• Światowy Dzień Ziemi

• 21 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole coroczne święto - Dzień Ziemi. Rozpoczeliśmy od wspomnianej wycieczki do Zielonej Góry. Następnie wykonaliśmy okazjonalne eko-torby, które będziemy wykorzystywać odczas robienia zakupów. Ogromnym powodzeniem cieszyły się zadania, krzyżówki. Jednak numerem jeden była eko-kawiarenka. A w niej wszystko co zdrowe i smaczne bo przygotowane przez nasze mamy i babcie.

LOP
            M. Kozar
            A. Zwolińska

• Wyjazd interdyscyplinarny do Zielonej Góry

• Dnia 20.04.2023 klasy 7a, 6a, 5a udały się wraz z wychowawcami do miejsc, które warto odwiedzić - Centrum Nauki Keplera, Planetarium i Palmiarnii. Był to dzień wypełniony zdobywaniem i utrwalaniem wiedzy, integracji oraz niezapomnianych emocji. A jak było zobaczcie sami.

A. Zmarzlik
            M. Kozar
            M. Jabłońska

• Czym jest akcja społeczno-edukacyjna Żonkile?

• 19 kwietnia przypadła 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman,

który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi  z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. Co roku akcję wspierają znane osoby. Tak było i w tym roku.

Od wielu lat ten projekt jest realizowany w naszej szkole. Muzeum Historii Żydów Polskich ,,Polin” przygotowało ciekawy materiał odpowiedni do grup wiekowych.

W szkole udało nam się zrobić:

1. W trzech klasach ósmych i siódmej A uczniowie obejrzeli film pt.,, Zdążyć przed Panem Bogiem”. Narracja w filmie opartym na motywach książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana było osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić…

Po filmie uczniowie układali ilustracje związane z życiem Marka Edelmana w kolejności chronologicznej.

1. W klasie piątej C dzieci wysłuchały opowiadania "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych, , przygotowanego specjalnie dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkół podstawowych. Do opowiadania był przygotowany scenariusz , który udało nam się zrealizować.

2. Chętni uczniowie wykonali piękne żonkile za które otrzymali oceny.

3. Koordynatorka projektu brała udział w szkoleniu online.

Mam nadzieję, że nietypowa lekcja historii zostanie zapamiętania na długo przez moich uczniów, że będą pamiętali o dacie 19 kwietnia 1943

• PROFILAKTYKA WCZESNOSZKOLNA - PROGRAM CUKIERKI

• Kolejna edycja Programu Wczesnej Profilaktyki ”Cukierki” za nami. W bieżącym roku szkolnym w programie uczestniczyli uczniowie klas trzecich. Podczas zajęć czytaliśmy odcinki opowiadania o uczniach pewnej szkoły i magicznych substancjach złego czarownika. Odnosiliśmy się do sytuacji z życia codziennego, wskazując na niebezpieczeństwa jakie mogą się pojawić w wieku dorastania, co zrobić by ich uniknąć, gdzie szukać pomocy, jak zdrowo i aktywnie się rozwijać. W trakcie spotkań uczniowie tworzyli własną profilaktyczną książeczkę.

Wyróżniono prace następujących uczniów:

KLASA III A

11. Maria Woźniak

Gratulacje !!!

Pedagog szkolny Beata Sokołowska

• 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 IV 1943 r.

• W tym roku szkolnym w związku z kolejną rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim zgłosiłam szkołę do realizacji projektu ,,Żonkile”, który jest realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich ,,Polin” .

W tym tygodniu będziemy z moimi uczniami realizować projekt. Relację z lekcji opiszę w późniejszym terminie.

• Warsztaty świąteczne

• We wtorek 28 marca zorganizowaliśmy warsztaty świąteczne, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Naszymi gośćmi byli nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice. Różnorodne stoiska pozwalały każdemu znaleźć coś dla siebie. Dorośli własnoręcznie wykonali palmy wielkanocne, ale aż miło było patrzeć, jak pomagają swoim pociechom. Bardzo oblegany było również stoisko z domowymi wypiekami - serdecznie
            dziękujemy za nie naszym niezawodnym rodzicom i dziadkom. Zapraszamy za rok.

Zespół Edukacji Regionalnej i klasa 5a.

Popatrzcie sami, jak było miło i odświętnie..

• Międzynarodowy Dzień Wody

• 22 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wody. Z tej okazji zorganizowane były stoiska: informacyjne, z doświadczeniami, quizy, a nawet degustacja wody filtrowanej oraz gazowanej przy użyciu saturatora. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zadania z kodami QR. Nikt tego dnia się nie nudził, a oprócz sporej dawki wiedzy - była też świetna zabawa , o czym świadczą zdjęcia...

A.Zwolińska i M.Kozar