojczyznę . Wydarzenie zdecydowanie najważniejsze  w tym roku dla Polaków.  Z tej okazji warto przypomnieć , jak do tego doszło?

             Polacy utracili wolność  w 1795 r. , kiedy trzy mocarstwa :Rosja, Austria   i Prusy  doprowadziły do ostatecznego  rozwiązania kwestii polskiej. Zanim to nastąpiło ,  jeszcze w 1794 r.  ostatnią próbę ratowania Ojczyzny  podjął Tadeusz Kościuszko organizując insurekcję. Niestety nie udało się. Na 123 lata  nazwa Polska zniknęła            z map Europy i  świata.

            Jednak Polacy, mimo wielu wad, które nam się przypisuje, to naród, który jest bardzo odważny, bohaterski i miłujący wolność. Od samego początku szukali szans na odzyskanie niepodległości .

                        Już w 1797r. wykorzystali walki francusko- włoskie i u boku Napoleona Bonaparte utworzyli Legiony Polskie, wojsko, które na czele z gen.  Janem  Henrykiem Dąbrowskim miało wywalczyć wolność. Warto wspomnieć w tym momencie   o Józefie Wybickim, który przebywając w miejscowości Reggio Emilia                i obserwując przybywających ochotników, napisał słowa ,, Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”( ta pieśń  została hymnem Polski w  1927 r.).  Legiony nie zostały właściwie wykorzystane  i  jeszcze wtedy  upragniona wolność nie nadeszła.

                        Kolejna okazja pojawiła się kilka lat później, kiedy cesarz Francuzów- Napoleon Bonaparte- rozpoczął  ,,pierwszą wojnę polską”. Podczas pokoju francusko- rosyjskiego podpisanego w Tylży ( 1807r. ) utworzono namiastkę Polski – Księstwo Warszawskie . Wielu Polaków uważało, że Napoleon oszukał Polaków , ponieważ nie reaktywował Polski sprzed 1772  r.  Ta forma państwa przetrwała  do 1815 r., kiedy podczas kongresu wiedeńskiego podzielono Księstwo Warszawskie  na: Wielkie Księstwo Poznańskie, Wolne Miasto Kraków i Królestwo Polskie , które było połączone unią personalną z Rosją.

                        Polacy w dalszym ciągu nie byli zadowoleni z takiego rozwiązania sprawy polskiej  , a taki stan  państwa nie satysfakcjonował naszych przodków.

            Wykorzystując sprzyjającą sytuację międzynarodową Polacy zorganizowali  powstanie listopadowe( wybuchło w nocy z 29/30 listopada 1830 r.), które z biegiem czasu przekształciło się w wojnę polsko- rosyjską . Z tego okresu pochodzą barwy narodowe biało-czerwone( 1831r.). To powstanie podobnie, jak powstanie krakowskie( 1846r.), wydarzenia związane z Wiosną Ludów( 1848-1849r.) zakończyły się klęską Polaków.

            Kolejny zryw niepodległościowy nastąpił  w 1863 r. W nocy z 22/23 stycznia wybuchło powstanie styczniowe . Również ono nie przyniosło upragnionej wolności. Śmierć  dyktatora Romualda Traugutta przyspieszyła ostateczną klęskę. Kolejne pokolenie Polaków nie doczekało się wolnej Ojczyzny.

                        Co musiało się zdarzyć, aby wolność nadeszła? W sierpniu 1914 r. wybuchła Wielka Wojna, w której po przeciwnych stronach stanęli nasi zaborcy: Rosja przystąpiła do trójporozumienia ( w czasie wojny – ententa), a Niemcy                                     i Austro- Węgry do trójprzymierza ( w czasie wojny- państwa centralne). Pojawiła się duża szansa  na niepodległość. Ale pojawiły się pytania: po której stronie stanąć, czyj mundur założyć, które państwo wygra wojnę?  Zaborcy chcąc pozyskać do walki Polaków  wydawali różne dokumenty, w których przedstawiali propozycje rozwiązania kwestii polskiej. Polacy tworzyli formacje wojskowe , opowiadali się po każdej ze stron konfliktu licząc ,że  może tym razem się uda?

            Pod koniec I wojny światowej na ziemiach polskich, wyzwalanych stopniowo spod okupacji, zaczęły powstawać pierwsze organy władzy, które przejmowały rządy               z ,,rąk’’ państw zaborczych. Miały one charakter lokalny i nie aspirowały do rozciągnięcia władzy na teren trzech zaborów. W zaborze rosyjskim powołano( na mocy aktu 5. listopada 1916 r.) Radę Regencyjną (12.wrzesnia 1917r.), w skład której weszli: arcybiskup Aleksander Kakowski, książę Zdzisław Lubomirski                i hrabia Józef Ostrowski. Rada otrzymała uprawnienia najwyższej władzy  tymczasowej, ale nie miała poparcia społecznego. Dopiero indywidualność                         i charyzma Józefa Piłsudskiego , który powrócił do Warszawy ( z więzienia w Magdeburgu) 10. września 1918 r. doprowadziła do powstania rządu ogólnonarodowego.  11.listopada 1918r. Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu naczelne dowództwo wojsk polskich, a 14.listopada władzę cywilną . Proces odbudowy  i zjednoczenia ziem polskich  był bardzo trudny. Przed II Rzeczpospolitą stanęło wiele problemów społecznych, politycznych, gospodarczych, a przede wszystkim określenie  granic Polski po 123 latach niewoli.

             

            ,,Polacy! Obecnie już losy nasze w znacznej mierze w naszych spoczywają rękach. Okażmy się godnymi tych potężnych nadziei, które z górą przez wiek żywili wśród ucisku i niedoli  ojcowie nasi. Niech zamilknie wszystko, co nas wzajemnie dzielić może, a niech  zabrzmi jeden wielki głos: POLSKA ZJEDNOCZONA  NIEPODLEGŁA”

                                                                                                               ( orędzie  Rady Regencyjnej )

             

             

             

                                                                                                                   Anna Mariańska

            Prezentacja ucznia klasy 8 F Antoniego Fabisiaka:

            DROGA_POLSKI_DO_ODZYSKANIA_NIEPODLEGLOSCI.ppsx

            Krzyżówka i wykreślanka:

            "Narodowe Święto Niepodległości".

             

          • <center>Bohaterowie znani i nieznani</center>

          •  

                 Tegoroczne widowisko przygotowane przez uczniów klas 4b i 4c niestety możemy obejrzeć tylko on-line. 
            W swoim programie nawiązali do krętych ścieżek polskiej historii oraz przypomnieli, że nie wszystkim dane było zaistnieć na stronach szkolnych podręczników. Na wielu bezimiennych mogiłach stoi biały krzyż i jak mówi piosenka „nie pamięta już kto pod nim śpi”. Jak zawsze młodzi artyści byli dobrze przygotowani, wymusztrowani i uśmiechnięci. Poważnie potraktowali bycie scenicznym żołnierzem, legionistą, zrozpaczoną matką… Potrafili wzruszyć i wprawić w zadumę nad losem ludzi, którzy bez wahania narażali życie dla przyszłej wolności Ojczyzny, która nadeszła dopiero po 123  latach. Widowisko jest krótką, ale pouczającą lekcją historii, której warto w wolnej chwili poświęcić odrobinę czasu.                                                                                                                                                                               

          • <center>Październik jest Miesiącem Ochrony Przyrody</center>

          • W związku z tym, że październik jest Miesiącem Ochrony Przyrody,  w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy dla zwierząt w  której uczestniczyły również klasy I-III.  Klasy młodsze zbierały karmę dla piesków z gorzowskiego schroniska Azorki oraz dla kotków- podopiecznych z barlineckiej Fundacji Przyjaciele Czterech Łap. Podziękowania dla dzieci i Rodziców od piesków i kotków JJJ

          • <center>KOMPUTERY DLA DZIECI Z RODZIN BYŁYCH PRACOWNIKÓW PPGR - ów </center>

          • Szanowni Państwo                                                                                                                                                                                        

            w załączeniu przedstawiam informacje o składaniu wniosków w ramach programu KOMPUTERY DLA DZIECI Z RODZIN BYŁYCH PRACOWNIKÓW PPGR – ów. Rodzice/opiekunowie prawni uczniów zamieszkujących  na terenie Gminy Barlinek, spełniający warunki programu i zainteresowani otrzymaniem wsparcia powinni złożyć oświadczenia w sekretariacie szkoły do dnia 19 października 2021 roku.                                                                                                  

          • <center>WYBORY DO WŁADZ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2021</center>

          • We wtorek, 05.10.2021 r. odbyły się wybory do władz Samorządu Uczniowskiego.

            Nad wyborami czuwała komisja, w której skład wchodziły uczennice klasy 8f, oraz nauczycielki, które opiekują się Samorządem. W tym roku szkolnym liczba uczniów uprawnionych do głosowania wynosiła 458, zagłosowało 394 uczniów. Dwie uczennice uzyskały najwyższe wyniki głosowania, pozostali kandydaci otrzymali funkcję przewodniczącej/go sekcji, które przydzielimy podczas pierwszego zebrania.  Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

        • <center>Konkursy językowo-plastyczne rozstrzygnięte</center>
          • <center>Konkursy językowo-plastyczne rozstrzygnięte</center>

          •  

            Z okazji przypadającego we wrześniu Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole zostały zorganizowane dwa konkursy, w których wzięli udział zarówno uczniowie klas 1-3, jak i klas 4-8. Zadaniem tych pierwszych było zobrazowanie znaczenia wybranego słowa z języka angielskiego z wykorzystaniem ciekawej techniki plastycznej. Ich starsi koledzy tworzyli plakaty stanowiące prezentację jednego z państw europejskich poprzez  wybrane przez autora pracy elementy kojarzące się powszechnie właśnie z wybranym państwem. Co istotne, elementy te musiały być podpisane w języku, którym posługują się mieszkańcy danego państwa.

            Konkursy cieszyły się olbrzymią popularnością (złożono blisko 100 prac), a uczniowie wykazali się niesamowitą kreatywnością i niebanalnymi pomysłami. Wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza zwycięzcom, serdecznie gratulujemy!

             

            Nauczyciele języków obcych

        • <center>Historyczne warsztaty w Dziedzicach</center>
          • <center>Historyczne warsztaty w Dziedzicach</center>

          • Po rocznej przerwie , w sobotę 9 października 2021 r. do Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic powróciły warsztaty o jeńcach wojennych z Dobiegniewa. Tytuł tegorocznego spotkania ,,Woldenberczycy – jeśli nie pamięć, to co …? ‘’

            Uczestnikami spotkania była młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4 ( klasa VIII f). Po obejrzeniu zasobów muzeum ( wywołały duże zainteresowanie) uczniowie zapoznali się z dokumentalną prezentacją o Oflagu  II C Woldenberg. Potem przyszła kolej na rozwiązywanie zadań: uzupełnili kartę pracy o bardzo znanych jeńcach , rozwiązali zadanie matematyczno- historyczne ( sprawiło trochę problemu J) , w rozsypance literowej wyszukiwali zawody, które wykonywali Woldenberczycy, a telefon komórkowy pomógł uczniom wykonać zakodowane zadanie.

        • <center>U ZARANIA DZIEJÓW POLSKI – klasa 5d na Szlaku Piastowskim</center>
          • <center>U ZARANIA DZIEJÓW POLSKI – klasa 5d na Szlaku Piastowskim</center>

          •         W poniedziałek 4 października 2021r. uczniowie klasy 5d wraz z wychowawczynią panią Ewą Burzyńską oraz panią Małgorzatą Jabłońską odbyli podróż w czasie i znaleźli się w pradawnym Biskupinie oraz piastowskim Gnieźnie.

              Idąc śladem pierwszych osad na ziemiach polskich mieliśmy okazję poznać życie koczowników i rolników sprzed kilku tysięcy lat. Zobaczyliśmy rekonstrukcje tzw. „długich domów” oraz przedmioty codziennego użytku odkryte w badaniach wykopaliskowych w Biskupinie. Zwiedziliśmy gród obronny na półwyspie Jeziora  Biskupińskiego oraz średniowieczną wioskę wczesnopiastowską, której mieszkańcy zajmowali się rybactwem, łowiectwem, tkactwem, kowalstwem, produkcją smoły drzewnej, wyrobem i wypalaniem naczyń z gliny.  Zabawiliśmy się w wojów pierwszych Piastów i zorganizowaliśmy zawody łucznicze. Następnym przystankiem na naszym szlaku był ruiny zamku z XIV wieku we wsi Wenecja.  Ta warownia obronna osłaniała stolicę Archidiecezji Gniezno od granicy krzyżackiej. Ostatnim punktem wycieczki była okazała katedra w Gnieźnie - pierwszej stolicy Polski. Z zachwytem słuchaliśmy legend o powstaniu państwa polskiego oraz patrzyliśmy na słynne Drzwi Gnieźnieńskie, na których wykuto sceny z życia i śmierci biskupa Św. Wojciecha. Na placu katedralnym, u podnóża pomnika pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie kończąc wędrówkę Szlakiem Piastowskim.

               Obok poznania historii powstania państwa polskiego zwiedziliśmy Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Wokół Rynku w Gnieźnie szukaliśmy figurek królików, które miały poruszyć się po wypowiedzeniu hasła matematycznego. Chyba jednak gnieźnieńska królicza rodzina nie przekonała się do naszej znajomości tabliczki mnożenia, ponieważ żaden, znaleziony po drodze królik, nie poruszył się.

            Pełni wrażeń, zmęczeni opuściliśmy Wielkopolskę i wieczorem wróciliśmy na ziemie zachodnie do naszego Barlinka.

                                                                                                                              Uczniowie klasy 5d

        • <center>XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia</CENTER>
          • <center>XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia</CENTER>

          • W piątek 1 października w ramach obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole odbyły się konkursy i łamigłówki z tej tematyki.

            W zawodach brali udział uczniowie  klas IV-VI. Nagrodą było uzyskanie legitymacji MT Expert. Trzeba przyznać, że poziom jaki wyznaczyli nasi uczniowie był wysoki. Poza samym konkursem odbywały się również zabawy towarzyszące, polegające na rozwiązywaniu wybranych łamigłówek. Zabawa była przednia!

            Zachęcamy wszystkich do  uczenia się tabliczki mnożenia, gdyż trening czyni mistrza! A już za rok… Kolejny Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia!

            Koordynatorzy:

            • Barbara Dadun
            • Ewa Burzyńska
            • Katarzyna Jaskulska - Cichecka
            • Piotr Busza
            • Tomasz Maj
        • <center>RANCZO W DOLINIE PŁONI</center>
          • <center>RANCZO W DOLINIE PŁONI</center>

          • Ten niezwykły teren był miejscem, gdzie 1 października świętowaliśmy tegoroczny Dzień Chłopaka. Właścicielami rancza są państwo Królewiczowie. To właśnie dzięki nim mogliśmy skorzystać z licznych atrakcji, takich jak np. trampolina, piłki, hamaki, plac zabaw, ognisko, a nawet łowienie ryb. Całości dopełniła słoneczna pogoda. Niezawodni rodzice upiekli pyszne ciasta i przygotowali kiełbaski oraz napoje. Było radośnie i odświętnie. Na pewno tam wrócimy.

            Klasa VI A

            oraz wychowawca

            M. Kozar

        • <center>Wycieczka na Długie</center>
          • <center>Wycieczka na Długie</center>

          • Jeziora szum, ptaków śpiew ,żółta plaża pośród drzew…”

            W takiej scenerii klasy: 8a, 8c i 7c pod opieką wychowawców  powitały początek jesieni w Ośrodku Sportu i Rekreacji „Kadet” Ok   nad Jeziorem Długim koło Strzelec Krajeńskich.

            W poniedziałkowy poranek, 27.09.21 r., bez śpiewu na ustach ( a szkoda!) , ale z zapasami jedzenia ( od mamy)wyruszyliśmy w niedaleką podróż. Pogoda nam dopisała, gdyż słoneczko ogrzewało nasze, zmęczone już nauką,  ciała, a wiaterek ledwo podmuchiwał.

        • <center>Pożegnanie lata – powitanie jesieni 2021</center>
          • <center>Pożegnanie lata – powitanie jesieni 2021</center>

          • W środę, 22 września cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 w Barlinku pożegnała lato i przywitała jesień na festynie zorganizowanym na placu szkolnym. Na festyn została zaproszona sekcja edukacyjna Nadleśnictwa Barlinek. Leśnicy przygotowali mnóstwo gier, zabaw oraz łamigłówek dotyczących fauny i flory polskich lasów. Uczniowie mogli zdobyć cenną wiedzę oraz wygrać jedną z licznych nagród – książeczkę edukacyjną lub gadżety Nadleśnictwa Barlinek. Ponadto na festynie obecne były stoiska: florystyczne, stoisko z żołędziami i kasztanami, z pieczątkami z ziemniaka, Nordic walking oraz językowe. Największą popularnością cieszyły się pieczątki z ziemniaka przygotowane przez klasę 1 b wraz z wychowawczyniami, panią Małgorzatą Tumasz oraz panią Martę Garnowską, ludziki z kasztanów oraz żołędzi przygotowane przez klasę 4 d wraz z wychowawcami, panią Eweliną Sobór-Rączewską i Elżbietą Skibą oraz układanie jesiennych kompozycji przygotowane przez koło LOP, a głównymi wykonawcami byli uczniowie klas 4-tych. Uczniowie również chętnie korzystali z pomocy pani Kingi Reutt, która objaśniała zasady i technikę używania kijków Nordic walking. Okrzykom śmiechu i radości, a także tańcom w rytm skocznej muzyki nie było końca. Mamy nadzieję, że uczniowie mile zapamiętają ten dzień. Był to prawdziwy festiwal kolorów jesieni, radości i nauki połączonej z zabawą.

             

            Organizatorki wydarzenia:

            Małgorzata Kozar i Joanna Byczkiewicz

            Samorząd Uczniowski, Koło LOP, Zespół edukacji regionalnej i zespół języków obcych

             

            Wszystkie zdjęcia z festynu dostępne są w albumie fotograficznym.

        • <center>RUSZA ORLIK</center>
          • <center>RUSZA ORLIK</center>

          • Od jutra, tj. 21 września będzie otwarty Orlik w godzinach:  
            16:00 – 18:00 
            W soboty:

            10:00 – 13:00
                                                        W dni świąteczne zamknięte.

        • <center>"Ręczna na Orliku" </center>
          • <center>"Ręczna na Orliku" </center>

          • BRAWO !!! W środę 15 września w Barlinku na obiekcie sportowym przy ulicy Leśnej odbył się finał wojewódzki "Ręczna na Orliku" roczniki 2010. Po zaciętych bojach grając ze "szkółkami piłkarskimi" specjalizującymi się w piłce ręcznej nasi chłopcy zajęli III miejsce a dziewczęta IV miejsce - to bardzo dobre wyniki. 

            Reprezentowali nas: Gałka Gabriel,Skwara Błażej, Zabłocki Nikodem, Pietrzak Michał, Szczepaniak Marcel, Warduliński Damian,Konopelski Kacper, Woźny Filip, Zwoliński Kacper, Wilk Miłosz, Patyk Agata, Weres Amelia, Kula Agata, Stradomska Tola, Bogusław Zofia oraz Kłapsia Oliwia.

        • <center>„EUROPE” SZKOLNY KONKURS JĘZYKOWO-PLASTYCZNY</cneter>
          • <center>„EUROPE” SZKOLNY KONKURS JĘZYKOWO-PLASTYCZNY</cneter>

          •  

            DLA KLAS 4-8

            • Konkurs na plakat prezentujący jedno z państw europejskich. O tym, jakie państwo zaprezentuje dany uczeń lub grupa uczniów, zadecyduje losowanie.
            • Plakat ma stanowić połączenie obrazu i tekstu – każde państwo europejskie powinno być zaprezentowane poprzez wybrane przez autora pracy (min. 5, max. 10) elementy kojarzące się powszechnie właśnie z wybranym państwem, np. wieża Eiffla i Francja, królowa Elżbieta II i Anglia, pizza i Włochy, koniczyna i Irlandia, itp. Ważne! Elementy te muszą być podpisane w języku, którym posługują się mieszkańcy danego państwa.
            • Wszystkie prace muszą być wykonane samodzielnie, może to być praca indywidualna lub w grupach do 3 osób.
            •  Prace muszą być wykonane na dużym arkuszu brystolu (prace wykonane w innych formatach nie będą podlegać ocenie jury konkursowego).
            • Prace będą oceniane przez Zespół Nauczycieli Języków Obcych pod względem artystycznym (np. ciekawej techniki plastycznej), krajoznawczym i językowym. 
            •  Zdobywcy 1, 2 i 3 miejsca otrzymają  nagrody, natomiast wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają cząstkową ocenę celującą z języka angielskiego oraz pozytywny wpis z zachowania w Librusie.
            • Prace składamy u nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego do 27 września (poniedziałek) 2021 roku.

             

            Zapraszamy!

        • <center>Konkursach z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych </center>
          • <center>Konkursach z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych </center>

          • „LOOK!” SZKOLNY KONKURS JĘZYKOWO-PLASTYCZNY

            Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS 1-3

            • Konkurs promujący jeden ze sposobów uczenia się nowych słówek poprzez ich zobrazowanie.
            • Konkurs polega na zobrazowaniu znaczenia słowa z języka angielskiego z wykorzystaniem ciekawej techniki plastycznej. Wybór słowa jest dowolny.
            • Prace muszą być wykonane w formacie A4 (prace wykonane w innych formatach nie będą podlegać ocenie jury konkursowego).
            • Prace są wykonywane przez uczniów w domu.
            • Przy ocenie pracy ważny jest wybór techniki plastycznej, materiały, z których praca została wykonana, czytelność, staranność i samodzielność wykonania.
            • Oprócz nagród, zdobywcy 1, 2 i 3 miejsca otrzymają (oprócz klas 1) cząstkową ocenę celującą z języka angielskiego. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pozytywny wpis z zachowania w Librusie.
            • Prace składamy u nauczyciela języka angielskiego lub wychowawcy klasy do 27 września (poniedziałek) 2021 roku.

             

            Zapraszamy!