• Wyjście do Banku PKO BP oraz do Poczty Polskiej

• 27 paźdzernika 2022 roku uczniowie klasy 1 b odwiedzili PKO Bank Polski, gdzie Pani Dyrektor banku zapoznała nas z ich działalnością. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca w banku, w jaki sposób przelicza się banknoty oraz jak działa bankomat. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały małe upominki. Po skończonej wizycie w Banku PKO BP udaliśmy się na wizytę do Poczty Polskiej, żeby wysłać pocztówki do innych szkół w całej Polsce (klasa 1b bierze udział w Ogólnopolskim Programie -Wymiana Pocztówkowa).

Beata Szulc - Ogunbiyi

• Spotkanie z osobą z Afryki

• 12 października do naszej klasy zawitał gość z dalekiego kraju – Nigerii. Rozmawialiśmy na temat kontynentu, z którego Pan Olumuyiwa pochodzi, a także o jego państwie. Mieliśmy okazję zobaczyć, a nawet przymierzyć stroje ludowe i nigeryjską biżuterię. Poznaliśmy zwyczaje, a także jakie są tradycyjne potrawy w Nigerii. Pan Olumuyiwa mówił do nas w języku polskim ale także w yoruba jego ojczystym języku. Podczas powtarzania tych niezwykłych słów mieliśmy dużo śmiechu.

Beata Szulc - Ogunbiyi

• ,,Życie w Oflagu II C Woldenberg”

• 22 X 2022 r. w budynku Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic spotkali się uczniowie szkół podstawowych : Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki , Szkoła Podstawowa nr 4 im Henryka Sienkiewicza , Niepubliczna Szkoła Podstawowa Radosna oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mostkowie wraz z opiekunami. Celem spotkania był udział w warsztatach historycznych poświęconych jeńcom Oflagu II C Woldenberg ( dzisiejszy Dobiegniew). Warsztaty są realizowane od 2012 r. , a ich zadaniem jest propagowanie wiedzy o niezwykłych ludziach, którzy żyli w strasznych czasach II wojny światowej. Losy jeńców są związane z Dziedzicami . Żołnierze trafili tu po ewakuacji obozu w styczniu 1945 r.

Po przywitaniu uczniów i opiekunów Kuba i Tomek ( VIII c) zapoznali zebranych z najważniejszymi informacjami o jeńcach oflagu. Następnie uczniowie mieli do wykonania kilka zadań: podanie informacji po rozszyfrowaniu kodu QR, odgadnięcie hasła ukrytego w skomplikowanym zadaniu matematycznym, przygotowanie drogi życiowej bohaterów na podstawie tekstu źródłowego ( powstały ciekawe plakaty) oraz dopasowanie najważniejszych informacji do kilku jeńców oflagu.

Po wykonaniu zadań młodzież mogła zobaczyć pamiątki po jeńcach oflagu w tutejszym muzeum.

Tegoroczne warsztaty zaszczyciła nas swoją obecnością Dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków p. Maria Witek wraz z mężem. Goście ze Szczecina uważnie obserwowali poczynania uczniów.

Po zakończeniu warsztatów uczniowie oraz opiekunowie otrzymali upominki , szkoły dyplomy i historyczne książki.

Tegoroczne warsztaty przygotowali : prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic p. Grażyna Leszkiewicz oraz Anna Mariańska ( nauczycielka historii w SP nr 4- autorka zadań ), a pomocy udzielili p. p Małgorzata Jabłońska i Łukasz Blezień ( wykonał piękne dyplomy). Szczególne podziękowania należą się członkom stowarzyszenia, którzy zadbali o ciepły posiłek i coś słodkiego. Dzięki temu my czujemy się w Dziedzicach jak u swoich dobrych znajomych.

• Wycieczka do "Owczogrodu"

• 06 października 2022 r. uczniowie kl. 1b wybrali się na wycieczkę do "Owczogrodu", gdzie czekały na nich stada owiec, baranów i jagniątek. Podczas zwiedzania owczarni dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o życiu tych zwierząt, sprawdziliśmy jak się pierze i grępluje owczą wełnę, wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych, licznych zabawach ruchowych oraz w pokazowym zaganianiu owiec przez psa pasterskiego rasy Border Collie. Po owczych emocjach uczniowie mieli okazję upiec i zjeść kiełbaskę z ogniska.

Beata Szulc-Ogunbiyi

• Mistrzostwa Powiatu

• 6 października 2022 r w Różankach w ramach Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. W kategorii dzieci ( do 6 klas) dziewczęta i chłopcy zdobyli I miejsce a w kategorii klas VII-VIII dziewczęta zdobyły II miejsce a chłopcy I miejsce.

• Wycieczka do Dworku Tradycja w Bełcznie

• 30 września 2022 r. uczniowie klas: IV a, IV b i  ,,goście ‘’z V c wraz z wychowawczyniami:                     A. Mariańską, Beatą Dębek i Bożeną Łentek  pojechali na warsztaty tematyczne do Dworku Tradycja.

W piękny, słoneczny dzień zawitaliśmy do miejsca naszej wyprawy, gdzie powitały nas miłe panie z  rudym psiakiem Bona . Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy i pod opieką instruktorek rozpoczęli swoje zajęcia. Warsztaty nosiły tytuł ,,Historia czystości i brudu”.

Kiedy jedna grupa ubrana w kolorowe fartuchy ,,gniotła ciasto” i przygotowywała się do lepienia podpłomyków , a następnie ich wypiekania, kolejna grupa uzupełniała silikonowe pojemniki pachnącymi kwiatami  i rozgrzaną gliceryną – powstały mydełka, które zabraliśmy do domu. W tym samym czasie, trzecia grupa poznawała tajniki skutecznego prania, suszenia i maglowania tkanin. Uczniowie mogli też sami wykonać te czynności. Sprawiły one dzieciom dużo satysfakcji.

Gospodarze ugościli wszystkich uczestników warsztatów  ciastem z owocami i domowym kompotem. Program zajęć w Dworku Tradycja łączy intensywne zdobywanie wiedzy z dobrą zabawą. Właściciele domu oferują fachową opiekę, wyposażenie i oryginalną scenerię, która pomaga w uczeniu                           i rozwijania kolejnych umiejętności.

Pełni wrażeń, zaopatrzeni w zdobytą wiedzę, dobre humory i zakupione upominki wróciliśmy do Barlinka.