• KOLEJNA EDYCJA SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO W JĘZYKU ANGIELSKIM  I NIEMIECKIM ZA NAMI
          • KOLEJNA EDYCJA SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO W JĘZYKU ANGIELSKIM I NIEMIECKIM ZA NAMI

          • W czwartek, 26 października 2023r., do rywalizacji w ramach Szkolnego Konkursu
            Recytatorskiego w języku angielskim i niemieckim, stanęła spora grupa uzdolnionych językowo oraz
            artystycznie uczniów z klas 4-6. Wyłonienie laureatów nie należało do prostych zadań, ponieważ
            wszyscy recytowali z ogromnym zaangażowaniem i talentem. Ostatecznie decyzją jury 1 miejsce
            zajęła Irmina Czarnomska z klasy 4a, która w brawurowy sposób zaprezentowała wiersz pt. „ Mother
            doesn’t want a dog”. 2 miejsce stało się udziałem Cecylii Mickiewicz z klasy 4c, natomiast na 3
            miejscu uplasowały się ex aequo Oliwia Mostowicz z klasy 4b oraz Olga Mrowińska z klasy 5c.
            Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, natomiast na wszystkich
            uczestników konkursu czekały słodkie niespodzianki.
            Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie i życzymy
            dalszych sukcesów oraz niegasnącej pasji do nauki języków obcych.

        • Październik - miesiąc ochrony przyrody
          • Październik - miesiąc ochrony przyrody

          • Minął październik - miesiąc, w którym działo się bardzo dużo w zakresie zadań, działań przyrodniczych. Nasi uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w konkursach, przygotowywali wystawy, brali udział w podchodach z zadaniami przyrodniczymi oraz obchodzili święto drzewa. A ten dzień był szczególny, ponieważ zajęcia odbywały się na terenie ogrodu dendrologicznego w Przelewicach. Podzieleni na grupy uczniowie mieli wiele zadań, które odkrywały tajniki tego niezwykle ciekawego i coraz piękniejszego miejsca (cały efekt będzie widoczny wiosną). Na zakończenie grupy rozwiązywały krzyżówki, a te nie były łatwe, jednak wszyscy poradzili sobie z odgadnięciem hasła, co świadczyło o zaangażowaniu uczestników zajęć. Podsumowaniem miesiąca przyrodniczego były podchody z zadaniami, z zakresu przyrody, które uczniowie odkrywali na trasie, co nie było łatwe, gdyż ich treść została ukryta pod mchem, kamieniami gałęziami drzew. Trudy wyprawy zostały nagrodzone ogniskiem i kiełbaskami, zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z opisanych wydarzeń.

            Szkolne koło LOP

            M. Kozar 

        • Wycieczka do stadniny koni
          • Wycieczka do stadniny koni

          • 27 września 2023 r. uczniowie klas 2 b i 2 c wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do stadniny koni "Robin" w Chwalęcicach. Był to nie tylko edukacyjny wyjazd, ale również integrujący dzieci poprzez wspólną zabawę. 
            Uczniowie z zadowoleniem i wielkim zainteresowaniem oglądali stajnie i boksy, w których znajdowały się konie różnej maści. Dowiedzieli się, w jaki sposób o nie dbać, karmić oraz utrzymać w dobrej kondycji i zdrowiu. Po obejrzeniu koni nastąpiła przejażdżka pod okiem instruktorek. Po niesamowitych wrażeniach jeździeckich odbyły się zabawy i gry. Na zakończenie wspólnego pobytu każdy zjadł upieczoną kiełbaskę nad ogniskiem.
            Wycieczka była udana, dostarczyła wiele radości i niezapomnianych wrażeń.

            Beata Szulc-Ogunbiyi

        • ,,CO WIEM O JEŃCACH WOLDENBERGU’’? – WARSZTATY HISTORYCZNE W DZIEDZICACH
          • ,,CO WIEM O JEŃCACH WOLDENBERGU’’? – WARSZTATY HISTORYCZNE W DZIEDZICACH

          • Warsztaty historyczne dotyczące życia jeńców Oflagu II C Woldenberg ( dzisiaj Dobiegniew) odbywają się od 2012 roku. Uczestników od samego początku gości Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic.
            Tegoroczne warsztaty odbyły się w sobotę, 21 października br., a wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa nr 1 opiekun Jolanta Hinc, Szkoła Podstawowa nr 4 opiekun Anna Mariańska, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mostkowie opiekun Marzena Olszewska oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Radosna” opiekun Agnieszka Kowalska.
            Celem spotkania było poznanie losów jeńców, a w szczególności tych, którzy trafili do Dziedzic po ewakuacji obozu w 1945 r.
            Na początku uczniowie przedstawili krótkie scenki historyczne o znanych jeńcach, których osadzono w Oflagu II C Woldenberg, a następnie mieli do rozwiązania 7 zadań :
            - podać informacje po rozszyfrowaniu kodu QR,
            -odgadnąć hasło ukryte w skomplikowanym zadaniu matematyczno—historycznym ,
            - rozwiązać krzyżówkę,
            - ułożyć puzzle,
            - odgadnąć i dopasować zawody Woldenberczyków ,
            -zaznaczyć na mapie z II wojny światowej miejsca bitew,
            - dopasować ilustracje do jeńców.

            Było też zwiedzanie tamtejszego muzeum, poczęstunek, dyplomy dla szkół i nagrody dla zespołów uczniów Było też coś słodkiego dla wszystkich. Warto w tym miejscu dodać, że w warsztatach nie było wygranych i przegranych. Tutaj każdy był zwycięzcą, bowiem chodziło tu przede wszystkim o naukę przez zabawę. Warsztaty przygotowali: prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic p. Grażyna Leszkiewicz oraz p. Anna
            Mariańska ( autorka zadań). Pomoc przy opiece nad dziećmi sprawowała p. Danuta Zajączkowska, a piękne dyplomy zaprojektował p. Łukasz Blezień. Naszą szkołę reprezentował zespół chłopców z klasy VI a : Juliusz
            Kupczak, Jeremiasz Skowron i Igor Wiśniak. Wypadli bardzo dobrze! Specjalne podziękowania należą się uczniom, którzy wzorowo nadzorowali punkty z zadaniami ( Mateusz Gulczyński, Kacper Niewiadomski, Hania Mirek, Hania Szyszko, Agata Popek i Oliwia Kłapsia. Mam nadzieję do zobaczenia za rok.

            Anna Mariańska

        • Niepełnoletni też głosowali w wyborach!
          • Niepełnoletni też głosowali w wyborach!

          • W ramach projektu “Młodzi głosują 2023” uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Barlinku mieli okazję wziąć udział w symulacji wyborów i tak jak dorośli zagłosować na wybrane komitety. Na kogo zagłosowali?

            10 października w niemal 600 szkołach z całej Polski młodzież zagłosowała na komitety, które startują w powszechnych wyborach parlamentarnych. Oznacza to, że niemal 200 000 uczennic i uczniów miało okazję stanąć przed podobną decyzją jak dorośli wyborcy i dać znać o swoich poglądach.

             

            Działania młodych

            W projekcie “Młodzi głosują 2023” uczniowie i uczennice samodzielnie tworzą kampanię profrekwencyjną, powołują komisję wyborczą i przeliczają głosy. Ze wsparciem organizatora i nauczycieli-koordynatorów, przez własne doświadczenie uczą się o najważniejszych mechanizmach demokracji. Cała szkoła ma możliwość uczestniczyć w tym wyborczym święcie, uświadamiając młodzieży jak cennym prawem jest prawo wybierania swoich przedstawicieli.

            W ramach projektu uczniowie i uczennice, prócz samych wyborów, mają również możliwość zorganizowania szkolnych debat na ważne tematy, które są interesujące dla młodzieży, a bywają pomijane przez partie polityczne i opinię publiczną. Ponadto nauczyciele i nauczycielki, korzystając ze scenariuszy przygotowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, prowadzą angażujące lekcje o parlamencie, świadomym wyborze, partiach politycznych czy referendum. Wszystko w celu kompleksowego budowania zainteresowania polityką, które zaowocuje obywatelskimi nawykami w przyszłości.

             

            Wyniki wyborów

            Frekwencja w Szkole Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza wyniosła 89%.
            Uczennice i uczniowie zagłosowali w następujący sposób:

             

            KW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY

            5,6

            KKW TRZECIA DROGA (POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI I POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE)

            14,1

            KW NOWA LEWICA

            7,5

            KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

            16,9

            KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ

            16

            KKW KOALICJA OBYWATELSKA (PO, .N, IPL, ZIELONI)

            35,8

            KOMITET WYBORCZY POLSKA JEST JEDNA

            2,8

            KWW RUCH DOBROBYTU I POKOJU

            0,9

             

            Wyniki szkolnych wyborów wprowadzone zostały przez zespoły uczniowskie pod opieką nauczycieli-koordynatorów na dedykowaną projektowi platformę przygotowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na tej podstawie organizator opublikował ogólnopolskie wyniki. Dzięki temu opinia publiczna może poznać poglądy młodzieży, która wkrótce uzyska prawa wyborcze i będzie współdecydować o wyglądzie polskiej sceny politycznej. Ogólnokrajowe wyniki szkolnych symulacji wyborów w projekcie “Młodzi głosują 2023” można znaleźć na stronie: Platforma “Młodzi głosują”.

             

             

            Nie tylko wybory

            Do wysokiej frekwencji w szkolnej symulacji wyborów przyczyniły się działania profrekwencyjne zespołu uczniowskiego, który odpowiadał za przygotowanie wyborów. Zespół pod opieką Anny Mariańskiej przygotował:

            • Plakaty z informacjami o głównych partiach , ich przewodniczących, programach

            • Postery z wiadomościami o projekcie

            • Infografiki o Sejmie i Senacie

            • Latarnik wyborczy

            • Uczniowie wykonali plakaty zachęcające do wyborów

            Świadomy wybór młodych

            Od wielu lat frekwencja w grupie najmłodszych wyborców jest bardzo niska. Powodów jest wiele, ale jednym z ważniejszych jest to, że młodzi ludzie często nie mają okazji rozmawiać z dorosłymi o swoich poglądach i brakuje im neutralnej przestrzeni na debatę o tematach wyborczych. Kończąc 18 lat obywatelki i obywatele otrzymują prawo głosowania, nie można jednak oczekiwać, że wszyscy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki staną się świadomi wyborczo. Postaw wyborczych i obywatelskich też trzeba uczyć. Organizując “Młodzi głosują”, wychodzimy tym potrzebom naprzeciw” - mówi Michał Mazur koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

             

            Na człowieka składają się wybory i okoliczności. Nikt nie ma władzy nad okolicznościami, ale każdy ma władzę wyboru.”

            Éric-Emmanuel Schmitt

             

            Młodzież odrobiła lekcję obywatelską bardzo dobrze. Pokazało to podejście do szkolnych wyborów. Tylko 6 głosów było nieważnych.

             

             

            Tradycja “Młodzi głosują” - projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej

            Od 1995 roku w projektach „Młodzi głosują” wzięło udział kilka tysięcy szkół, a ponad 3 miliony uczniów zagłosowało w szkolnych wyborach. Szkoła Podstawowa nr 4 ( wcześniej Publiczne gimnazjum nr 2 ) w Barlinku wzięła udział w projekcie po raz 18.

            Podstawową zasadą projektu jest neutralność polityczna. “W naszym przewodniku projektowym oraz na webinariach z uczestniczkami i uczestnikami zwracamy szczególną uwagę na to jak zorganizować głosowanie bez agitacji wyborczej” - mówi mówi Michał Mazur koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

            W 2010 roku po petycji samych osób uczestniczących w ,,Młodzi głosują” do kodeksu wyborczego dodano zapis stanowiący, że za agitację nie uznaje się prowadzonych w szkole zajęć edukacyjnych. “Ustawodawca rozpoznał wartość jaką niosą ze sobą projekty, które uczą o znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego. Obserwujemy, że osoby, które na etapie szkolnym uczestniczą w ciekawych zajęciach z zakresu edukacji wyborczej, chętniej biorą aktywny udział w budowie społeczeństwa obywatelskiego, także po osiągnięciu pełnoletności” - dodaje Michał Mazur.

             

            Centrum Edukacji Obywatelskiej jest największą polską organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji. Od 28 lat zmieniamy polską szkołę i konsekwentnie pracujemy na rzecz tego, by młodzi ludzie uczyli się mądrzej i ciekawiej, a praca nauczycieli i nauczycielek oraz dyrektorów i dyrektorek była bardziej efektywna i satysfakcjonująca. Wprowadzamy do szkół nowoczesne metody nauczania oraz ocenianie kształtujące. Prowadzimy programy, które pomagają młodym ludziom zrozumieć świat, rozwijają krytyczne myślenie, wiarę we własne możliwości, uczą przedsiębiorczości i odpowiedzialności, zachęcają do angażowania się w życie publiczne i działania na rzecz innych. Więcej informacji na stronie: www.ceo.org.pl.

             

             

            Koordynator projektu Anna Mariańska

        • Wycieczka o zapachu piernika...
          • Wycieczka o zapachu piernika...

          • Wczesnym rankiem, w piątek, 6-go października wesoły autokar z uczniami klas 6a, 7a, 7b, 7d i 8a wyruszył w stronę Torunia. Celem wycieczki było zapoznanie się z dziedzictwem kulturowym rodzinnego miasta pewnego znanego astronoma… Naszą wycieczkę po Toruniu rozpoczęliśmy od Rynku Staromiejskiego z dwoma sławnymi obiektami – fontanną z żabkami oraz pomnikiem samego Mikołaja Kopernika. Następnie skierowaliśmy się do Muzeum Żywego Piernika, gdzie prawdziwy mistrz piernikarski przybliżył nam proces powstawania tego popularnego ciastka, a każdy z uczniów mógł uczestniczyć w jego wyrobie. Korzenne zapachy długo jeszcze towarzyszyły nam w drodze do Krzywej Wieży oraz Ogrodu Zoobotanicznego. W ogrodzie zobaczyliśmy m.in. pandę rudą, rysia, niedźwiadka (choć on wcale nie chciał widzieć nas, bo akurat wtedy uciął sobie drzemkę). Odwiedziliśmy również lamy, anakondy i wszędobylskie kozy oraz owce, które nakarmiliśmy. My nadal głodni wrażeń i strawy ruszyliśmy w poszukiwaniu pierogów i naleśników w drodze podziwiając urokliwą architekturę miasta. Już nasyceni udaliśmy się do Domu Legend Toruńskich żeby na własnej skórze doświadczyć tego, co działo się w mieście kilka wieków temu.. Kończąc naszą przygodę z Toruniem już spowitym mrokiem, odnaleźliśmy ruiny Zamku Krzyżackiego oraz Kościół Akademicki. Do Barlinka wróciliśmy sporo po północy. Nie mówimy Toruniowi żegnaj, ale do zobaczenia wkrótce!!

            Joanna Zmarzlik
            Małgorzata Kozar

        • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI  I PROZY W JĘZYKU ANGIELSKIM I NIEMIECKIM
          • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI I PROZY W JĘZYKU ANGIELSKIM I NIEMIECKIM

          • ROK SZKOLNY 2023 / 2024

            ORGANIZATOREM KONKURSU jest Zespół
            Nauczycieli Języków Obcych w SP 4 w Barlinku

            TERMIN: 26 października (czwartek) 2023r.
            godz. 14.30, sala nr 36

            CELE KONKURSU:

            1)Pogłębianie wiedzy o literaturze anglojęzycznej i niemieckojęzycznej,
            2) Doskonalenie umiejętności recytatorskich,
            3) Szerzenie zainteresowania nauką języków obcych wśród uczniów,
            4) Doskonalenie znajomości języka angielskiego i niemieckiego,
            5) Promocja i pomoc dzieciom utalentowanym językowo i artystycznie,
            6) Zachęcanie do nauki języka angielskiego poprzez zabawę i przyjemność.

            REGULAMIN KONKURSU:

            1) Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej nr 4 w Barlinku,
            w dwóch kategoriach:
            - język angielski
            - język niemiecki
            2) Nauczyciele języków obcych ogłaszają w klasach informacje o konkursie, zapisują
            chętnych do udziału w konkursie. Regulamin konkursu będzie zamieszczony na stronie
            internetowej szkoły.

            3) Każdy uczeń przygotowuje prezentację jednego nauczonego na pamięć wiersza lub
            fragmentu prozy w języku angielskim bądź niemieckim.
            4) Podczas prezentacji dozwolone jest wykorzystanie środków artystycznych takich jak:
            mimika, gesty, ruch, strój czy inne rekwizyty.
            5) Prezentowany wiersz/fragment prozy powinien być dostosowany do wieku uczestnika
            konkursu.
            6)Czas prezentacji nie może przekroczyć 3 minut.

            KRYTERIA OCENY:
            Przy ocenie pod uwagę brane są następujące aspekty:
            1)Stopień opanowania pamięciowego tekstu - tekst ma być samodzielnie wyrecytowany z
            pamięci (0 – 5 punktów)
            2) interpretacja oraz wrażenia artystyczne (0 – 5 punktów)
            3) prawidłowa wymowa i intonacja (0 – 5 punktów)
            4) stopień trudności wiersza/wybranego fragmentu (0 – 3 punkty)
            Uczeń maksymalnie może zdobyć 18 punktów. W każdej kategorii przyznane zostaną
            nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce.

            NAGRODY:

            1) Uczniowie, którzy zajmą I, II lub III miejsce w każdej z 2 kategorii otrzymują nagrody
            rzeczowe oraz dyplomy, a także cząstkową ocenę celującą z języka angielskiego
            bądź niemieckiego (kategoria – aktywność) oraz punkty z zachowania wg Szkolnego
            Systemu Oceny Zachowania (I m – 20 pkt., II i III – 15 pkt.),
            2) Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują 10 punktów do oceny z zachowania.

            DODATKOWE INFORMACJE:

            Ewentualne propozycje wierszy w języku angielskim znajdują się pod linkami:
            https://childrens.poetryarchive.org/
            https://www.poetry4kids.com/poems/

        • Światowy Dzień Zwierząt 2023
          • Światowy Dzień Zwierząt 2023

          • 4.10.2023 obchodziliśmy Dzień Zwierząt. Wystawa została zorganizowana w sali biologiczno – geograficznej , która tego dnia była bardzo chętnie odwiedzana przez tłumy uczniów. Zainteresowanie przekroczyło najśmielsze oczekiwania, ale nasi uczniowi przynieśli swoich podopiecznych, a w śród nich: chomiki, świnki morskie, żółw, gekon orzęsiony, królik i wąż zbożowy. Cieszymy się, że był to dzień pełen radości, ale także ciekawie spędzonego czasu podczas przerw, gdzie nikt się nie nudził.
            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

            Koło LOP – M. Kozar

        • Wycieczka do Sandomierza, Kazimierza n/Wisłą i…
          • Wycieczka do Sandomierza, Kazimierza n/Wisłą i…

          • Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu MEiN "Poznaj Polskę"

            29 września br. o godzinie 5 zaspani ale pełni sił i z dobrymi humorami zameldowaliśmy się w autokarze, aby udać się w długą podróż.

            Po kilku godzinach jazdy dotarliśmy do niesamowitego Kazimierza Dolnego. Przy pięknej, słonecznej pogodzie zwiedziliśmy miasteczko z panią przewodnik -Rynek z kamieniczkami, Kościół Farny, zamek, basztę, Górę Trzech Krzyży oraz Muzeum Nadwiślańskie. Interesujący był spacer w wąwozie korzeniowym, który dawniej pełnił funkcję drogi.

            Po wyczerpującym ale ciekawym dniu dotarliśmy do hotelu Prima Nova w Puławach.

            Kolejnego dnia pojechaliśmy do Sandomierza licząc na spotkanie filmowego Ojca Mateusza. Z przewodnikiem odwiedziliśmy stare miasto (historyczny zespół architektoniczno krajobrazowy). Tam znajdowała się nietypowa kotwica, która miała nam zapewnić słoneczną pogodę; obejrzeliśmy Bazylikę Katedralną, Bramę Opatowska, spacerowaliśmy podziemną trasę turystyczną i przez wąwozy sandomierskie. Przeszliśmy przez ,,ucho igielne” i odszukaliśmy słynny posterunek policji w Sandomierzu. Zaopatrzeni w dobry humor i krówki sandomierskie wróciliśmy do hotelu.

            Trzeciego dnia czekało na nas dużo atrakcji: zwiedziliśmy z przewodnikiem park zdrojowy w Nałęczowie -Domek Grecki, Pałac Małachowskich, pijalnię wód. Później odwiedziliśmy domy naszych wybitnych pisarzy i poetów : Muzeum Bolesława Prusa , Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie i dom Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Pojechaliśmy też do Janowca, gdzie oglądaliśmy ruiny Zamku Firlejów, a ciekawe i śmieszne historie opowiadał nam przewodnik ubrany w historyczny strój.

            Trzy dni szybko minęły. Pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Barlinka- dotarliśmy już po północy 30 IX, a przywitał nas rzęsisty deszcz.

            Anna Mariańska