- Międzynarodowy Dzień Tolerancji
- Podziękowania za udział w projekcie "BohaterOn".
- 1 marca Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych"
- 81. rocznica ZBRODNI KATYŃSKIEJ
- Akcja Żonkile 2021
- 230.ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
- „ Podróż wehikułem czasu w przeszłość Polski”
- 82. rocznica wybuchu II wojny światowej.
- Wycieczka na Długie
- Warsztaty historyczne w Dziedzicach
- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI
- Młodzi w Akcji + 2021/22
- BohaterON
- 103.rocznica wybuchu POWSTANIA WIELKOPOLSIEGO
- Pamiętamy o jeńcach Oflagu II C Woldenberg
- Do trzech razy sztuka...lodowisko
- Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
- Spotkanie z nauką w Poznaniu...
- Akcja ,,Żonkile" 2022 r.
- 231. rocznica uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA
- Projekt ,,Żonkile 2022” w naszej szkole
- Żywa lekcja historii …
- Ósme klasy we Wrocławiu i Adrspach
- SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
- 83. rocznica wybuchu II wojny światowej
- 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
- Młodzi w Akcji + 2021/2022
„ Podróż wehikułem czasu w przeszłość Polski”
Znana Pani Historyk z naszej szkoły zorganizowała klasom: 7a, 7c i 6c z Wychowawcami i Panią Pedagog bliskie spotkania 3. stopnia z czasami zamierzchłymi ( jak to historykom bywa). 18.06.2021 udaliśmy się na wyprawę autokarem do Sławogrodu koło Czaplinka, gdzie przenieśliśmy się w czasie jak za sprawą czarodziejskiej różdżki.
Spotkaliśmy tam m.in. parę książęcą: Mieszka I i Dobrawę. Mogliśmy udać się na pole walki pod Cedynią, w której to bitwie odnieśliśmy zwycięstwo. Poznaliśmy, z jakich elementów składał się strój woja z tamtych czasów. Ponadto obserwowaliśmy pracę kowala i mincerza w kuźni urządzonej w słowiańskim stylu.
Ale znalazły się tam też atrakcje sportowe. Mimo upału( temperatura 32 stopnie C ) wszyscy dzielnie brali udział w wielu konkurencjach, np.: walczyli w pojedynku rycerskim, przeciągali linę, chodzili na szczudłach, strzelali z łuku do tarczy, grali w średniowieczne kręgle, szukali magicznego grzyba lub łowili ryby ( bez wody).
Był również kontakt 1. stopnia z owcami, które zamieszkują podgrodzie. Niektórzy pewnie po raz pierwszy w życiu widzieli takie stworzenia, na dodatek ciemne, a nie białe.
Ach, dużo by mówić, co zobaczyliśmy, przeżyliśmy i usłyszeliśmy. Chciałoby się zacytować z „Pana Tadeusza” , parafrazując ( a co to znaczy- do sprawdzenia): „I ja tam byłam, miód i wino piłam ( niedosłownie) , A com widziała i słyszała, w księgi umieściłam.”
Ale, ale. Jeszcze zjedliśmy obiad, ale nie średniowieczny, tylko bardzo współczesny i polski. Natomiast bohaterska postawa uczestników została nagrodzona lodami ( ponoć naturalnymi i tradycyjnymi) w Czaplinku. Podobno jednak nasze lody barlineckie są lepsze od czaplineckich. Warto sprawdzić!
I cóż, wehikuł czasu przeniósł nas do Barlinka i do codzienności. Żegnajcie rycerze, templariusze i krzyżacy. Żegnaj Sławogrodzie.
Tekst: Regina Bęben
Zdjęcia: Anna Mariańska
Ta strona może zawierać podstawowe informacje na temat twojej szkoły. Można je zmienić w każdej chwili. Opis sposobu dokonywania zmian znajduje się tutaj: http://help.edupage.org/