• PROJEKT  ,,BohaterOn” w SP4
          • PROJEKT  ,,BohaterOn” w SP4

          • W tym roku szkolnym już kolejny raz zgłosiłam nasza szkołę do projektu BohaterOn. Bierzemy udział w tym projekcie od 2016 r. ( gimnazjum), a od 2020 r. szkoła podstawowa.

            BohaterOn – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

            Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

            W projekcie wzięli udział uczniowie klas VIII, VI i V.

            W klasie VIII a został zrealizowany scenariusz pt.,, Uparte serce tego miasta”. Na dwóch godzinach lekcyjnych.:

            1. Uczniowie obejrzeli film zatytułowany ,, Godzina W” 1.08.1944-1.08.2014

            2. Uczniowie otrzymali pomoce

            • karty pracy: Notes Reportera (dla każdego ucznia), archiwalne zdjęcia z powstania (dla każdego Zespołu Reporterskiego), Szpalta Gazety “Upartego Serca Miasta” (dla każdego Kolegium Redaktorskiego), zdjęcia dokumentujące powstańcze ślady na terenie Warszawy (dla każdego Kolegium Redaktorskiego)

            • wydruki fragmentów opowiadania Renaty Piątkowskiej “Uparte serce tego

            miasta”

            • piosenkę “Włącz historię” wraz z tekstem

            1. Pracując w grupach zajęli się następującymi zagadnieniami

            Grupa 1 | Na barykady

            Grupa 2 | Morowe Panny

            Grupa 3 | Ludzie listy piszą

            Grupa 4 | Bohaterskie szczury

            Grupa 5 | Szafa! Do piwnic!

             

            Uczniowie przygotowali się do Kolegium Redaktorskiego, na którym musieli podzielić się swoją ekspercką wiedzą. Na tym etapie mogli zapoznać się z otrzymanymi materiałami, dokonać ich analizy i w Notesach Reporterskich zapisać wyniki swojej pracy w postaci mapy myśli.


             

            Klasy V i VI zrealizowały scenariusz pt.,, Iskra nadziei”. Do wykorzystania były materiały dydaktyczne:

            opowiadanie Magdaleny Górskiej „Iskra nadziei” (do wysłuchania lub obejrzenia)

            ilustracja z opowiadania (wydrukowana lub wyświetlona na ekranie)

            2 kartki A4 z napisami: PRAWDA/FAŁSZ

            Podstawą scenariusza było opowiadanie Magdaleny Górskiej „Iskra nadziei”, którego bohaterką jest 11-letnia Janka mieszkająca - w czasach II wojny światowej -w Warszawie przy ulicy Złotej. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi, odbiorcy mogli poznać wydarzenia sprzed prawie 80 lat. Jak wyglądał 1 sierpnia 1944 oczami rówieśniczki? Co się szykowało w Warszawie? Czy Iskra, niebieski szmaciany konik uszyty przez babcię Zosię, doda otuchy w czasach niepokoju? Uczniowie dowiedzieli się, jakim koszmarem jest wojna z perspektywy dziecka, które traci przez nią dzieciństwo i poczucie bezpieczeństwa, odkryli także siłę przyjaźni, marzeń i nadziei w życiu człowieka.

            W czasie lekcji pokazałam uczniom stronę główną BohaterOn, na której mogli obejrzeć biogramy żyjących powstańców. Natomiast na stronie https://dumnizpowstancow.pl/  zostały zamieszczone życzenia dla powstańców.

            Koordynator projektu

            Anna Mariańska

            Zachęcam do obejrzenia !

             

            https://wpis.dumnizpowstancow.pl/mapa/?id=9a58a182-4765-4e62-af1c-f6caa3b062d0 - życzenia

        • "Pasowanie na Świetlika"
          • "Pasowanie na Świetlika"

          • 15 listopada w naszej szkole odbyło się „Pasowanie na Świetlika”, podczas którego uczniowie klas pierwszych stają się pełnoprawnymi członkami szkolnej świetlicy. To wyjątkowe wydarzenie miało na celu nie tylko integrowanie najmłodszych uczniów z resztą społeczności szkolnej, ale także zachęcanie ich do aktywnego udziału w różnorodnych zajęciach po lekcjach.
            Cała ceremonia rozpoczęła się od przywitania uczniów klas pierwszych oraz komisji składającej się z Pani Dyrektor Elżbiety Trautman, Pani V-ce Dyrektor Elżbiety Kusej oraz Pani pedagog Beaty Sokołowskiej.
            W trakcie uroczystości uczniowie musieli przejść test gotowości świetlicowej, który polegał na wykazaniu się znajomością regulaminu świetlicowego, wygimnastykowaniem języka podczas wypowiadani trudnych słów oraz zaprezentowaniu wiedzy ogólnej w różnego rodzaju zagadkach.
            Po serii zabaw Pani Dyrektor wygłosiła krótkie przemówienie, podkreślając znaczenie świetlicy jako miejsca, gdzie uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania, zdobywać nowe umiejętności i nawiązywać przyjaźnie.
            Po pozytywnym zaliczeniu wszystkich zadań i akceptacji komisji przyszedł czas na pasowanie. Dzieci złożyły uroczyste ślubowanie i każde z nich zostało indywidualnie pasowane na świetlika poprzez dotknięcie zaczarowaną kredką. Następnie cała komisja przystąpiła do wręczania pamiątkowych przypinek oraz certyfikatów pasowania, które miały na celu uczynienie uczniów oficjalnymi członkami społeczności świetlicy.
            Ukoronowaniem ślubów było złożenie podpisu w postaci odcisku paluszka na tekście Roty.

            Całe wydarzenie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Dyrekcje oraz Panią pedagog, podczas którego wszyscy mogli podzielić się wrażeniami z pasowania i zacieśnić nowo nawiązane znajomości. "Pasowanie na Świetlika" to nie tylko uroczystość, ale także symbol początku fascynującej przygody w szkolnym życiu, pełnej nauki, zabawy i nowych przyjaźni.

             

            Uczniom klas pierwszych gratulujemy właściwej postawy oraz przyjęcia do grona Radosnych Świetlików,
            a starszym kolegom i koleżankom dziękujemy za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

             

            Wychowawcy Świetlicy

        • ŻYWA LEKCJA HISTORII - „105. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI”
          • ŻYWA LEKCJA HISTORII - „105. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI”

          • 13. listopada br. w słoneczny poranek, naszą szkołę kolejny raz odwiedzili rycerze z Bractwa Historycznego KERIN. Z okazji 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę klasy 5 i 6 wzięły udział w niezwykłej lekcji historii. Rycerze z bractwa przedstawiali odrodzenie naszego kraju, opowiadali o tym, jak z potężnej Rzeczpospolitej XVI i XVII wieku ciągnącej się od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego, zniknęliśmy z wszelkich map, po to, aby po stu dwudziestu trzech latach niewoli ponownie móc mówić swobodnie w języku
            polskim. Zajrzeliśmy do Konstytucji 3 Maja, byliśmy świadkami powstania kościuszkowskiego (przypomnieliśmy sobie Wojciecha Bartosa), a także zobaczyliśmy wspaniałego Marszałka Piłsudskiego, obserwując jego poczynania od lat najmłodszych aż do bitwy warszawskiej. Prowadzący przypomnieli takie fakty z naszej historii, jak udział polskich legionistów w walkach u boku Napoleona, powstanie Księstwa Warszawskiego, okres zaborów i walki z germanizacją i rusyfikacją oraz z najazdem bolszewickim i bitwie warszawskiej.
            W trakcie tej nietypowej lekcji historii uczniowie mogli wcielić się w role najwybitniejszych postaci naszej historii z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele.
            Prowadzący wielokrotnie podkreślali, że należy pamiętać o przeszłości swojego kraju i być wiernymi słowom, które wypowiedział marszałek:
            ,,Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na
            szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.’’

             

            Lekcję zorganizowała nauczycielka historii Anna Mariańska

        • Święto Niepodległości
          • Święto Niepodległości

          • 105 lat temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia uwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową, po trzech dniach władzę cywilną, by wreszcie „jako Wódz Naczelny Armii Polskiej […] notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym” powrót „Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej” na mapę świata. Po 123 latach Polska stawała się suwerennym państwem, odzyskując podmiotowość na arenie międzynarodowej.


            Pięć pokoleń walczyło w powstaniach, podtrzymywało ducha polskości, opierało się germanizacji i rusyfikacji, aby w listopadzie 1918 r. Polacy mogli cieszyć się wolnością. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty to mężowie stanu, którzy byli ojcami
            Niepodległej. Wywodzili się z różnych środowisk politycznych, ale ich wspólnym celem w roku 1918 było odbudowanie własnego państwa przez Polaków. 

            Atmosferę tej wyjątkowej chwili tak opisywał ówczesny premier Jędrzej Moraczewski: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. […] Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”.

            Pamięć o historycznym dniu sprzed 105 lat, kiedy Polska odzyskała Niepodległość i Wolność, do dziś pozostaje dla nas źródłem inspiracji do działania na rzecz dobra naszej ojczyzny – Polski.

            Anna Mariańska