• Bezpieczne wakacje 2022
          • Bezpieczne wakacje 2022

          •  

            Kuratorium Oświaty w Szczecinie

             

            Bezpieczne wakacje 2022

            Informacje  dla  dzieci i młodzieży

             

            Drodzy Uczniowie!

             

            Z okazji zbliżających się wakacji życzę Wam wszystkim odpoczynku od zajęć szkolnych, ale też przygód, niezapomnianych wrażeń i wspaniałych wakacyjnych wspomnień! Wypoczywajcie, realizujcie wakacyjne plany, rozwijajcie zainteresowania. Cieszcie się wolnym czasem i słońcem,  ze spotkań z interesującymi ludźmi, z nawiązania nowych wartościowych przyjaźni. Wróćcie w nowym roku szkolnym radośni, z zapasem sił do nauki, gotowi do podejmowania nowych wyzwań i kolejnych zadań. 

            Obecna sytuacja epidemiczna w kraju pozwala korzystanie ze zorganizowanego wypoczynku letniego w formie kolonii, obozów i innych form zorganizowanych w celu spędzania wolnego czasu. Bawiąc się i wypoczywając, pamiętajcie również o stosowaniu się  zasad bezpieczeństwa, do zaleceń dotyczących kąpieli oraz górskich i leśnych wędrówek. Zachęcam do zapoznania się z poniższymi informacjami. Weźcie je pod rozwagę
            i ...Wspaniałych wakacji!

            Bardzo proszę, stosujcie się do tych wymagań. 

            Korzystaj z kąpieli w miejscach dozwolonych tylko pod opieką dorosłych
            i ratownika!

            Nie wskakuj do nieznanych zbiorników wodnych, gdyż może zakończyć się to poważnym urazem ciała.

            Przebywając nad wodą jesteś częściej narażony na ukąszenia komarów. Komary identyfikują człowieka m.in. po zapachu potu.  Dzięki tej wiedzy w pewnym sensie możemy również ochronić się, zmieniając jego woń. Zapach potu można zmienić poprzez jedzenie np. czosnku. Jednak najprostszą i najtańszą metodą uniknięcia ukąszenia jest... higiena ciała.

            Użądlenie to rana zadana przez pszczoły, osy i szerszenie oraz trzmiele. Pomocne
            w zmniejszeniu ryzyka użądlenia przez owady jest: unikanie chodzenia boso, noszenie odpowiedniej odzieży, rezygnacja z zapachowych, przyciągających owady kosmetyków, uważne spożywanie „na świeżym powietrzu” potraw, szczególnie słodkich.

            W lesie

            Mała Akademia Edukacji Ekologicznej radzi:

            BĄDŹ ROZWAŻNY – WŁĄCZ MYŚLENIE SZCZEGÓLNIE NA WAKACJACH!

            Unikaj bezpośredniego kontaktu (np. głaskania!) ze zwierzętami wolnożyjącymi.

            Nie zabieraj z lasu młodych – niby porzuconych – sarenek, zajączków i innych zwierząt.

            To właśnie las jest ich domem.

            Lisy, jenoty, nietoperze i inne zwierzęta zachowujące się nienaturalnie – między innymi brak lęku przed człowiekiem – mogą być nosicielami wścieklizny. Unikaj kontaktu, nie dotykaj
            – powiadom służby leśne, ochronę środowiska.

            Uważaj na kleszcze! Zakładaj na wycieczkę do lasu odzież osłaniającą ciało. Spodnie
            z długimi nogawkami, bluzę z długim rękawem, skarpetki i buty zakrywające stopy. Zakładanie ubrania w jasnych  kolorach  może ułatwić zbieranie kleszczy jeszcze przed przyczepieniem się do skóry. 

            Po powrocie do domu z lasu sprawdź czy nie przyniosłeś któregoś na sobie. Ważne jest dokładne i regularne oglądanie okolic ciała, szczególnie nie chronionych ubraniem,
            po każdym pobycie (nawet krótkim) na terenach zalesionych. Jeśli na swoim ciele znajdziesz intruza, jakim jest kleszcz, należy go jak najszybciej usunąć. Lepiej samemu nie podejmować próby usunięcia pasożyta tylko jak najszybciej zgłosić wychowawcy czy opiekunowi,
            a najlepiej – nie zwlekaj, nie lekceważ – zgłoś się do lekarza.

            Jeżeli podczas pobytu nad morzem napotkasz na plaży - niby porzuconą - małą fokę, nie głaszcz, nie bierz na ręce i nie zabieraj jej z plaży. Focza mama odżywia się w morzu i po pewnym czasie wróci do swojego potomka by go nakarmić. Można zrobić zdjęcie z odległości nie bliżej niż kilkanaście metrów. Należy niezwłocznie powiadomić służby ochrony przyrody podając dokładnie miejsce.

            Czy wiesz jak wygląda niebezpieczna, parząca roślina barszcz sosnowskiego? Nie zbliżaj się, nie dotykaj, omijaj z daleka. Zapoznaj się z plakatem i folderem informacyjnym przygotowanym przez Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie.

            Nie zbieraj nieznanych grzybów, szczególnie blaszkowych. Chodząc po lesie nie kop muchomorów, one też są częścią ekosystemu, jako ogniwo obiegu materii; stanowią też pożywienie dla różnych owadów, ślimaków.

            Żmija zygzakowata lubi wygrzewać się na polanach i ścieżkach leśnych. Na wycieczkę ubieraj wysokie, wygodne buty. Klapki przydatne będą na plaży chroniąc stopy przed zranieniem ostrymi kawałkami szkła.

            Wędrując możesz wejść na teren, gdzie napotkasz owady: osy, szerszenie, gzy, meszki i roje komarów. Dowiedz się przed wędrówką – czy Ty lub ktoś z grupy nie jest uczulony na jad owadów. Gniazda szerszeni i os omijaj spokojnie z daleka. Na każdej wycieczce osoba prowadząca musi mieć apteczkę pierwszej pomocy. Zabieraj obowiązkowo wodę mineralną.

            Nakrycie głowy będzie chronić przed udarem słonecznym. W czasie burzy nie chowaj się pod wysokim starym drzewem na wzgórzu. Wybierając się na pieszą, rowerową lub inną wędrówkę zostaw na miejscu wiadomość o trasie i miejscu docelowym.

            Ponadto:

            Korzystaj z punktów informacji turystycznej – przewodników, map, folderów.

            Naładowany telefon może okazać się bardzo pomocny (nr 112; kontakt z rodzicami).

            Poruszaj się drogami zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

            Bądź uważny w każdej nowej sytuacji! Zachowaj postawę asertywną (ograniczone zaufanie).

            Myj owoce i warzywa przed spożyciem, myj ręce przed każdym posiłkiem.

            Wodę ze studni, hydroforni lepiej pić po przegotowaniu (około 5 min).

            Warto wykupić dodatkowo ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków.

             

            PAMIĘTAJ:

            Nie zaśmiecaj lasu!

            Nie pal ogniska w lesie!

            Nie łam gałęzi!

            Nie płosz zwierząt! Las to ich dom.

            Nie hałasuj! Jesteś tu gościem.

            Nie niszcz przyrody! Jeszcze tu wrócisz.

             

            Chroń się przed nadmiarem promieni słonecznych!

            Używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Gdy przebywasz na słońcu, noś zawsze nakrycie głowy.

            W godzinach od jedenastej przed południem do drugiej po południu promienie słoneczne są najsilniejsze, dlatego czas ten najlepiej spędzić w cieniu.

            Pij zawsze wodę niegazowaną i świeże soki owocowe, zwłaszcza w upalne dni.

            Unikaj napojów gazowanych i barwionych.

            W upalne dni wraz z potem następuje wzmożona utrata wody, a w dodatku wraz z nią wydzielane są witaminy i składniki mineralne.

            Napoje słodzone i gazowane nie ugaszą pragnienia i nie nawodnią odpowiednio organizmu, mają wiele sztucznych składników i… kalorii.

             

            KOLONISTA POWINIEN:

            • utrzymywać ciało w należytej czystości
            • myć często ręce ciepłą wodą i mydłem, zwłaszcza po wyjściu z toalety i przed jedzeniem

            Na dłoniach znajduje się najwięcej chorobotwórczych zarazków!

            • dbać o czystość i estetykę ubrania
            • korzystać we właściwy sposób z urządzeń sanitarno -  higienicznych i sportowych
            • nie palić tytoniu
            • nie pić alkoholu
            • stosować się do wskazań wychowawcy w zakresie przepisów bhp
            • dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób
            • przestrzegać przepisów dotyczących bezpieczeństwa na drogach oraz przepisów przeciwpożarowych

            PAMIĘTAJ !

                   •     Nie przyjmuj od obcych słodyczy, napojów.

            Bezwzględnie informuj zarówno opiekuna jak i rodzica o wszelkich sytuacjach zagrożenia (np. obcy ludzie, oddalanie się poza miejsce wypoczynku, zakupy z nieznanego źródła, ...).  

             

            Magdalena  Zarębska-Kulesza Zachodniopomorski  Kurator  Oświaty

             

          • Zakończenie Roku Szkolnego Klas VIII

          • ,, …że wyrośniemy na łabędzie i pofruniemy aż do gwiazd’’

             

            23 czerwca br. w upalne czerwcowe popołudnie w Barlineckim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste pożegnanie Absolwentów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza  w Barlinku. W tym roku świadectwo ukończenia szkoły otrzymało 134  uczniów, uczących się w 6 klasach, których wychowawcami  byli: kl. VIII a - Pani Anna Mariańska, kl. VIII b - Pani  Dorota Kowalska , VIII c  Panie Renata Sufleta i Joanna Solińska, VIII d Pani Lidia Szymańska – Organista, VIII e Pan Wojciech Szymaniak   oraz VIII f Pan Jarosław Świderski .

            Uroczystość Pożegnania Absolwentów zaszczycili swoją obecnością Burmistrz Barlinka - Pan Dariusz Zieliński, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Praworządności - Pan Cezary Michalak, Przewodnicząc Rady Rodziców - Pan Rafał Szczepaniak oraz rodziny naszych Absolwentów.
            Główną część uroczystości stanowiło podziękowanie ósmoklasistom  za ich osiągnięcia w nauce oraz za udział w przedsięwzięciach społecznych, sportowych i wolontariacie. Dla nas każdy uczeń jest ważny. Przed każdym stawiamy ciekawe wyzwania, które rozwijają motywację do działania oraz potrzebę osiągnięćw różnych dziedzinach. Ważne jest , by każdy uczeń w szkole wykorzystał swoją szansę na własny rozwój, by pielęgnował swoje pasje, bo one dają satysfakcję i poczucie spełnienia. Każdy uczeń jest niepowtarzalny i wyjątkowy, a współpraca uczniów, nauczycieli i rodziców prowadzi do sukcesów (np. 2 laureatów i 6 finalistów).

            W roku szkolnym 2021/2022  Rada Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 4 przyznała tytuł " PRIMUS INTER PARES" (łac. "PIERWSZY WŚRÓD RÓWNYCH SOBIE") uczennicy  klasy VIII b Matyldzie Skop. Wśród uczniów klas VIII – 51 otrzymało świadectwo z czerwonym paskiem.

            Uczniowie naszej szkoły mogą poszczycić się wysokimi wynikami w zawodach     i turniejach sportowych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. W tym roku przyznano nagrody grupie uczniów, najlepszym sportowcom.

            Specjalne nagrody dostali uczniowie od burmistrza – są to stypendia. Zostały przyznane w kategorii naukowej i sportowej.

            Stypendia naukowe( średnia min. 5,25)  otrzymali : Amelia Lewandowska , Emilia Ligenza i Dawid Woźny ( VIII a), Lena Frontczak, Matylda Skop i Mikołaj Trif ( VIII b), Agnieszka Figiel, Kacper Majocha ,  Maja Pawlukiewicz i Nikola Symonowicz ( VIII d), Kuba Bocian ,Kamil Krawczyk i Maja Zyr ( VIII e) oraz Maria Kozioł, Tomasz Poździk i Jan Salik ( VIII f) .

            Stypendia sportowe uzyskali: Michalina Kruszyk, Łucja Lewandowska i Maria Rutkowska ( VIII a), Lena Frontczak i Matylda Skop ( VIII b), Kuba Bocian, Nela Karaszewska i Lena Szulc ( VIII e) oraz Natalia Jędrzejewska i Maria Kozioł (VIII f).

            Warto wspomnieć, że wśród tegorocznych absolwentów znaleźli się  uczniowie, którzy wykazali się 100 % frekwencją. Byli to Artur Pawłowski i Filip Miczke. Gratulacje!

            W trakcie uroczystości podziękowania otrzymali rodzice, którzy aktywnie brali udział w życiu klasy i szkoły.

            Nela Karaszewska i Janek Regilewicz podziękowali pięknymi słowami swoim rodzicom oraz nauczycielom, a Emil Kawka i Tymoteusz Wójciak wręczyli p. dyrektor tablo ze zdjęciami  ósmoklasistów.

            Uroczystość uświetnili piosenkami : Amelia Hec i p. Dorota Kowalska, Łucja Lewandowska , Oliwie Fabjańska  oraz uczennica klasy IV a  Antonina Maksymiuk. Uroczystość poprowadzili p. Mirosław Kusy i Natalia Osmałek z VII b.

            W tym roku wychowawcy  zadedykowali swoim uczniom cytat z wiersza  Wandy Chotomskiej ,, Dzień dobry Panie Andersenie” : …że wyrośniemy na łabędzie i pofruniemy aż do gwiazd!

            21 czerwca 2022 r. w budynku przy Kombatantów 3 rozpoczął się BAL ABSOLWENTÓW. Piękne kreacje naszych uczennic i przystojnych chłopców podziwiali zgromadzeni rodzice i nauczyciele . Rodzice  przygotowali wspaniałą ucztę, obsługę   profesjonalnego dj  oraz niespodziankę – FOTOBUDKĘ. Zabawa była przednia , uczniowie bawili się  wspaniale.

            Wychowawcy składają wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie BALU ABSOLEWNTA oraz POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW serdeczne podziękowania, a naszym wychowankom życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji oraz dostania się do wymarzonej szkoły średniej.

                                                                                                                           Anna Mariańska

             

          • Ostatnie spotkanie Samorządu Uczniowskiego 2021/2022

          •  

            W czwartek, 23-go czerwca wybraliśmy się na słodkie podsumowanie pracy Samorządu Uczniowskiego do pobliskiej kawiarni. Obecni członkowie oraz opiekunki SU przy różnych smakołykach rozmawiali na temat przeprowadzonych akcji, narodziły się również pomysły na całkiem nowe przedsięwzięcia, które będziemy mogli wykorzystać po wakacjach. Wieczorem natomiast pożegnaliśmy cztery dziewczęta klas ósmych, które prężnie brały udział w naszych pracach. Nela, Nikola, Oliwia i Maja – dziękujemy Wam za ten rok, dalej działajcie tak wspaniale! 😊

             

             

            Opiekunki Samorządu Uczniowskiego

        • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
          • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

          • Jak  co roku, Zachodniopomorskie Kuratorium  Oświaty  zorganizowało  konkursy przedmiotowe dla najzdolniejszych uczniów. W roku szkolnym 2021/22 do   etapu I - szkolnego  przystąpiło 23796 uczniów szkół podstawowych z całego województwa zachodniopomorskiego. Do etapu II – rejonowego zakwalifikowało się 4323 uczestników, a do etapu III – wojewódzkiego 1257.

        • Zielona Szkoła 2022
          • Zielona Szkoła 2022

          •     W dniach 13-15.06.2022 odbyła się piętnasta edycja zielonej szkoły, tym razem celem naszego wyjazdu były GÓRY I POGÓRZE IZERSKIE. Trzy intensywne dni sprawiły,  że  poznaliśmy funkcję wieży ciśnień  w Mirsku, odbyliśmy spacer w chmurach, wjechaliśmy kolejką gondolową na Stóg Izerski, dreszczyk emocji przeżyliśmy w kopalni, w Krobicy. Niebo pełne gwiazd obejrzeliśmy na terenie centrum edukacyjnego Izerska Łąka, swoje tajemnice odkryły przed nami Zamek Czocha i zapora leśniańska. Ostatni dzień to wodospad Szklarki, Złoty Widok i piękny Zamek Chojnik. Z Panią przewodnik rozstaliśmy się w Jeleniej Górze, aby jeszcze przez dwie godziny również tam spędzić miło czas.Mieliśmy siłę, aby pokonywać trudy górskich wędrówek - dzięki pysznym posiłkom  przygotowywanym przez personel naszego hotelu. Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń - z nadzieją, że za rok znowu będziemy poznawać piękne zakątki naszego kraju. Zapraszamy do galerii zdjęć, wykonanych przez panią Joannę Zmarzlik.

            M.Kozar

        • Wycieczka do Poznania
          • Wycieczka do Poznania

          • 15 czerwca 2022 r. klasa 3a wybrała się na wycieczkę do Poznania. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy ZOO, w który poznaliśmy i odwiedziliśmy przeróżne zwierzęta z całego świata. Po wyczerpującym spacerze pojechaliśmy na obiad do McDonald`s . Po skończonym posiłku wybraliśmy się na wystawę Lego. Podczas zwiedzania wystawy wraz z przewodnikiem dużo dowiedzieliśmy się o historii naszego kraju. Wystawa była przepiękna i bardzo kolorowa. Mieliśmy okazję kupić sobie pamiątki w postaci klocków lego. Zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do domów.

        • Festiwal Rekordów na Orliku 2022
          • Festiwal Rekordów na Orliku 2022

          • 9 czerwca klasa 3 a na zaproszenie Pana Marka Kurzawskiego uczestniczyła w Ogólnopolskim Projekcie Sportowym pn. "Festiwal Rekordów na Orliku 2022". W tym spotkaniu brał udział Pan Maciej Lepiato - polski paraolimpijczyk i czterokrotny mistrz polski, specjalizujący się w skoku wzwyż. Braliśmy udział w konkurencjach sportowych tj. pchnięcie kulą, rzuty do celu, strzały do bramki, skoki w workach oraz skok w wzwyż. Całe klasy brały udział w konkurencjach sportowych. Podczas tych konkurecji wybrany został zawodnik, który wykazał się największym zaangażowaniem oraz zdobył największą ilość punktów i otrzymał puchar. Naszym najlepszym zawodnikiem okazał się Michał Bogusław. Pozostali zawodnicy otrzymali medale. Ostatnią konkurencją był bieg w sztafecie i decyzją zaproszonego gościa Pana Macieja Lepiato wygraliśmy i otrzymaliśmy puchar. 

            Korzystaliśmy również z innych zaplanowanych atrakcji w postaci dmuchanych zamków, małpiego gaju, malowanie twarzy, waty cukrowej i popcornu. Dziękujemy za zaproszenie i super zabawę.

        • Wycieczka do Poznania w starym stylu…
          • Wycieczka do Poznania w starym stylu…

          •  

                 W poniedziałek, 6-go czerwca wybraliśmy się do Poznania i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że do stolicy wielkopolski wybraliśmy się pociągiem z Choszczna… Dla większości z uczniów biorących udział w wyciecze to była pierwsza podróż koleją. A gdyby tego było mało, po Poznaniu poruszaliśmy się tramwajem – to dopiero przygoda! Oprócz samej podróży nie lada gratką były: gra miejska oraz  warsztaty czekoladowe z historią w tle. Zaraz po przyjeździe do Poznania udaliśmy się pieszo na Stary Rynek, gdzie podzieliliśmy uczniów na  pięć grup. Każda grupa zaopatrzona w zestaw pytań dotyczących budynków znajdujących się w obrębie Rynku miała wykonać zadania i ułożyć obrazek. Wszystkie grupy dotarły do celu i w nagrodę każdy uczestnik otrzymał słodką niespodziankę – tradycyjnego rogala Marcińskiego. Następnie skierowaliśmy się pod wieżę Poznańskiego Ratusza skąd mieliśmy wyruszyć w podróż do krainy czekolady.. Warsztaty czekoladowe rozpoczęły się o godzinie 12.00 tuż pod słynnymi koziołkami, skąd w dalszą podróż poprowadził nas rodowity poznaniak, mistrz czekolady, który przybliżył nam historię koziołków ze Starego Rynku oraz Bamberki. Krzycząc głośno „czekolada” dotarliśmy do Muzeum Czekolady, gdzie czekała na nas degustacja różnych rodzajów tego przysmaku oraz prezentacja na temat historii ziarna kakaowca. Następnie każdy z nas mógł samodzielnie przygotować tabliczkę czekolady deserowej z podobizną koziołków oraz ozdobić ją według własnego pomysłu – była to świetna pamiątka z wycieczki.. Następnie udaliśmy się pieszo na Rynek Jeżycki żeby wsiąść do tramwaju, który zawiózł nas prawie pod same Termy Maltańskie. Gdy już uporaliśmy się ze znalezieniem szafek szybko wskoczyliśmy do ciepłych wód geotermalnych, a ci odważniejsi na znajdujące się wewnątrz oraz na zewnątrz zjeżdżalnie wodne. Radości pluskania się na termach nie było końca.. Następnie, ponownie tramwajem dojechaliśmy do znajdującej się przy samym dworcu głównym galerii handlowej Avenida. Tam, przy uciesze wszystkich uczniów zjedliśmy posiłek w ulubionej przez nich restauracji McDonald’s oraz mieliśmy chwilę czasu na relaks. Z przykrością, że musimy kończyć wizytę w Poznaniu odszukaliśmy odpowiedni peron i trochę już zmęczeni czekaliśmy na pociąg. Choszczno przywitało nas ulewnym deszczem, a w Barlinku czekali już stęsknieni rodzice…

             

            Wychowawcy klas: 4 a, 5 d i 6 b

        • Ósme klasy we Wrocławiu i Adrspach
          • Ósme klasy we Wrocławiu i Adrspach

          • W dniach 31.05-03.06.2022 r. trzy klasy ósme ( a, b, c) wraz z wychowawczyniami udały się na długo wyczekiwaną wycieczkę na Dolny Śląsk.

             

            Pierwszy dzień spędziliśmy bardzo aktywnie. Po dojechaniu do Wrocławia, który zwany jest WENECJĄ PÓŁNOCY razem z panią przewodniczką, rozpoczęliśmy zwiedzanie Ostrowa Tumskiego (zwrot oznacza "wyspę katedralną"). Jest to najstarsza, zabytkowa część miasta. Zobaczyliśmy również Katedrę św. Jana Chrzciciela i Uniwersytet Wrocławski. Na koniec, przeszliśmy się Starym Miastem i podziwialiśmy stojący na nim Ratusz. Pani przewodnik w bardzo interesujący i okraszony dowcipami sposób przybliżyła nam ciekawą historię stolic