• Izba Patrona

        •  

          Kim powinien być Patron szkoły? Ktoś powie, że kimś wielkim, znanym … To prawda ...

          Od 1997 roku nasza szkoła nosi dumne imię wielkiego Polaka - Henryka Sienkiewicza. Powiedzieć o nim pisarz i noblista, to zdecydowanie za mało. Sienkiewicz był wzorem człowieka, Polaka i patrioty, na jego powieściach wychowały się pokolenia naszych rodaków, książki Sienkiewicza pomagały przetrwać ciężkie dla narodu polskiego chwile, dodawały otuchy i nadziei ... Sienkiewicz to pisarz niezwykły, jego dzieła są znane na całym świecie i choć język, którym się posługiwał, nie należy do najłatwiejszych, wciąż zdobywa nowych czytelników, którzy z wypiekami na twarzy śledzą losy sienkiewiczowskich bohaterów.

          Dzięki staraniom Dyrektora szkoły, pani Elżbiety Trautman powstała u nas Izba Patrona poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi.

          Zgromadzone w niej eksponaty nawiązują rzecz jasna do Henryka Sienkiewicza i jego dzieł oraz do historii naszej szkoły.

          Wśród pamiątek zgromadzonych przez lata w Izbie Patrona honorowe miejsce znajduje popiersie słynnego pisarza wykonane przez panią Annę Jeleń – nauczycielkę plastyki pracującą u nas wiele lat temu.

               Jest tu również akt nadania Szkole Podstawowej nr 4 w Barlinku imienia Henryka Sienkiewicza – uchwała Rady Miejskiej w Barlinku z dnia 25 czerwca 1997 r.

           

          Sama uroczystość nadania naszej szkole imienia wielkiego noblisty odbyła się nieco później -        14 października 1997 r. w Dniu Edukacji Narodowej. Wtedy także zaprezentowany został po raz pierwszy sztandar szkoły, który znajduje się w Izbie Patrona. Widnieje na nim napis „Słowa nie powinny być większe od czynów”. Autorem tych słów był oczywiście Patron naszej szkoły     ( powieść „W pustyni i w puszczy” ).

           

          Fundatorami sztandaru byli:

          - UMiG Barlinek

          - Rada MiG Barlinek

          - Rada Rodziców przy SP- 4 w Barlinku

          - BPPD Barlinek

          - ZUO „BOMET” Barlinek

          - GASPOL Barlinek

          - Spółka „PŁONIA” Barlinek

          - GBS Barlinek

          - ZEASZ Barlinek

          - PKO Barlinek

          - PGKiM Barlinek

          - „SAWEX” Sawicki & Company Barlinek

          - PBR Barlinek

          - „BIMEX” Barlinek

          - TUiR „WARTA”

          - Spółdzielnia Mieszkaniowa „ DOM”

          - pracownicy SP – 4 w Barlinku

          Każdego roku Rada Pedagogiczna wybiera nowy skład pocztu sztandarowego. Są to zawsze 2 chłopcy oraz 4 dziewczyny- uczniowie wyróżniający się w nauce i w zachowaniu, którzy z dumą reprezentują naszą szkołę podczas różnych uroczystości. Pierwszym opiekunem pocztu sztandarowego była pani Ewa Difort- Olejniczak. Następnie jej obowiązki przejęła pani Lidia Hajduk- Szymańska i od wielu lat opiekę nad sztandarem oraz pocztem sprawuje właśnie pani Lidia Hajduk- Szymańska oraz pan Sylwester Przelazły.

          Odwiedzając naszą Izbę Patrona można oczywiście poznać biografię Henryka Sienkiewicza, znajduje się tu portret wielkiego pisarza, wykonany ołówkiem przez pana Przemysława Mrowińskiego

           

           oraz liczne dzieła znanego noblisty. Niektóre z nich zebrane są w formie pozwalającej na przeprowadzenie lekcji wychowawczej z całą klasą. 

           

          2016 rok był ogłoszony Ogólnopolskim Rokiem Sienkiewiczowskim w związku ze 170. rocznicą urodzin oraz 100. rocznicą śmierci Sienkiewicza ( ur. 1846, zm. 1916 ). Z tej okazji uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem pani Ewy Grzywny wykonali z makulatury jubileuszowy tort o wymiarach : wysokość 46 cm, szerokość 68 cm, obwód 200 cm. Ta niezwykła instalacja znajduje się również w tym reprezentacyjnym dla naszej szkoły miejscu.

           

          Od 2000 r. uczestniczyliśmy w Ogólnopolskich Zlotach Szkół Sienkiewiczowskich: w Warszawie   ( 2000 r. ), w Szczecinie ( 2001 r. ), w Poznaniu ( 2002 r. ) oraz w Myszkowie ( 2003 r. ). Można więc w Izbie obejrzeć pamiątki po tych wyjazdach, wpisy w kronikach prowadzonych od początku istnienia szkoły oraz zdjęcia.   

           

            

          Uwagę przykuwają postaci z powieści „W pustyni i w puszczy” wykonane przez zespół przygotowujący dekoracje z okazji 20 – lecia szkoły. Są więc u nas Staś, Nel, Kali, Mea, pies Saba oraz słoń King. Całość uzupełniają stroje Stasia, Nel oraz kostiumy nawiązujące do innych powieści Sienkiewicza, między innymi stroje krzyżackie, rycerza polskiego czy damy dworu. Stroje te wykorzystywane są podczas różnego rodzaju uroczystości i przedstawień szkolnych.

           

          Sienkiewicz zasłynął jako autor znanych powieści historycznych. Któż nie słyszał takich tytułów, jak: „Krzyżacy”, „Quo vadis” czy o Trylogii („Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski” ). Nic więc dziwnego, że w naszej Izbie Patrona znajduje się wiele odniesień do historii. Uwagę przykuwa replika zamku wykonana przez grupę nauczycieli naszej szkoły pod kierunkiem pani Doroty Kossowskiej. Inspiracją była twierdza Kamieniec Podolski – której obroną dowodził Michał Wołodyjowski, bohater wszystkich części Trylogii.

          Na ścianach podziwiać możemy tarcze rycerskie nawiązujące do powieści Sienkiewicza „Krzyżacy”. Całość uzupełnia kolekcja broni: 13 drewnianych mieczy, 6 hełmów, łuk. Są tu również 2 kiścienie oraz  oryginalnej wielkości miecze – takie same, jakie król Polski Władysław Jagiełło otrzymał od Krzyżaków przed bitwą pod Grunwaldem, którą to bitwę opisał Sienkiewicz w powieści „Krzyżacy”. Wykonawcą kolekcji był pan Józef Suszek, który sukcesywnie zaopatrywał naszą Izbę w kolejne eksponaty.

             

          W Izbie Patrona odbywa się również corocznie wystawa broni białej, której organizatorem jest pan Jacek Szafkowski oraz szkolny konkurs muzyczny o tytuł „Janka Muzykanta” pod kierunkiem pani Ewy Grzywny.

          Wszystkich zainteresowanych zapraszamy więc do odwiedzenia Izby Patrona w Szkole Podstawowej nr 4 w Barlinku.



                                                                                                    Sylwester Przelazły