- Międzynarodowy Dzień Tolerancji
- Podziękowania za udział w projekcie "BohaterOn".
- 1 marca Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych"
- 81. rocznica ZBRODNI KATYŃSKIEJ
- Akcja Żonkile 2021
- 230.ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
- „ Podróż wehikułem czasu w przeszłość Polski”
- 82. rocznica wybuchu II wojny światowej.
- Wycieczka na Długie
- Warsztaty historyczne w Dziedzicach
- MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI
- Młodzi w Akcji + 2021/22
- BohaterON
- 103.rocznica wybuchu POWSTANIA WIELKOPOLSIEGO
- Pamiętamy o jeńcach Oflagu II C Woldenberg
- Do trzech razy sztuka...lodowisko
- Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
- Spotkanie z nauką w Poznaniu...
- Akcja ,,Żonkile" 2022 r.
- 231. rocznica uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA
- Projekt ,,Żonkile 2022” w naszej szkole
- Żywa lekcja historii …
- Ósme klasy we Wrocławiu i Adrspach
- SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
- 83. rocznica wybuchu II wojny światowej
- 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
- Młodzi w Akcji + 2021/2022
Akcja Żonkile 2021
Akcja ,,Żonkile” 2021
W tym roku obchodzimy 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, które było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Po wielkiej akcji deportacyjnej latem 1942 r., w czasie której wywieziono do Treblinki prawie 300 tys. Żydów warszawskich, w getcie pozostało 60 tys. osób. Kiedy 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, przeciwstawili im się członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). W nierównej walce słabo uzbrojeni bojownicy wytrwali trzy tygodnie. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu, zabijając i wywożąc do obozów mieszkańców getta. 8 maja w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ulicy Miłej przywódca powstania Mordechaj Anielewicz i grupa kilkudziesięciu ŻOB-owców odebrali sobie życie. Nielicznym bojowcom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB Marek Edelman, który zmarł w 2009 r. MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POSKICH ,,POLIN’’ zorganizowało kolejny raz akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Nasza szkoła włączyła się do tej akcji po raz siódmy z rządu. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania składał on pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów, często były to właśnie żonkile. Tę tradycję kontynuuje Muzeum POLIN, rozdając podczas obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych kwiatów. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.
Co udało nam się zrobić ?
1. Chętni uczniowie wykonali papierowe żonkile, które , gdyby nie było pandemii , byłyby wręczane mieszkańcom miasta .
2. Uczniowie klas 5 i 6 obejrzeli film pt.,, Będę pisać” . Film opowiadał historię dwójki bohaterów Zosi i Natana , których nastoletnie życie przypadało na czas trwania powstania. Uczniowie uzupełniali również karty pracy.
3. Młodzież klas 7 i 8 obejrzała film pt.,, Muranów –Dzielnica Północna”. Po obejrzeniu filmu uczniowie mieli do zrobienia kartę pracy, na której musieli ułożyć w kolejności chronologicznej ważne wydarzenia związane z historią narodu żydowskiego.
4. W klasach 5-8 odbyły się lekcje wg scenariuszy przygotowanych przez Muzeum Żydów Polskich ,,Polin ‘’.
5. Nauczycielka historii brała udział w dwóch webinariach poświeconych organizacji rocznicy.
Akcja miała na celu uświadomić młodzieży i dorosłym, że nie wolno zapomnieć o bohaterach sprzed lat, którzy nie bali się walczyć o swoją godność. Pamiętajmy o bohaterach z 1943 r., którzy stanęli do walki o ludzką godność i którzy są częścią naszej wspólnej historii. Koordynator akcji: Anna Mariańska