Barlinek, 06.11.2017 r.

Szanowni Rodzice,

dnia 18.09.2017 r. do Szkoły Podstawowej Nr 4 w Barlinku drogą elektroniczną została wniesiona petycja. Ze względu na dobro Uczniów uznałam za konieczne przedstawienie jej Państwu w części dotyczącej: podjęcia przez Dyrektora Szkoły starań związanych z uruchomieniem procesu zapewnienia Uczniom stałego i bezpłatnego dostępu do wody pitnej.

Jako uzasadnienie wniesionej petycji Wnioskodawca podaje:

„Jedną z głównych funkcji wody w organizmie jest transport składników odżywczych oraz usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Woda umożliwia również likwidację toksyn i nadmiaru soli, a co za tym idzie – korzystnie wpływa na pracę serca i ciśnienie krwi. Ponadto, ze względu na swoje dość wysokie ciepło właściwe, które niełatwo zmienić, woda pomaga nam także w utrzymaniu stałej temperatury ciała. I co najważniejsze, woda działa stymulująco na mózg-zapewniając mu odpowiedni poziom nawilżenia, zwiększa jego wydajność nawet o kilkanaście procent. Zatem brak dbałości o stałe zapewnienie wody pitnej dla uczniów może mieć negatywny wpływ na zdolność uczenia się, etc”.

Wnioskodawca rozważa przygotowanie kampanii promocyjnej, w której zaproponuje konkurs w ramach, którego szkoła będzie mogła uzyskać  (gratis wraz z dystrybutorem) zapas wody na pierwsze 3 miesiące. Kolejne dostaw wody miałyby być finansowane przez szkołę. Niestety w budżecie na rok szkolny 2017/18 nie zostały przewidziane środki finansowe na taki cel. W związku z tym za zakup wody musieliby zapłacić rodzice.

Dlatego też  zwracam się, abyście Wy Rodzice wyrazili swoją opinię w powyższym temacie. Czy uważacie Państwo, że takie działania powinny zostać podjęte? Może macie Państwo własne propozycje?

Wszelkie opinie i uwagi proszę kierować na drogą mailową na adres sp4barlinek@wp.pl. w terminie do 15 listopada 2017 r.

Z dokładną treścią petycji można zapoznać się na stronie: https://bipbarlinek.sisco.info/ w zakładce: Petycje, skargi, wnioski.

Dyrektor SP-4

Elżbieta Trautman

RODZICU SPRAWDŹ W CO GRA TWOJE DZIECKO NA TABLECIE, TELEFONIE

Szanowni Państwo,

z wielkim niepokojem przekazuję informację, otrzymaną z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie o  stwierdzonych wśród uczniów zachodniopomorskich szkół przypadkach samookaleczeń pod wpływem  gry „Niebieski Wieloryb”.

Gra „Niebieski Wieloryb" powstała w Rosji i jest aktualnie coraz bardziej popularna wśród dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Uczestnicy gry rejestrują się na stronie internetowej, podając pełne dane osobowe, w tym swój numer telefonu, na który następnie otrzymują zadania do wykonania. Codziennie otrzymują jedno ustalone zadanie. Zadania polegają mi.in. na samookaleczeniu (wycięcie żyletką określonych znaków na nogach czy rękach), oglądaniu  w internecie filmów z treściami sadystycznymi czy też wykonywaniu innych podobnych zadań, zlecanych przez tzw. opiekunów. W ostatni, pięćdziesiąty dzień, uczestnik otrzymuje zadane skoku z wysokiego budynku i odebrania sobie tym samym życia. W Rosji i na Ukrainie w ostatnim czasie samobójstwo w tych okolicznościach popełniło blisko 200 dzieci. Niestety, można spodziewać się, iż gra będzie docierać do coraz większej liczby dzieci, które są podatne na tego rodzaju manipulacje.

W związku z powyższym proszę o niezwłoczne podjęcie stosownych działań i sprawdzenie w co gra Państwa dziecko, jakie gry znajdują się w jego telefonie lub na tablecie.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4

Elżbieta Trautman