• 75. rocznica uchwalenia  Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka
      • 75. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

      • 12.12.2023 07:54
      • Dnia 10 grudnia 1948 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, biorąc pod uwagę tragiczne doświadczenia II wojny światowej oraz totalitaryzmów, uroczyście przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Ten akt prawny, wyrywający się z cienia przeszłości, fundamentalnie zmienił relacje między jednostką a państwem. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka zapoczątkowała ewolucję międzynarodowych oraz krajowych systemów ochrony praw człowieka.

      • "Od roku 1989 system prawny Rzeczypospolitej Polskiej oparty jest na wartościach emanujących z Deklaracji. Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka, ogłoszona w Deklaracji jako źródło wszelkich praw i wolności, stanowi jedną z głównych zasad Konstytucji RP z 1997 r."

        "W 75. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Senat Rzeczypospolitej Polskiej uznaje jej aktualność i doniosłość, traktując ją jako fundament regulujący życie społeczne oraz tworzenie prawa. Wartości płynące z Deklaracji powinny być również głównym punktem odniesienia w działaniach dyplomatycznych władz Rzeczypospolitej Polskiej mających na celu ochronę praw człowieka poza granicami kraju" - podkreślił Senat w uchwale.


         


         


         

        ORGANIZACJE POZARZĄDOWE, CHRONIĄCE PRAWA CZŁOWIEKA


         

        Bada przestrzeganie praw człowieka w Polsce, w tym uchodźców i cudzoziemców, mniejszości narodowych i etnicznych, dzieci. Udziela bezpłatnej pomocy prawnej ofiarom naruszeń tych praw.

         

         

        Organizuje zaopatrzenie dla najbardziej zagrożonych regionów świata – Konwoje Pokoju, wysyła konwoje z pomocą humanitarną (były one m.in. w Czeczenii, Kosowie, Bośni, Afganistanie, Syrii i na Ukrainie). Podejmuje działania, które pozwolą jak najszybciej zapewnić poszkodowanym w katastrofach naturalnych lub konfliktach zbrojnych wodę pitną, jedzenie, dach nad głową i przedmioty pierwszej potrzeby. Buduje w Somalii i Sudanie Południowym studnie i inne ujęcia wodne, odbudowuje zniszczone szkoły, a także zapewnia dzieciom darmowy transport do szkół. Prowadzi Akcję Pomocy Polakom na Wschodzie, m.in. na Litwie i w Kazachstanie. Od 1998 roku zajmuje się dożywianiem dzieci w północno-wschodniej Polsce w ramach akcji „Pajacyk”.


         

        Udziela wszechstronnej pomocy krzywdzonym dzieciom i ich rodzinom. Upowszechnia znajomość praw dziecka oraz ujawnia ich naruszanie. Interweniuje w sprawach dzieci, których prawa są łamane (m.in. ofiar przemocy emocjonalnej, fizycznej i seksualnej oraz zaniedbań i niewłaściwej pomocy).

        https://maraton.amnesty.org.pl/

        Informuje opinię publiczną o przypadkach łamania praw człowieka, staje w obronie więźniów sumienia, sprzeciwia się torturom i karze śmierci. Corocznie w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, organizuje Maraton Pisania Listów w obronie osób, których prawa zostały naruszone. Od lat opowiada się za wdrożeniem międzynarodowych standardów przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej – kampania „Stop przemocy kobiet w Polsce”.

        UNICEF – jedna z agend Organizacji Narodów Zjednoczonych. Polski Komitet UNICEF wspiera akcje niesienia pomocy dzieciom na całym świecie, zwłaszcza tym żyjącym w trudnych warunkach. Działa na rzecz zniesienia przesadów, barier i uprzedzeń pomiędzy dziećmi na całym świecie.

        Anna Mariańska

         

         

        Imagine - John Lennon & The Plastic Ono Band

      • Wróć do listy artykułów